Zimowe awarie akumulatorów powoduje… upalne lato

29 listopada 2022, 9:15

Tegoroczne upalne lato w znacznym stopniu przyczyni się do zimowych awarii akumulatorów. W poprzednich latach niesprawne akumulatory 12 V odpowiedzialne były za ponad połowę awarii powodujących unieruchomienie pojazdu na drodze. Dotyczy to zarówno pojazdów z silnikiem spalinowym, jak i nowoczesnych pojazdów z napędem elektrycznym. Dlatego też firma Clarios zaleca kierowcom wizytę w najbliższym warsztacie i sprawdzenie kondycji akumulatora w swoim pojeździe jeszcze przed nastaniem mrozów.

Samorozładowanie akumulatora – powody

Mimo łagodniejszych zim w ostatnich latach, liczba awarii akumulatorów jest niezmiennie wysoka. Praca zdalna zmieniła częstotliwość użytkowania samochodów, co wiąże się z ich dłuższymi przestojami, podczas których akumulatory nie są ładowane i tracą napięcie. Ponadto wysoka temperatura w okresie letnim powoduje samorozładowanie, a to przyspiesza starzenie się akumulatora. Nadchodząca zima doprowadzi do kolejnego spadku mocy akumulatora, który może nie być w stanie uruchomić silnika. Nawet po jednym nocnym przymrozku akumulator może stracić zdolność rozruchu silnika.

– Akumulator samochodowy starzeje się latem i umiera zimą — ostrzega Adam Potępa, specjalista w zakresie akumulatorów Clarios. — Dlatego kierowcy powinni zaplanować coroczną kontrolę stanu swojego akumulatora w warsztacie jeszcze przed nastaniem mrozów.

Sprawdzenie akumulatora

Dzięki rutynowej kontroli w warsztacie można dowiedzieć się, czy akumulator jest w pełni sprawny, czy należy go doładować, a może wymienić na nowy. Udając się do jednego z autoryzowanych warsztatów VARTA można być spokojnym przez całą zimę. Fachowcy dysponują wiedzą, aby szybko i bezpiecznie wymienić akumulator, gdy jest to konieczne. Zadbają też o to, aby zużyty akumulator został poddany utylizacji i w jak najmniejszym stopniu szkodził środowisku. Akumulatory samochodowe są najczęściej odzyskiwanym i przetwarzanym produktem na świecie, tym samym wyprzedzają pod tym względem aluminium, papier, opony i szkło.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!