Zmiany w przepisach dot. rejestracji pojazdu, rząd planuje nowelizację.

19 sierpnia 2022, 12:26

Rejestracja nowo nabytego pojazdu chyba nikomu nie kojarzy się dobrze. Długie kolejki w urzędach, skomplikowane formalności oraz opłaty. Jednak w przypadku tych ostatnich, szykują się zmiany, które ułatwią życie kierowcom.samochód i opłaty

Likwidacja opłat rejestracyjnych – to możliwe jeszcze w tym roku.

Rząd planuje zmiany w procedurze rejestracji pojazdów, tak, aby ułatwić obywatelom ten proces. Wynika to z analizy przychodów CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) oraz przepisów zawartych w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. „Prawo o ruchu drogowym w obszarze opłat ewidencyjnych stanowiących przychód Funduszu”. Pod uwagę wzięte zostały wnioski kierowane do urzędów przez prowadzących SKP (Stacje Kontroli Pojazdów) przedsiębiorców oraz zdanie samorządów.

Za istotne uznano więc uproszczenie procesu rejestracyjnego, poprzez zmniejszenie liczby formalności, które będzie trzeba spełnić gdy przepisy wejdą w życie. Jedną z takich formalności jest zniesienie opłat dotyczących rejestracji pojazdów oraz nabycia uprawnień do kierowania pojazdami, a więc proponowane rozwiązania są korzystne nie tylko dla właścicieli pojazdów, ale również dla osób które zdobywają prawo jazdy. Opłaty ewidencyjne, o których mowa, zostaną zniesione również w przypadku obowiązkowych badań stanu technicznego pojazdu.

Cały proces ma mieć również zaletę patrząc od strony samorządów oraz SKP, jako iż zostałyby one odciążone od pobierania opłat ewidencyjnych, co likwiduje również niedogodności związane z przekazywaniem oraz rozliczaniem wpływów z tytułu opłat ewidencyjnych. Siłą rzeczy podmioty te zostałyby zwolnione ze składania sprawozdań w tym zakresie.

Proponowane zmiany zapowiadają się zatem pozytywnie i korzystnie dla kierowców, właścicieli SKP oraz samorządowców, a przyjęcie projektu planowane jest na III lub IV kwartał 2022 roku.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Marcin, 26 sierpnia 2022, 20:38 0 0

a dlaczego nie napiszecie ze w zamian za to opłaty poniosą ubezpieczalnie przy zawieraniu OC i będzie to max 1% średniego wynagrodzenia więc ok 57zł.

Odpowiedz