Zmiany w przepisach, tam już możesz nie zaparkować!

26 sierpnia 2022, 11:17

Samochody zaparkowane na chodnikach to częsty widok na ulicach polskich miast. Wynika to z wielu kwestii, między innymi z braku miejsc parkingowych, niekiedy z lenistwa, a niekiedy z tego, iż w jakimś miejscu chodnik jest szeroki i ludzie przyzwyczaili się do tego zjawiska. Zanosi się jednak na to, że takie sytuacje nie będą mogły już mieć miejsca.

Samochód zaparkowany na chodniku

Nowe przepisy dotyczące parkowania 2022 – zmiany w definicjach

Wiele zależy tutaj od tego, jak zdefiniujemy poszczególne rzeczy. Jest to niekiedy problematyczne, ponieważ w interpretacji przepisów występuje dużo niedomówień. 21 września mocy nabiorą nowelizacje przepisów, zawierające zmiany lub nowelizacje definicji. Chodnik od tego dnia definiowany będzie następująco:

„9) chodnik — część drogi dla pieszych przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch”

Parkowanie na chodniku – co mówią przepisy?

W zasadzie główną zmianą jest tutaj dodanie słowa 'wyłącznie’. Do tej pory można było zatrzymać się, a nawet zostawić samochód na chodniku przy spełnieniu 3 warunków, pierwszym była masa pojazdu, która nie może przekraczać 2,5t masy całkowitej, drugim sposób parkowania tak, żeby na chodniku znalazły się jedynie 2 koła (jeden bok pojazdu) a trzecim, że po zaparkowaniu wolne ma pozostać przynajmniej 1,5m szerokości chodnika. Wyjątki stanowią sytuacje oczywiste, w których znaki drogowe lub osoba kierująca ruchem zabraniają takiego parkowania. Od 21 września sytuacja zmienia się o 180 stopni. A może się nie zmienia? Trudno powiedzieć, w przepisach nadal będą zawarte powyższe przepisy dot. parkowania na chodniku, a w definicji chodnika informacje do nich sprzeczne.

Spór prawników już trwa, jednak niewiele z niego wynika, zatem najbezpieczniej będzie zejść z radaru i poszukać innego miejsca do pozostawienia samochodu. Mimo, iż mandat wynosić będzie tylko (lub aż) 100 złotych i 1 punkt karny.

AKTUALIZACJA:

Ministerstwo Infrastruktury wystosowało wyjaśnienie dotyczące nowych zakazów. Według ministerialnego komunikatu znowelizowane przepisy nie zmieniają dotychczasowych zasad parkowania:

„W nawiązaniu do nieprawdziwych i wprowadzających w błąd doniesień medialnych informujemy, że znowelizowane przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym, które będą obowiązywały od 21 września br., w żaden sposób nie zmieniają obowiązującej możliwości zatrzymania lub postoju pojazdu samochodowego na drodze dla pieszych.”