Producenci i dystrybutorzy części wspomogą rozwój elektromobilności

7 kwietnia 2020, 10:04

Z początkiem roku przedstawiciele branży automotive po raz pierwszy w Polsce wybrali „Motoryzacyjne Słowo Roku” za rok 2019. Zdecydowali, że była nim „elektromobilność”. Drugie miejsce na podium zdobył „samochód elektryczny”. Widać więc, że trend, jakim jest elektromobilność zdominował dyskusje dotyczące branży motoryzacyjnej. I choć branżowym słowem bieżącego roku zostanie pewnie niestety „koronawirus”, w motoryzacji wciąż czuć wiatr „zielonych” zmian, które przypieczętuje ogłoszony niedawno europejski Green Deal.

W walce o neutralność klimatyczną

Niedawno Unia Europejska przedstawiła plany redukcji emisji CO2 w motoryzacji.  Zmniejszenie o 37,5% emisji CO2 przez pojazdy osobowe i 30% przez ciężarowe, już w 2030 r., przez wielu przedstawicieli branży motoryzacyjnej uznawane jest za nierealne, za to przez niektóre państwa europejskie czy ekologów nawet za mało ambitne.

Z kolei do września 2020 r. Komisja Europejska przedstawi plan w sprawie zwiększenia Europie celu redukcji emisji CO2 do 2030 r. do 50-55 % w porównaniu do poziomów z 1990 r. – wynika z projektu prawa klimatycznego przedstawionego pod koniec 2019 r. przez Komisję Europejską. Dla motoryzacji będzie to oznaczało konieczność dalszych ograniczeń i inwestycji w nowe technologie by sprostać oczekiwaniom europejskiego legislatora. Tutaj ciężar spocznie w dużej mierze na producentach części motoryzacyjnych dostarczających innowacyjne technologie do pojazdów, którymi się poruszamy, o czym od dłuższego czasu mówi Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM).

Jako odpowiedź na wyzwania klimatyczne w motoryzacji podaje się elektromobilność. Choć tutaj rodzi się wiele pytań i wątpliwości, trzeba sobie powiedzieć jasno – od elektromobilności nie uciekniemy i mimo wielu przeciwności będzie ona odgrywać coraz większą rolę w motoryzacji.

Elektromobilność w polskim wydaniu

W Polsce, pomimo ambitnych planów, liczba zarejestrowanych „elektryków” jest stosunkowo niska. Licznik Elektromobilności, współprowadzony przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) wskazuje, że po polskich drogach jeździ mniej niż 10 tysięcy samochodów osobowych z napędem elektrycznym, z czego ok. 40% stanowią hybrydy typu plug-in. Widać więc, że do miliona jeszcze długa droga, choć władzom w Polsce nie można odmówić aktywności na tym polu, podobnie jak organizacjom takim, jak PSPA, które działa na rzecz rozwoju niskoemisyjnego transportu w Polsce.

Ostatnio dwie wspomniane wcześniej organizacje – SDCM oraz PSPA podpisały list intencyjny mający na celu zacieśnienie współpracy stowarzyszeń w zakresie rozwoju niskoemisyjnego transportu, między innymi poprzez wzajemne wykorzystywanie swoich zasobów i potencjału dla realizacji wspólnych celów w tym zakresie, a także zwiększenia szans biznesowych firm motoryzacyjnych działających w Polsce.

– Obecnie tematem numer jeden w Polsce i na świecie jest pandemia koronawirusa, powodująca coraz więcej ludzkich tragedii czy problemów gospodarczych. W związku z tym dobrze jest od czasu do czasu usłyszeć dobre nowiny, które mają pozytywny wpływ na motoryzację. Dlatego cieszymy się z nawiązania współpracy z tak prężną organizacją jak PSPA, które promując niskoemisyjny transport nie traci z punktu widzenia uwarunkowań społecznych i gospodarczych. Dla branży motoryzacyjnej skupienie się wyłącznie na elektromobilności oznaczałoby zaprzestanie inwestycji w inne technologie mające znaczenie i rolę do odegrania w dekarbonizacji transportu. Ważnym jest więc dalsza praca nad wszystkimi technologiami mogącymi pomóc spełnić coraz surowsze wymogi klimatyczne – mówi Alfred Franke, Prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, Członek Zarządu CLEPA.

Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA dodał:

– Elektromobilność, jako najważniejszy trend we współczesnym przemyśle motoryzacyjnym, niesie ze sobą przełomowe zmiany i wyzwania, nie tylko dla producentów samochodów, ale również dostawców podzespołów. W ramach współpracy z SDCM zamierzamy kontynuować aktywne wspieranie rozwoju przedsiębiorstw z sektora e-mobility w Polsce, zwłaszcza teraz, gdy sektor przemysłowy i detaliczny został tak poważnie dotknięty przez kryzys. Zdrowie i bezpieczeństwo publiczne są priorytetem, ale ważne jest także ochrona gospodarki i miejsc pracy. Obecna sytuacja jest szczególnie trudna dla dealerów i producentów pojazdów i komponentów. Trwająca pandemia poważnie zakłóciła łańcuchy dostaw i operacje produkcyjne. Branża musi się integrować i działać wspólnie, by wspierać przedsiębiorstwa w tym trudnym okresie.

PSPA we współpracy z SDCM oraz PZPM przeprowadzi sesję poświęconą elektromobilności podczas XV Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, który odbędzie się w dniach 17-18 listopada 2020 r. w Sound Garden Hotel w Warszawie.

Aby wziąć udział w tym wydarzeniu należy wypełnić formularz dostępny na stronie: http://moto-konferencja.pl/

Poza możliwością udziału w sesji dotyczącej elektromobilności, w tym samym miejscu i czasie można będzie uczestniczyć w wielu innych sesjach, obejmujących bardzo szeroko rozumianą branżę motoryzacyjną.

Kongres ten jest najważniejszym tego typu wydarzeniem w Polsce z olbrzymią dawką merytorycznych treści.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Ciupaga lamaga, 8 kwietnia 2020, 8:01 2 -1

Skończcie pierdzielic o tym poki co niemożliwe ...elektro pierdzilnosc , ktora zeby powstać musi być produkowana z spalania węgla!!!

Odpowiedz

warsztatowiec, 8 kwietnia 2020, 9:00 0 -1

Też nie jestem szczęśliwy z powodu tej elektromobilności, ale przed tym nie uciekniemy. I trzeba się na to przygotować

Odpowiedz

Krzysio, 8 kwietnia 2020, 11:11 0 0

Tym razem już w marcu wiedzieliśmy, jakie będzie słowo Roku 2020. Koronawirus oczywiście. Hehe.

Odpowiedz