Innowacyjne tarcze hamulcowe iDisc od Bosch

15 września 2022, 8:00

Układ hamulcowy jest najważniejszym układem bezpieczeństwa w samochodzie. Jednym z jego głównych elementów są tarcze hamulcowe.

Pierwsze próby z wykorzystaniem tarcz i klocków hamulcowych sięgają końca XIX w. Co prawda wtedy tarcze były znacznie cieńsze, a klocki dociskane za pomocą sznura. Citroen DS zapisał się w historii motoryzacji jako pierwszy samochód wyposażony seryjnie w hamulce tarczowe. Przez te wszystkie lata zarówno zasada działania, jak i materiały właściwie się nie zmieniły. Aż do momentu opracowania przez Bosch dla Porsche innowacyjnych tarcz hamulcowych iDisc.

tarcze z węglikiem wolframu iDisc Bosch Porsche

Czym wyróżniają się tarcze hamulcowe iDisc?

Główna różnica to zewnętrzna warstwa, którą są pokryte. Jest gładka jak lustro, a do tego bardzo twarda – warstwa węglika wolframu ma grubość ok. 100µm. Aby uświadomić, jak twarda, powiem, że jest wykorzystywana jako warstwa tnąca w wiertłach widiowych i porównywalna z diamentem, osiągając w skali Vickersa ok. 1600 HV.
Pierwszym producentem, który zaufał kompetencjom Boscha, jest Porsche, który zamontował iDisc seryjnie w modelu Cayenne Turbo. Właściwości fizyczne takiej tarczy zbliżone są do tarcz ceramicznych, a są prawie trzykrotnie tańsze. Dodatkowy koszt iDisc w porównaniu ze standardowym układem hamulcowym to ok. 3000 euro, mimo to jest on tańszy w stosunku do układu z tarczami ceramicznymi o 6000 euro. Cayenne z iDisc łatwo rozpoznać po białych zaciskach hamulcowych. Kolor ten nie jest przypadkowy, gdyż podczas użytkowania powierzchnia jest polerowana przez klocek i przybiera kolor zbliżony do białego. Ponadto iDisc prawie się nie zużywa, a więc nie pyli. Co także ma podkreślić biały kolor zacisków, który przy tarczach iDisc nie zostanie zabrudzony pyłem z tarczy hamulcowej.

tarcze z węglikiem wolframu iDisc Bosch

Tarcze iDisc nie tylko dobrze wyglądają, ale przede wszystkim mają wyższe parametry hamowania, nieosiągalne dotychczas dla tarcz standardowych. Obecnie iDisc występują tylko na wyposażeniu fabrycznym, ale prawdopodobne jest, że w przyszłości trafią na rynek wtórny i nie tylko do Porsche.

iDisc Bosch są bardziej trwałe niż tarcze seryjne, umożliwiając ponad dwa razy dłuższe przebiegi.

Tarcza hamulcowa iDisc oraz fragment układów zawieszenia i napędowego.

Porsche Cayenne Turbo. W aucie o mocy 550 KM przyśpieszającym w poniżej 4 s do 100 km i o masie powyżej 2 t nie ma miejsca na kompromis.

tarcze hamulcowe z węglikiem wolframu iDisc Bosch

 

Autor: Marcin Kiełczewski
Zdjęcia: Bosch, Porsche

Artykuł sponsorowany Bosch

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!