Światła mijania – które to, jak są zbudowane, jaki mają symbol?

8 lutego 2022, 15:43

Światła mijania to najczęściej używany rodzaj oświetlenia zewnętrznego w samochodzie. W artykule odpowiemy na szereg pytań ich dotyczących. Jaki mają symbol? Światła mijania a dzienne (DRL) – czy to to samo? Światła drogowe a mijania – czym się różnią? Jak zbudowane są światła mijania i jakie źródła światła się w nich stosuje?

światła w reflektorze

Światła mijania – które to?

Światła mijania to element składowy oświetlenia zewnętrznego samochodu. Są one zamontowane z przodu samochodu. Pełnią dwie funkcje. Podstawowe zadanie to oświetlenie drogi przed samochodem. Światła mijania mają realizować to w taki sposób, aby zapewnić kierowcy dobrą widoczność i równocześnie, nie oślepiać innych użytkowników drogi. Mają również oświetlać pojazd podczas jazdy, aby był on widoczny z daleka przez innych kierowców oraz innych użytkowników drogi. Mają zawsze barwę białą.

Ustawienie świateł mijania

Światła mijania powinny oświetlać drogę na minimum 40 metrów przed samochodem. Nie są ustawione na wprost, tylko asymetrycznie. Co to oznacza? W przypadku samochodów, poruszających się po polskich i europejskich drogach, światła oświetlają bardziej prawą stronę drogi. Analogicznie, w krajach, w których panuje ruch lewostronny (Wielka Brytania, Irlandia, Japonia, Malezja, Indonezja i inne), światła mijania bardziej oświetlają lewą stronę drogi.

Światła mijania są częścią reflektora samochodowego, razem ze światłami drogowymi i kierunkowskazem.

  • W przypadku najnowszych samochodów, z oświetleniem LED, światła mijania mogą być osobnym elementem oświetlenia zewnętrznego, umiejscowionym poza reflektorem (np. jako listwa świetlna).
  • W przypadku reflektorów, wykonanych w technologii LED, jeden element świetlny może pełnić równocześnie funkcję światła mijania i kierunkowskazu. Kiedy kierowca uruchomi kierunkowskaz, element świetlny zmienia barwę na pomarańczową i zaczyna pełnić rolę kierunkowskazu.

Homologacje i przepisy dotyczące świateł mijania

Światła mijania, tak samo, jak inne elementy oświetlenia zewnętrznego samochodu, są projektowane i montowane w samochodach zgodnie z szeregiem przepisów i homologacji. Określają one maksymalne wartości natężenia oświetlenia w wybranych punktach, sposób rozmieszczenia świateł oraz rodzaj używanych źródeł światła.

Światła mijania podlegają kontroli w trakcie przeglądu w Stacji Kontroli Pojazdów.

Jak prawidłowo używać świateł mijania?

Od 2007 roku, w Polsce należy używać świateł mijania podczas jazdy przez całą dobę. Jeśli jednak samochód ma zamontowane światła do jazdy dziennej DRL, to zgodnie z prawem, tylko przy dobrej widoczności i nie podczas deszczu, można używać świateł DRL zamiast świateł mijania. Podobne przepisy obowiązują w większości krajów europejskich.

Po zapadnięciu zmroku, kierowca ma prawo używać zamiast świateł mijania świateł drogowych (tak zwanych “długich”, ale tylko wtedy, gdy nie oślepia nimi kierowców innych pojazdów (na swoim pasie i jadących z naprzeciwka), a także pieszych, idących w kolumnie.

W trakcie mgły albo silnego deszczu, kierowca może używać świateł mijania i świateł przeciwmgielnych przednich albo samych świateł przeciwmgielnych przednich.

Jak włączyć światła mijania? Jak wygląda kontrolka świateł mijania?

Światła mijania uruchamia się zazwyczaj za pomocą dźwigni, umieszczonej przy kierownicy. Należy przekręcić odpowiedni element dźwigni, zazwyczaj dwukrotnie (pierwsza pozycja to światła postojowe). W niektórych autach oświetlenie zewnętrzne uruchamia się za pomocą przycisku albo pokrętła, umieszczonego na desce rozdzielczej.

W nowoczesnych samochodach z oświetleniem adaptacyjnym, system samodzielnie steruje intensywnością oświetlenia zewnętrznego. Sam zmienia światła z mijania na drogowe. W takich autach po prostu wystarczy uruchomić oświetlenie zewnętrzne albo uruchamia się ono automatycznie.

Po uruchomieniu świateł mijania, na desce rozdzielczej wyświetla się zielona kontrolka, niemigająca, o określonym wzorze.

Symbol świateł mijania - kontrolka

Jak zbudowane są światła mijania?

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj źródła światła jest stosowany w danym samochodzie.

  • W standardowych reflektorach źródłem światła jest żarówka halogenowa, najczęściej H7, o mocy 55W. Znajduje się ona we wnętrzu reflektora. Strumień światła, generowany przez żarówkę, jest odbijany przez odbłyśnik i kierowany na drogę.
  • W reflektorach, wykonanych w technologii ksenon, źródłem światła mijania jest żarnik ksenon. Żarnik jest zamontowany we wnętrzu reflektora. Strumień światła, generowany przez żarnik, jest odbijany przez odbłyśnik i kierowany na drogę.
  • W reflektorach biksenon, jeden żarnik pełni rolę źródła światła dla świateł drogowych i mijania. Po włączeniu świateł mijania, snop światła jest ograniczany za pomocą odpowiedniej przysłony.
  • W reflektorach wykonanych w technologii LED, źródłem światła jest moduł albo kilka modułów świetlnych LED. To najczęściej diody COB. W najnowocześniejszych pojazdach źródłem światła może być listwa świetlna. Diody są skierowane do przodu, nie stosuje się odbłyśników.

Światła mijania a dzienne DRL. Czy to to samo?

Światła mijania i światła do jazdy dziennej DRL to nie jest to samo. Światła do jazdy dziennej DRL to dodatkowy element oświetlenia. Montuje się go z przodu samochodu, zgodnie z przepisami (rozmieszczenie, podłączenie itd.). Zazwyczaj stosuje się je w autach, które są standardowo wyposażone w reflektory z żarówkami halogenowymi.

Światła do jazdy dziennej DRL mogą być stosowane zamiast świateł mijania, ale tylko w ciągu dnia, gdy jest bardzo dobra widoczność i kiedy nie pada deszcz.

Światła drogowe a mijania

Światła drogowe mają znacznie większy zasięg snopa światła. Dlatego też nazywa się je często popularnie “światłami długimi”. Światła drogowe wolno stosować tylko i wyłącznie po zapadnięciu zmroku, na nieoświetlonych drogach. Można je włączyć tylko wtedy, gdy nie zachodzi możliwość oślepienia kierowców innych aut, poruszających się po tym samym (jadących przed), albo innym pasie (jadących z naprzeciwka).

Światła drogowe mają osobny włącznik oraz inną kontrolkę na desce rozdzielczej.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!