Międzynarodowy Finał Young Car Mechanic 2022 – kto zwyciężył na Węgrzech?!

20 lipca 2022, 23:54

Szósta edycja konkursu Young Car Mechanic dobiegła końca. Tytuł najlepszego Młodego Mechanika roku 2022 został oficjalnie przyznany podczas finału na Węgrzech, który odbył się w dniach 25 i 26 czerwca. Kto był najlepszy i jak przebiegały zmagania?

W tym roku po raz pierwszy Międzynarodowy Finał Young Car Mechanic zorganizowany został poza granicami Polski. Jest to nowa formuła, która została wdrożona w zeszłym roku, definiująca miejsce rozgrywek. W myśl tej zasady, finał międzynarodowy ma odbywać się w kraju, skąd pochodzi zwycięzca poprzedzającej edycji.

Warto też podkreślić, że w tym roku, po raz pierwszy w historii zawodów, zawodnicy zmagali się także z zadaniami dotyczącymi samochodów ciężarowych i usterkami związanymi z ich systemami.

Zmagania były bardzo zacięte, ale zwycięzca mógł być tylko jeden.

Bálint Kovács  z Węgier – uczeń klasy maturalnej Technikum Ganz Ábrahám w Zalaegerszeg, który zdobył pierwsze miejsce w tegorocznym finale, tak mówił o przygotowaniach do konkursu:

– Przed finałem międzynarodowym skupiłem się na wiedzy teoretycznej. Praktyczna część mechaniki samochodowej to coś, z czym mam styczność każdego dnia. Skupiłem się tylko na sobie i swoich celach. Starałem się w każdym zadaniu wypaść jak najlepiej i osiągnąć wysoką średnią ocen. Wiedziałem, jak wysoki jest poziom. Pierwszego dnia oglądałem wyniki i już wiedziałem, że bardzo dobrze mi idzie – to była tylko dodatkowa motywacja. Podczas przygotowań zdobyłem dużo doświadczenia i wiedzy.

A jaką radę ma dla przyszłorocznych uczestników?

– Takie sukcesy dają pewność siebie i wiarę w pracę, którą włożyłem. Młodym mechanikom samochodowym chciałbym powiedzieć, żeby przede wszystkim byli pokorni w swoim zawodzie. Każdy musi zapracować na swój sukces i rozwijać się samodzielnie. – radzi Bálint.

Ogrom prac organizacyjnych

– Jako osoba odpowiedzialna za rozwój tego projektu, chciałbym powiedzieć, że w zeszłym roku przy organizacji konkursu zrobiliśmy duży krok na przód. Porównując, w tym roku zrobiliśmy ich dziesięć i to o wiele większych. – podsumowuje tegoroczną edycję Armands Umbrasko, lider i koordynator projektu Young Car Mechanic.

– Podczas organizacji takiego wydarzenia nie ma miejsca na żadne błędy. To był nasz główny cel, musimy wspierać uczniów, żeby osiągali jak najlepsze wyniki. Organizacja tak dużego przedsięwzięcia była dla nas nie lada wyzwaniem. Finał po raz pierwszy odbył się w naszym kraju, a poza krajowymi eliminacjami, nie mieliśmy dotychczas takich doświadczeń. Myślę, że to było dla nas duże wyzwanie, ale i ogromny zaszczyt. – mówi Andras Piri, organizator Międzynarodowego Finału Young CarMechanic na Węgrzech.

– Poziom zmagań był w tym roku bardzo wysoki. Wszystko odbyło się  niezwykle profesjonalnie. Świetna współpraca z naszymi dostawcami, partnerami biznesowymi i kolegami, upewnia nas w przekonaniu, że cały  program jest wart kontynuacji w następnych latach. – dodaje Sebastian Baber, Menedżer ds. Szkoleń Grupy Inter Cars.

Konkurs Young Car Mechanic to inicjatywa powstała w ramach programu Młode Kadry, stworzonego przez Inter Cars przy współpracy ze szkołami, firmami branżowymi, wspierana przez unijny Program Erasmus+.

Zadania zostały przygotowane we współpracy z przedstawicielami 10. znanych producentów motoryzacyjnych, którzy chcą wspierać rozwój młodych mechaników. Są to: Bosch, Continental, Elring, Febi, Filtron/Mann Filter, Meyle, Schaeffler, Shell,  Valeo oraz ZF Aftermarket.

Tegoroczny finałowy event Young Car Mechanic na Węgrzech to:

 • 2 dni konkursu,
 • 10 zadań zaliczonych przez każdego uczestnika,
 • 5209 uczniów zgłoszonych do pierwszego etapu konkursu
 • 9 państw organizujących eliminacje krajowe YCM
 • fundusz nagród w całej edycji na poziomie 90 000 euro
 • 65 osób przyjętych i zakwaterowanych podczas imprezy,
 • osobny program dla nauczycieli obejmujący wizyty w lokalnych szkołach technicznych,
 • 2 dni wycieczki dla zwycięzców oraz wszystkich uczniów i nauczycieli biorących udział w konkursie,
 • zwiedzanie zakładów produkcyjnych i rozwojowych BOSCH i VALEO,
 • specjalny program kulturalno-rozrywkowy,
 • po raz pierwszy dwa zadania na ciężarówkach.

 

Więcej informacji znaleźć można stronie www.youngcarmechanic.com

Opublikowane przez: MotoFocus.pl
Artykuł sponsorowany Inter Cars SA

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

mechanik, 21 lipca 2022, 9:47 1 -1

Uczeń mechanikiem roku.No i co fachowcy.

Odpowiedz

Aaaaaa, 21 lipca 2022, 23:12 1 -1

Jak konkurs tylko dla uczni to ciężko żeby nie był ...

Odpowiedz