Co grozi za brak przeglądu technicznego pojazdu?

7 maja 2019, 11:32

Zmiany przepisów związanych z badaniem technicznym pojazdów w Polsce są procedowane bardzo powoli, a w ubiegłym roku utknęły wręcz w martwym punkcie. Oznacza to, że wciąż nie wiadomo kiedy można spodziewać się nowych kar za jazdę bez ważnego badania technicznego pojazdu.

Omawiany już od kilku lat projekt zmian w ustawie „Prawo o ruchu drogowym” w ubiegłym roku “utknął” w Sejmie. Nie zostało dokończone jego trzecie czytanie. Z wieloma szczegółami projektu nie zgadzały się środowiska związane ze stacjami kontroli pojazdów. Nakładał on nowe obowiązki i szczególny rygor kontrolny na stacje.

Częścią projektu zmian były jednak także nowe kary wobec osób użytkujących pojazdy nie posiadające ważnego badania technicznego. Planowano wprowadzenie podwójnej stawki opłaty dla właściciela samochodu, który spóźniłby się na przegląd ponad 30 dni. Nie byłoby to jedyne utrudnienie, ponieważ takie badanie mógłby wykonać jedynie w jednej z szesnastu specjalnych stacji diagnostycznych Transportowego Dozoru Technicznego. Instytucja ta całkowicie miała przejąć nadzór nad przeprowadzaniem przeglądów w całym kraju. Dla osób mieszkających z dala od miast wojewódzkich oznaczałoby to dodatkowe koszty związane z dojazdem. Zakładano również, że kierowcy wykonujący badanie przed ostatecznym terminem (do 30 dni) będą mieli przedłużoną jego ważność o kolejne 12 miesięcy, ale od ostatniego dnia ważności, a nie daty wykonania spóźnionego badania.

Powyżej opisane kary na razie czekają na ponowną próbę wdrożenia. Co zatem obecnie grozi za jazdę samochodem bez ważnego przeglądu? W myśl obowiązujących przepisów za takie wykroczenie, w przypadku kontroli drogowej pojazdu, grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Jeżeli policjant uzna, że samochód stwarza bezpieczeństwo dla ruchu drogowego, może także nałożyć mandat karny w wysokości do 500 zł oraz zlecić odholowanie pojazdu na parking (na koszt właściciela). Aby odzyskać dowód, właściciel pojazdu jest zobligowany do wykonania badania technicznego w ciągu 7 dni. Po pozytywnym przejściu przeglądu przez auto, na podstawie otrzymanego na SKP zaświadczenia, właściciel ma kolejne 30 dni na odbiór dowodu rejestracyjnego z odpowiedniego wydziału komunikacji.

O wiele poważniejsze konsekwencje mogą grozić, jeżeli pojazd bez ważnego badania technicznego weźmie udział w kolizji. Wówczas większość firm ubezpieczeniowych upatruje w tym fakcie podstaw, by nie wypłacić jego właścicielowi żadnych świadczeń lub w znacznym stopniu ograniczyć ich wysokość.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

wonwonston, 7 maja 2019, 15:23 19 -1

Jak widać po kolizji Cimoszewicza, nic nie grozi "nam" gdy samochód nie ma aktualnego badania technicznego

Odpowiedz

Nikola Tesla, 12 maja 2019, 0:58 6 -3

"Jeżeli policjant uzna, że samochód stwarza bezpieczeństwo dla ruchu drogowego"
samochód stwarza bezpieczeństwo, czyżby to Tesla?

Odpowiedz

Anonim, 2 stycznia 2020, 19:28 1 0

"Po pozytywnym przejściu przeglądu przez auto, na podstawie otrzymanego na SKP zaświadczenia, właściciel ma kolejne 30 dni na odbiór dowodu rejestracyjnego z odpowiedniego wydziału komunikacji." Obecnie, dowód zatrzymany jest w systemie i należy udać się na posterunek Policji aby go "odblokować".

Odpowiedz

CDEDC, 3 stycznia 2020, 21:27 17 -1

Czy wy wszyscy powariowaliście ? , Wszędzie kary i penalizacja przepisów , GORZEJ NIŻ ZA NIEMIECKIEJ OKUPCJI ( dosłownie bo na wsi nawet tradycyjnego świniobicia zrobić nie można bo kara ) . Za licznik niezgodny z tym co w zeszłym roku KARA ( jeśli nie zgłosiłeś naprawy licznika - kompletnie dziecko wylane z kąpielą , a miało to ukrócić kręcenie liczników przez handlarzy z zagranicy . Brak okresowego badania technicznego pojazdu (a nie "przeglądu" pseudoredaktorzy) -KARA , brak ubezpieczenia OC- KARA , nieprzerejestrowany samochód - KARA . W innych dziedzinach życia nie lepiej. - DOKĄD MY ZMIERZAMY -Zostaje wyprowadzić się do braci na WSCHÓD .

Odpowiedz

A. R. C., 10 lutego 2020, 20:23 2 -2

Jeszcze kary za brak przeglądu nie ma. To jest niedorzecze, bo nie zawsze dysponujemy czasem, zeby na ten przegląd sie udać, co innego OC, za ktore mozna zaplacic z dowolnego zakatka świata z dostepem do sieci

Odpowiedz

Anna, 20 października 2020, 14:26 0 0

Nie ma? Ja właśnie dostałam pocztą mandat 500 zł za niepłacenie przez 2 miesiące przeglądu.

Odpowiedz

Anna, 20 października 2020, 14:27 0 0

Pocztą, nie od policji ani straży miejskiej, bo nie złapano mnie na korzystniu z auta.

Odpowiedz

KIEROWCA, 3 stycznia 2020, 21:37 9 0

Te wszystkie proponowane pseudo przepisy nie maja nic wspólnego ze zwiększeniem BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH tylko nabiciu kasy takim urzędom jak Transportowy Dozór Techniczny. Czy jak właściciel zapłaci za przegląd dwa razy więcej to jego pojazd będzie dwa razy bezpieczniejszy lub właściciel zrobi dwa razy mniej wypadków.

Odpowiedz