Miliony samochodów Hyundai/Kia do serwisu – mogą zapalić się w każdej chwili

28 września 2023, 11:13

Na stronach amerykańskiego urzędu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego (NHTSA) pojawiła się informacja o usterce wykrytej w aż 25 modelach marek Hyundai oraz Kia. Wyciek płynu hamulcowego może w nich powodować zwarcia wywołujące pożar. Ponad 3,3 miliona samochodów na świecie zostało w związku z tym objętych akcją serwisową.

Hyundai Elantra z 2011 roku
Hyundai Elantra z 2011 roku/fot. Hyundai

Wśród samochodów narażonych na awarię znalazły się modele stosunkowo popularne również w Polsce. Można wśród nich wymienić m.in. Hyundai Tucson z lat 2010-2013, Kia Sportage z lat 2010-2013 czy Hyundai Elantra z lat 2011-2015. Według informacji przekazywanych w mediach producenci zalecają parkowanie pojazdów na zewnątrz, gdyż samochody mogą zająć się ogniem, nawet gdy są zaparkowane, a ich silnik nie pracuje. W efekcie salony marek miały również wyprowadzić auta ze swoich budynków, chociaż nie potwierdzono tej przypadłości w nowych modelach.

Z dokumentów NHTSA wynika, że śledztwo rozpoczęło się 11 lipca br., a akcja serwisowa Kia rozpoczęła się 18 września, chociaż śledztwo nie zostało do tej pory zakończone. W egzemplarzach marki KIA potwierdzono 4 przypadki pożaru, natomiast w autach Hyundai odnotowano 21 przypadków zapalenia się pojazdu.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!