Goodyear wprowadzi system inteligentnych opon SightLine

13 lipca 2022, 10:04

Pojazdy i ich otoczenie częściej i w sposób automatyczny kontaktują się ze sobą w naszym coraz bardziej połączonym świecie, dlatego ważnym elementem tego ekosystemu są dane. Opony również komunikują się z nami za pośrednictwem czujników i systemów łączności, a dostarczane przez nie dane są bardzo cenne. Do 2027 r. Goodyear zamierza dostarczyć dane, czujniki i sztuczną inteligencję do wszystkich swoich nowych produktów.

Pakiet rozwiązań dla opon

Pakiet inteligentnych rozwiązań dla opon Goodyear SightLine obejmuje połączone ze sobą rozwiązania, które dzięki wykorzystaniu danych w czasie rzeczywistym i dogłębnemu zrozumieniu dynamiki opony mogą pomóc w identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów zanim jeszcze te wystąpią.

– Ideą systemu Goodyear SightLine jest demokratyzacja informacji o oponach – mówi Sosia Causeret Josten, specjalistka ds. nowych przedsięwzięć w systemie Goodyear SightLine. – Inteligencja w dziedzinie opon nie jest niczym nowym. Jest powszechnie stosowana w specjalistycznych aplikacjach, ale nadszedł czas, aby stała się szerzej dostępna dla wszystkich kierowców i pojazdów.

Chociaż SightLine jest koncepcją całościową, pierwszym sektorem, na którym się koncentruje, są floty samochodów dostawczych w sektorze budowlanym, usług terenowych i dostaw na odcinku tzw. ostatniej mili.

– W tym pierwszym zastosowaniu SightLine oferuje kilka opcji, od kompletnego rozwiązania obejmującego czujniki opon i klucz sprzętowy podłączany do portu OBD pojazdu, po pełną integrację z istniejącymi systemami telematycznymi, z których wszystkie mogą przesyłać dane w czasie rzeczywistym do chmury SightLine, gdzie są one przetwarzane przez inteligentny algorytm – wyjaśnia Causeret Josten.

– Dzięki tej łączności operatorzy flot i kierowcy mają wgląd w informacje umożliwiające bardziej efektywne zarządzanie flotą poprzez zapobieganie przestojom związanym z oponami przy jednoczesnym obniżeniu kosztów awarii. Jedną z korzyści jest możliwość dostosowania działań floty i obniżenie ryzyka zakłóceń operacyjnych, na przykład dzięki stałemu monitorowaniu i szybszym reakcjom – mówi Causeret Josten.

Ponieważ jest to produkt cyfrowy, nowe funkcje będą udostępniane na bieżąco. Pierwsza faza działania systemu Goodyear SightLine obejmuje wykrywanie nieszczelności, monitorowanie opon zaparkowanych pojazdów i ciśnienia w oponach. Przewidywane przyszłe elementy będą obejmować lokalizację samochodu, zmniejszanie zużycia paliwa dzięki optymalnemu monitorowaniu ciśnienia w oponach, szacowanie obciążenia opon, przebieg, tarcie opon o nawierzchnię, identyfikację opon i monitorowanie zużycia bieżnika.

Patrząc w przyszłość, system Goodyear SightLine może być zintegrowany z systemami producentów samochodów, dzięki czemu ważne funkcje bezpieczeństwa będą mogły być przekazywane do układów sterowania pojazdu. Przydatnymi funkcjami będą ostrzeżenia przed aquaplaningiem i ogólne monitorowanie stanu opon, które pojawią się na dalszym etapie.

Efektywność kosztowa i operacyjna

– Jeśli chodzi o doświadczenia klientów, Goodyear dąży do tego, aby cały proces posiadania, serwisowania i prowadzenia samochodu był sprawniejszy i łatwiejszy. Na przykład, po otrzymaniu powiadomienia o zużyciu opon w ciągu najbliższych 500 km, aplikacja będzie umawiać spotkanie z preferowanym dealerem opon. Oznacza to, że w dniu, w którym pojazd przyjedzie do warsztatu, opony będą na niego czekać – operator lub kierowca nie musi o niczym myśleć, ani nic robić. Wszystko jest załatwiane za nich – mówi Causeret Josten.

Funkcje poprawiające osiągi to kolejny obszar, w którym technologie Goodyear SightLine mają przynieść korzyści, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa.

– Zazwyczaj system ABS reaguje zawsze w ten sam sposób, bez względu na rodzaj opon. Jeśli jednak system ABS rozpozna, że pojazd porusza się na zużytych oponach letnich, może zareagować szybciej i skrócić drogę hamowania. Ta zaleta może odegrać ważną rolę w autonomicznej przyszłości, w której pojazd będzie musiał reagować samodzielnie – wyjaśnia Causeret Josten.

Technologie takie jak ta mogą odegrać ważniejszą rolę. W przyszłości, jeśli opony w pojeździe będą zużyte, może on nie ruszyć z miejsca. W przypadku pojazdów autonomicznych może to być korzystne, gdyż zmniejsza się ryzyko wypadku. Jakie inne korzyści może przynieść ta technologia w przyszłości? Można gromadzić informacje o stanie drogi i opon, co przyczyni się do rozwoju dodatkowych funkcji bezpieczeństwa. Dane pochodzące z systemu Tire Intelligence mogą również przyczynić się do poprawy dokładności technologii zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS), jak również tych związanych z połączonymi pojazdami autonomicznymi.

System Goodyear w fazie testów

Będący obecnie w fazie pilotażowej system Goodyear SightLine będzie obejmował wiele podzbiorów danych, a zatem będzie dostępny w różnych pakietach, co umożliwi tworzenie bardziej zindywidualizowanych rozwiązań dla flot. Aktualnie system Goodyear SightLine jest testowany przez globalną grupę ewaluacyjną złożoną z ponad 1000 pojazdów, a jego potencjalne wdrożenie na szerszą skalę ma nastąpić pod koniec 2022 r.

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!