Goodyear przejmuje Cooper

8 czerwca 2021, 19:13

Goodyear Tire & Rubber Company ogłosił zapowiadane w lutym tego roku przejęcie Cooper Tire & Rubber Company. Choć w naszej części Europy Cooper nie jest marką o dużej rozpoznawalności, warto podkreślić, że jest to bardzo duża transakcja –  opiewa na 2,8 mld dolarów.

Według Goodyear połączenie dwóch firm oponiarskich, z uzupełniającymi się portfolio produktowymi i usługowymi, ma stworzyć silnego amerykańskiego lidera na rynku amerykańskim.

– Połączenie podnosi możliwości Goodyear w zakresie obsługi większej liczby klientów, a także umożliwia wspieranie inwestycji w nowe rozwiązania w zakresie mobilności i floty – powiedział Richard J. Kramer, dyrektor generalny Goodyear.

W Chinach współpraca dwóch firm dwukrotnie zwiększa zasięg Goodyear na tamtejszym rynku, wliczając w to współpracę z lokalnymi producentami samochodów i szerszą dystrybucję opon zamiennych Cooper dzięki sieci obejmującej ponad 2 500 sklepów detalicznych. Marka Cooper ma także duże znaczenie w segmencie lekkich samochodów użytkowych i SUVów. Połączenie dwóch firm ma także zagwarantować ściślejszą współpracę z twórcami systemów autonomicznych i operatorów flot.

W przeciągu dwóch pierwszych lat Goodyear spodziewa się oszczędności około 165 milionów dolarów, co związane będzie z ograniczeniem nakładających się funkcji korporacyjnych. Producent opon spodziewa się także wygenerowania 450 milionów dolarów netto, dzięki ułatwieniom podatkowym dostępnym w USA, w rozliczeniu nie biorąc pod uwagę oszczędności związanych z produkcją. Wszystkie zyski mają pomóc w oddłużeniu Goodyear.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!