Sprawdzenie VIN samochodu

27 października 2022, 9:32

Sprawdzenie samochodu po numerze VIN to jeden ze sposobów na uniknięcie oszustwa przy zakupie auta używanego. Sprawdzenie VIN pozwala przyszłemu nabywcy na dostęp do szeregu bardzo ważnych danych. Wyjaśnimy jak sprawdzić samochód po VIN i jakie informacje o samochodzie można dzięki temu uzyskać.

Na początek wyjaśnimy, czym jest numer VIN i jakie informacje są w nim zakodowane.

Numer VIN – co to jest?

Numer VIN to niepowtarzalny numer nadwozia samochodu, składający się z 17 znaków (liter i cyfr). Oznaczenie VIN jest stosowane przez wszystkich producentów samochodów na świecie.
Numer VIN służy do identyfikacji samochodu. Jest on niezbędny przy rejestracji samochodu, przy ubezpieczaniu go, a także przy sprowadzaniu auta z zagranicy.

Numer VIN składa się z następujących sekcji:

 • Trzy pierwsze znaki – określają producenta samochodu oraz miejsce wyprodukowania auta.
 • Sześć kolejnych znaków – to zakodowana informacja o konstrukcji auta, wersji nadwozia, wersji silnika, rodzaju napędu (2WD, 4WD itd) oraz wersji wyposażenia auta.
 • Osiem kolejnych znaków – to zakodowana informacja o roku produkcji, roku wprowadzeniu modelu na rynek, oznaczeniem zakładu produkcyjnego i indywidualnym numerze pojazdu.

Standardowo, numer VIN był wybijany na metalowej tabliczce. Obecnie w nowoczesnych samochodach stosuje się techniki grawerowania laserowego.

Gdzie w samochodzie można znaleźć numer VIN? W każdym samochodzie numer VIN znajduje się w kilku miejscach i są to:

 • Komora silnika (najczęściej przy przegrodzie czołowej);
 • We wnętrzu kabiny, na podłodze, przy fotelu pasażera;
 • Na jednym ze słupków;
 • Na podłodze bagażnika samochodu;

W samochodach ciężarowych i autobusach lokalizacja numeru VIN jest inna.

Sprawdź samochód po VIN – jakie podstawowe informacje możesz uzyskać?

Jak już wiemy, po rozkodowaniu numeru VIN mamy dostęp do informacji o producencie i modelu (to akurat każdy wie, jaki samochód kupuje), a także o roku produkcji oraz konkretnej wersji pojazdu.

Jaką wartość mają takie informacje dla kupującego auto używane? Znając dokładnie oznaczenie modelu, można sprawdzić wyposażenie oferowane przez producenta w standardzie (bez dopłat). Może się okazać, że standardowe wyposażenie obejmowało np. felgi aluminiowe albo nowoczesne audio, których w sprzedawanym pojeździe nie ma.

Sprawdź samochód po VIN i uzyskaj dostęp do bardzo wartościowych informacji

 •  Czy samochód, który chcesz kupić, nie został wcześniej skradziony?

  Jeśli samochód został gdziekolwiek na świecie skradziony, jego dane identyfikacyjne (marka, model, wersja silnikowa, kolor lakieru, wyposażenie oraz oczywiście, numer VIN) są wprowadzane do baz danych Policji na całym świecie.
  Sprawdzając numer VIN przed zakupem auta uzyskasz dostęp do informacji, czy Twoje auto nie figuruje w rejestrach pojazdów skradzionych, na całym świecie.

 • Czy samochód, który chcesz kupić, nie został zalany w trakcie powodzi?
 • Czy samochód, który chcesz kupić, nie przeżył w wypadku?
 • Czy samochód, który chcesz kupić, nie został oddany przez właściciela po poważnym wypadku, a ubezpieczyciel sprzedał go na aukcji?

