Cena akcji Porsche znana! Niemiecki producent wyceniony na 75 mld. euro

20 września 2022, 14:23

Koncern Volkswagena jest gotowy do emisji pakietu wejściowego Porsche na giełdę. Niemiecki potentat oczekuje ogromnych pieniędzy, jednak niższych niż przewidywali eksperci.

Porsche zadebiutuje na giełdzie - znamy szczegóły!

Porsche zadebiutuje na giełdzie

Można się zastanawiać, po co koncern o takiej pozycji i marce jaką ma Volkswagen zamierza emitować akcje jednej ze swoich marek na giełdzie. Powód jest jednak bardzo oczywisty – dla zarobku. IPO (z ang. Initial Public Offering i Pierwsza Oferta Publiczna) firmy ze Stuttgartu wyceniony został na 75 miliardów euro. Jeśli spekulacje dotyczące kwoty się sprawdzą, to według Agencji Reutera będzie to 3 największa wartość IPO w historii notowań europejskich spółek.

Cena akcji Porsche

Volkswagen oczekuje, iż cena Porsche będzie mieścić się w granicach 76,50-82,50 euro. Jest to więc więcej, niż warte są aktualnie (20.09.2022) akcje Mercedesa (niecałe 58 euro 19.09.2022) oraz podobnie jak akcje BMW. Okres zapisów inwestorów chętnych do zakupu akcji potrwa od 20-28 września 2022, dostępne będą dla inwestorów zarówno instytucjonalnych oraz prywatnych, jednak dla tych drugich jedynie w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Włoszech i Hiszpanii. Zdaniem Lutza Meschke, dyrektora finansowego Porsche wycofanie IPO nastąpi tylko w przypadku nowych, „poważnych problemów geopolitycznych” – wskazała Agencja Reutera. Szacunkowy zysk z takiej operacji ma wynosić między 18,1 a 19,5 miliarda euro.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!