Aptiv przejmuje Wind River, producenta inteligentnego oprogramowania

12 stycznia 2022, 14:09

Aptiv, globalna firma technologiczna, ogłosiła dziś przejęcie od TPG firmy Wind River, dostawcy inteligentnego oprogramowania brzegowego typu edge (czyli warstwy pośredniej między chmurą a urządzeniami IoT) za 4,3 mld USD.

Zdjęcie poglądowe, foto: flickr.com

Wind River jest firmą dostarczającą oprogramowania dla inteligentnego Edge Computing. Wykorzystywane na ponad dwóch miliardach urządzeń brzegowych u ponad 1700 klientów. Oprogramowanie Wind River umożliwia bezpieczne opracowywanie, wdrażanie, eksploatację i serwisowanie krytycznych systemów inteligentnych. Oferta oprogramowania typu edge-to-cloud obejmuje rynek motoryzacyjny, lotniczy i obronny, telekomunikacyjny i przemysłowy, a jego podstawą jest Wind River Studio – platforma oprogramowania inteligentnych systemów domyślnie wspierających rozwiązania chmurowe, która umożliwia zarządzanie pełnym cyklem życia produktu. W 2021 roku przychody firmy Wind River wyniosły prawie 400 milionów dolarów.

Przejęcie pozwala firmie Aptiv realizować projekty dotyczące mobilności definiowanej przez oprogramowanie i rozwijać się w kolejnych branżach. Połączenie umożliwi wdrożenie aplikacji dla użytkowników końcowych, zwłaszcza gdy obliczenia i przetwarzanie danych zbliżają się do urządzeń brzegowych, a podłączone urządzenia, w tym pojazdy, zwiększają zarówno swoje możliwości i stopień skomplikowania. Aptiv połączy ofertę Wind River Studio z platformą SVA i doświadczeniem w branży motoryzacyjnej, aby rozszerzyć swoją pozycję w rozwiązaniach oprogramowania, zapewniając klientom z branży motoryzacyjnej szybszą drogę do pełnej architektury oprogramowania pojazdu. Kierowana przez Kevina Dallasa firma Wind River będzie nadal działać jako samodzielna firma w ramach Aptiv w dziale Advanced Safety & User Experience.

– Branża motoryzacyjna przechodzi największą transformację od ponad wieku, ponieważ połączone i definiowane przez oprogramowanie pojazdy stają się kluczowymi elementami inteligentnego ekosystemu – powiedział Kevin Clark, prezes i dyrektor generalny Aptiv.

– Pełne wykorzystanie tej szansy wymaga kompleksowych rozwiązań, które umożliwiają szybsze opracowywanie oprogramowania, bezproblemowe wdrażanie i optymalizację w całym cyklu życia pojazdu dzięki wykorzystaniu danych. Te same potrzeby napędzają rozwój inteligentnych rozwiązań brzegowych na wielu rynkach. Dzięki Aptiv oraz synergicznym technologiom Wind River i dekadom doświadczenia w dostarczaniu systemów krytycznych dla bezpieczeństwa, przyspieszymy tę podróż do przyszłości przemysłu motoryzacyjnego zdefiniowanej przez oprogramowanie. Ponadto jesteśmy zaangażowani w dalsze wzmacnianie konkurencyjnej pozycji Wind River w wielu branżach. Z niecierpliwością czekamy na powitanie światowej klasy zespołu Wind River w rodzinie Aptiv, ponieważ nadal rozwijamy bezpieczniejszy, bardziej ekologiczny i bardziej połączony świat – dodał Kevin Clark.

– Wind River ugruntowało swoją pozycję światowego lidera inteligentnego oprogramowania brzegowego działającego w chmurze, które zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, niezawodności i wydajności – powiedział Kevin Dallas, prezes i dyrektor generalny Wind River.

– Połączenie wiodącego w branży oprogramowania, bazy klientów i talentów firmy Wind River z technologiami, globalnymi zasobami i skalą firmy Aptiv zrealizuje naszą wizję nowej gospodarki opartej na IoT, sztucznej inteligencji, etc. (Machine Economy). Wspólnie przyspieszymy cyfrową transformację naszych klientów w różnych branżach dzięki najlepszym w swojej klasie inteligentnym oprogramowaniom systemowym. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z zespołem Aptiv, aby osiągnąć jeszcze lepsze wyniki i zapewnić dalsze możliwości rozwoju naszym klientom i partnerom – dodał Kevin Dallas.

– To był zaszczyt współpracować z Kevinem Dallasem i zespołem zarządzającym, aby przekształcić Wind River w lidera na rynku inteligentnych systemów – powiedział Nehal Raj, partner współzarządzający i Art Heidrich, dyrektor TPG Capital.

– Obsługiwane przez nich branże o krytycznym znaczeniu przechodzą cyfrową transformację w szybkim tempie i widzimy przed sobą znaczące możliwości. Firmy chcą wprowadzać innowacyjne rozwiązania w zakresie oprogramowania, które pozwalają im wykorzystywać dane do podejmowania lepszych i szybszych decyzji. Z wielkim zaciekawieniem czekamy na to co Wind River i Aptiv osiągną wspólnie – dodał Nehal Raj.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!