  Numer VIN jest wykorzystywany do identyfikacji także przez firmy ubezpieczeniowe.
  Jeśli samochód uczestniczył w wypadku, zostało to odnotowane przez ubezpieczyciela. Bez względu na to, czy było to auto sprawcy czy ofiary.
  Tak samo, gdy auto zostało zalane w powodzi, a jego właściciel zwrócił się do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania. Poza wartościowymi informacjami, ubezpieczyciele mają także w bazach danych zdjęcia z szacowania strat przez swoich specjalistów.

Sprawdzając numer VIN przed zakupem auta, można się dowiedzieć, że „bezwypadkowy” samochód” był rozbity w wypadku.

 • Ilu właścicieli miał samochód?
 • Czy samochód przechodził przeglądy techniczne?
 • Jaki przebieg miał samochód?
 • Czy samochód nie był wyrejestrowany?
 • Czy samochód ma opłacone ubezpieczenie OC?

  Numer VIN służy także do identyfikacji samochodu przez administracje w różnych krajach.
  Przykładowo, w Polsce numer VIN jest wpisany w numer rejestracyjny pojazdu.
  W rządowym serwisie HistoriaPojazdu.GOV.PL można za darmo sprawdzić samochód po VIN. Dzięki temu można uzyskać za darmo następujące informacje:

 • Czy auto ma opłaconą polisę OC.
 • Czy auto ma aktualne badania techniczne.
 • Jaki był ostatni przebieg samochodu, zapisany przez diagnostę w trakcie przeglądu.
 • Datę pierwszej rejestracji.
 • Daty zmian właścicieli samochodu.
 • Daty przeglądów i zarejestrowanych przebiegów, a także wyników przeglądów (pozytywny, negatywny)
 • Liczbę właścicieli i współwłaścicieli.

  Podobne rejestry są prowadzone w wielu krajach. Dzięki takim serwisom możliwe jest sprawdzanie samochodu po VIN za darmo. Jednak w przypadku naszego rodzimego serwisu, poza numerem VIN, trzeba znać także numer rejestracyjny auta oraz datę pierwszej rejestracji (z dowodu rejestracyjnego).

Jak sprawdzić samochód po VIN?

Na rynku działa wiele firm, które specjalizują się w sprawdzaniu samochodów po VIN. Firmy takie mają dostęp do baz danych ubezpieczycieli, Policji oraz instytucji rządowych. Aby móc skorzystać z ich oferty, należy podać numer VIN pojazdu (nie potrzeba innych danych) oraz opłacić usługę (kosztuje to obecnie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych). Po maksymalnie kilku godzinach czasu otrzymuje się raport, w którym znajdują się dokładne informacje:

 • Z rozkodowanego numeru VIN: producent, wersja, wyposażenie;
 • Z bazy danych Policji;
 • Z bazy danych ubezpieczycieli – czasami, w razie wykrycia wpisu, można uzyskać dostęp do zdjęć auta po wypadku;
 • Z bazy danych instytucji rządowych – o kolejnych właścicielach, wyrejestrowaniach, opłatach za OC (zależnie od firmy, która oferuje raport ze sprawdzenia VIN).

Jeśli sprzedawca utrudnia dostęp do numeru VIN?

W wielu portalach ogłoszeniowych znajdują się specjalne rubryki, w których sprzedający może podać numer VIN swojego auta, umożliwiając w ten sposób jego sprawdzenie przez zainteresowaną osobę. Jednak czasami zdarza się, że sprzedający nie udostępnia numeru. Jest to zrozumiałe – sprzedawca może udostępnić numer VIN w prywatnej wiadomości dla zainteresowanej osoby.

Jeśli sprzedawca nie chce podać numeru VIN auta – warto zrezygnować z zakupu.

Numer VIN to tylko jeden z etapów sprawdzania pojazdu przed zakupem

Samo sprawdzenie samochodu po numerze VIN to tylko jeden etap sprawdzania legalności oraz stanu technicznego pojazdu. Niezbędna jest wizyta w warsztacie i SKP, aby dokładnie skontrolować stan techniczny samochodu.

Warto pamiętać, że w razie kolizji, kierowcy mogą dogadać się pomiędzy sobą, unikając zgłaszania tego faktu do ubezpieczyciela. Dlatego sprawdzenie auta w warsztacie jest koniecznością.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!