Goodyear nagrodzony za… olej sojowy

6 marca 2018, 9:40

Czasopismo Tire Technology przyznało firmie Goodyear Tire & Rubber Company prestiżową, międzynarodową nagrodę za innowację w zakresie stosowania oleju sojowego w produkcji mieszanki bieżnika opon.

Nagrodzona technologia jest przełomem Goodyear w zakresie stosowania oleju sojowego w produkcji mieszanki bieżnika opon zamiast tradycyjnego oleju mineralnego. Przez ostatnie kilka lat amerykański koncern oponiarski ściśle współpracował z organizacją United Soybean Board nad stworzeniem opartej na soi technologii polepszającej osiągi opon. Po szeroko zakrojonych analizach i testach drogowych, nowatorskie rozwiązanie znalazło zastosowanie w produkcji dwóch nowych opon Goodyear – Assurance WeatherReady i Eagle Enforcer All Weather.

– Współpraca z United Soybean Board stanowiła dla naszych materiałoznawców i inżynierów wyjątkowe wyzwanie i okazję do zastosowania oleju sojowego w procesie rozwoju wysokiej klasy opon – powiedział Chris Helsel, dyrektor techniczny Goodyear – Cieszymy się, że nasza praca przełożyła się na produkt, który z powodzeniem się sprzedaje, a nasze osiągnięcie w zakresie ochrony środowiska znalazło uznanie branży.

Goodyear odkrył, że olej sojowy poprawia elastyczność opon w niskich temperaturach, pomagając utrzymać sprężystość gumy w niesprzyjających warunkach pogodowych i poprawiając właściwości trakcyjne w deszczu i na śniegu. Ponadto inżynierowie firmy zauważyli, że olej sojowy lepiej miesza się ze związkami gumy i zmniejsza zużycie energii, co poprawia wydajność procesu produkcji opon.

– Innowacyjne, przemysłowe zastosowanie technologii oleju sojowego przez Goodyear potwierdza, że badania i rozwój w dziedzinie materiałów zrównoważonych nie tylko przynoszą korzyści środowisku, lecz także poprawiają osiągi opon. Wierzę, że tego typu wszechstronnie korzystne innowacje będą stanowić nową normę, a nie wyjątki w branży oponiarskiej w przyszłości – powiedział Graham Heeps, wydawca Tire Technology International i przewodniczący panelu sędziowskiego.

Nominowanych do nagrody za innowacje wybrano spośród sugestii czytelników czasopisma Tire Technology International (publikowanego przez UKi Media & Events, w Wielkiej Brytanii), przy udziale zespołu redakcyjnego czasopisma. Zwycięzców wybrał niezależny panel międzynarodowych ekspertów branży oponiarskiej.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się podczas corocznego spotkania Tire Technology Expo, jednej z najważniejszych wystaw w branży. Cykliczne spotkania są okazją dla firmy z branży oponiarskiej i z nią powiązanych instytucji badawczych i innych organizacji z całego świata do zaprezentowania innowacji, produktów i usług.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!