Oleje i smary premium z atrakcyjną marżą – wywiad z przedstawicielem marki ROWE Hightec

26 października 2022, 13:55

Firma ROWE MOTOR OIL to producent olejów silnikowych, smarów, płynów chłodniczych oraz dodatków paliwowych, który zamierza w najbliższym czasie zwiększyć swoje zaangażowanie na polskim rynku motoryzacyjnym. Firmie pomaga w tym osoba znana w polskim sektorze aftermarketu – Filip Dudziński, który został przedstawicielem marki ROWE Hightec na rynki naszej części Europy. Z rozmowy z nim, chcieliśmy dowiedzieć się jak najwięcej o marce oraz jej ofercie i planach.

oleje ROWE

Witold Hańczka: Rynek olejów silnikowych jest w Polsce jednym z najbardziej konkurencyjnych segmentów w branży moto. Czym na tle konkurentów wyróżnia się marka ROWE Hightec i jej produkty?

Filip Dudziński: ROWE Hightec to marka olejów, smarów i płynów chłodniczych premium, rodem ze sportów motorowych. Nasza wartość dodana to przede wszystkim wsparcie oferowane na lokalnym rynku, możliwość realizacji marży znacznie większej od liderów rynkowych, co w warunkach zbliżającej się, długoterminowej recesji, stanowi warunek konieczny przetrwania biznesu motoryzacyjnego – na każdym jego szczeblu.

ROWE posiada szeroką ofertę olejów silnikowych do różnego typu pojazdów, łodzi czy maszyn. Skąd pochodzą bazy olejowe, z których korzysta firma?

Pochodzenie baz olejowych jak i dodatków olejowych jest w ROWE bardzo zdywersyfikowane. Korzystamy z baz olejowych z Europy, jak i spoza niej, oczywiście z wyjątkiem Rosji.

Przedsiębiorstwo chwali się wysokim poziomem kontroli jakości oraz zaawansowanym systemem testów produktów, których elementem jest ROWE Racing. Co to takiego?

Bardzo cieszę się na to pytanie! Jest to nasza własna stajnia wyścigowa, swego rodzaju jeżdżące laboratorium, w skład którego wchodzi kilkanaście aut w ramach różnych klas wyścigowych, kilkudziesięciu inżynierów i kilkunastu światowej rangi kierowców! Wszystkie osiągnięte sukcesy ROWE Racing, łącznie z pierwszym miejscem w 24-godzinnym wyścigu na torze Nürburgring w 2021 r., osiągnęliśmy na olejach silnikowych, smarach wyścigowych czy płynach chłodniczych marki ROWE Hightec w wersji Racing – ogólnodostępnych w ramach sieci sprzedaży naszych Partnerów.

Zatem ROWE Hightec silnie angażuje się w sponsoring motosportu. Jakie obecnie inicjatywy prowadzi w tym zakresie w Polsce?

Lokalnie sponsorujemy KLUZA RACING TEAM ze Skawiny, biorący udział w wyścigach górskich oraz wyścigach gokartowych Rotax. Dzięki wsparciu naszych partnerów z ROWE FAMILY PARTNER zostaliśmy zaproszeni do honorowego członkostwa w „Klubie 200” gdańskiego Speedwaya Żużlowego, a całkiem niedawno, zostaliśmy sponsorem kieleckiej drużyny Karate Kyokushin Shi na Mistrzostwach Europy w Sofii. Wszystkie wymienione wyżej działania prowadzimy w celu podniesienia świadomości marki ROWE Hightec, co jest bardzo istotne w obrębie naszej polskiej Rodziny ROWE.

Marka ROWE Hightec zabiega o utrzymywanie bliskich relacji ze swoimi partnerami

Oferta ROWE obejmuje wiele rodzajów środków smarnych, nie tylko oleje silnikowe czy przekładniowe, ale też smary czy dodatki do paliw. Czy firma zamierza intensywnie działać na polskim rynku także w tych grupach produktowych?

ROWE Hightec jest pierwszomontażowym dostawcą olejów przekładniowych dla większości aplikacji pojazdów takich np. jak VAG, BMW, Mazda, Kia, etc. Ale nie tylko! Wielu naszych klientów nie wie o fakcie, iż marka ROWE jest największym europejskim dostawcą płynów chłodniczych na tzw. pierwsze „zalanie” do aut marek niemieckich, japońskich, a także koreańskich. Szczególnie w tej gamie produktów widzimy ogromny potencjał. Aktywnie promujemy więc chłodziwa wśród naszych Partnerów Handlowych.

W ofercie znajdują się także oleje przekładniowe do samochodów elektrycznych – czy firma mocno angażuje się w ten sektor?

Oczywiście jako przedsiębiorstwo zarządzane w sposób zrównoważony posiadamy w naszej ofercie całą gamę olejów i płynów chłodniczych do pojazdów hybrydowych, a także elektrycznych. Skupiamy się jednak cały czas na silnikach spalinowych.

Firma istnieje od 1995 r., czyli ponad 25 lat. Wydaje się jednak, że ofensywa ROWE na rynku polskim jest dopiero przed nami?

Firma ROWE Hightec rozwinęła się międzynarodowo w postępie geometrycznym tak naprawdę od roku 2015, wraz z powstaniem najnowocześniejszego zakładu produkcyjnego i mieszalni środków smarnych nie tylko w Niemczech, ale i w całej Europie. Z roku na rok odnotowujemy wzrosty dwucyfrowe. Zaryzykuję stwierdzenie, że jesteśmy na końcu I fazy rozwoju marki premium w Polsce, nie zatrzymujemy się i podejmujemy nowe wyzwania w 2023 r.

Gdzie w Polsce można zakupić oleje ROWE? Pytam zarówno o dystrybutorów jak i sprzedaż bezpośrednią B2C.

Od września 2021 r. w ROWE Hightec można zaopatrzyć się przez dystrybutora Auto Partner Holding z siedzibą w Gdańsku, poprzez Partnerów sieci RFP /Rowe Family Partner/ w całej Polsce, jak i w Internecie na e-platformach handlowych i olejowych.

Jesteśmy otwarci na każdy nowy kanał dystrybucji i współpracy w nowym roku. Mamy świadomość faktu, iż tylko dzięki otwartości i wsparciu handlowemu – nasi Partnerzy, świadomi potrzeby poprawy marżowości na produktach olejowych oraz jakości naszych produktów, wybiorą w dobie recesji produkt pewny. Produkt, na którym mogą zrealizować większe zyski i cieszyć się wzajemną współpracą w naszej sieci sklepów – gdzie aktywnie spotykamy się i razem pracujemy na wspólny sukces marki ROWE Hightec w Polsce, w Czechach i na Słowacji.