Technologie w lakiernictwie – Krążki na folii od K2

2 października 2009, 0:00

Nowe technologie w dziedzinie lakiernictwa doprowadzić mają do przyspieszenia i ułatwienia pracy oraz do zmniejszania kosztów. Opracowanie innowacyjnych produktów wpływa także na niezbędną w tej branży jakość wykonanej naprawy. Przykładem może być ewolucja materiałów ściernych na krążkach, gdzie powierzchnia papierowa zastępowana jest powłoką foliową.


Wydajność

Materiały ścierne w postaci krążków wykonanych na folii posiadają ścierniwo klasy premium, oraz wyjątkowo mocną żywicę. Połączenie tych elementów dało możliwość uzyskania najlepszych parametrów oraz najdłuższej żywotności. Powłoka foliowa jest o wiele bardziej trwała od papieru. Specjalna technologia łączenia sprawia, że jest o wiele bardziej wytrzymała na rozerwanie. Dzięki mocniejszej strukturze i wysokiej trwałości, krążki pozostają dłużej efektywne.

 

Krążki wykonane na podłożu foliowym zdecydowanie wolniej ulegają zużyciu. Powodem takiego stanu jest odporność na pękanie wierzchniej warstwy materiału ściernego, który pełni znaczącą rolę scalającą. W odróżnieniu od folii papier nie tworzy w pełni spójnego podłoża i jest o wiele łatwiejszy do rozerwania. Poziom zużycia krążków podczas eksploatacji w jednakowym czasie, pokazuje poniższe graficzne porównanie:

Krążek na papierze                                                                                        Krążek na folii

Dokładność
Zastosowanie w krążkach foliowych ścierniwa klasy premium przedłuża nie tylko ich żywotność, lecz także znacząco wpływa na dokładność i czas pracy. Wydajniejsza powłoka zwycięża przede wszystkim przy szlifowaniu nierówności. Zastosowanie wyjątkowo mocnej żywicy łączącej ziarno z folią sprawia, że powierzchnia ścierna nie zużywa się tak szybko jak w przypadku podkładu papierowego. Ziarno praktycznie się nie wyłuskuje, co sprawia, że nawet przy szlifowaniu kątów czy nierównych powierzchni nie powstają miejscowe ubytki powodujące powstawanie nierównomiernego szlifu.

Konstrukcja krążka na folii także wpływa na jego właściwości. Perfekcyjnie płaska powierzchnia sprawia, że ziarno jest idealnie równomiernie rozłożone. Nie powoduje zatem powstawiania ubytków oraz odbiegających od normy danej gradacji rys.

Cała powierzchnia obrabianego elementu jest szlifowana równomierną grubością ścierniwa. Zapobiega to tak zwanemu późniejszemu efektowi ,,siadania” nałożonego materiału, spowodowanym nieodpowiednim przygotowaniem danej powierzchni. Jak zapewnia producent krążki na folii zdecydowanie lepiej wypadają w badaniu średniej arytmetycznej chropowatości i średniej wysokości nierówności wg normy JIS oraz ISO.

Krążki są oferowane są w dwóch typach: z otworami 6 + 1 oraz 8 + 1.
Średnica krążków 150 mm.
Cena sklepowa: 1,20 – 1,50 zł/Szt., (Cena uzależniona od gradacji)

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!