OSRAM zwiększa możliwości oświetlenia LED w samochodach

, 14 lutego 2020, 13:40

Inicjatywa fotoniczna marki OSRAM koncentruje się na uwolnieniu potencjału promieniowania widzialnego i niewidzialnego, co zapewni poprawę jakości życia konsumentów. Oprócz tego firma pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami LED do projekcji, biomonitoringu i biometrii, a swoje najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie zaprezentowała podczas styczniowych targów CES w Las Vegas.

Aplikacje fotoniczne wykorzystują fotony w taki sam sposób, w jaki aplikacje elektroniczne wykorzystują elektrony. Ze względu na to, iż światło przemieszcza się szybciej niż elektrony, fotonika może pomóc w tworzeniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które są mniejsze i szybsze, a także bardziej ekonomiczne i wydajne energetycznie.

W ponad 110-letniej historii firma OSRAM zawsze była otwarta na zmiany. Zdolność do transformacji działalności i ciągłego wprowadzania innowacji była kluczem do naszego niezwykłego sukcesu i długowieczności. Teraz, gdy skupiamy uwagę na przemyśle fotonicznym, jesteśmy dumni, że tworzymy najnowocześniejsze rozwiązania i technologie, które wciąż przekraczają oczekiwania i poprawiają jakość życia ludzi na całym świecie – powiedział Stefan Kampmann, dyrektor ds. technologii w firmie OSRAM Licht AG.

Koncepcyjne auto MetroSnap szwajcarskiej marki Rinspeed, które po raz pierwszy zostało zaprezentowane na stoisku firmy podczas targów CES demonstruje, jak może wyglądać mobilność w przyszłości oraz jakie możliwości daje zastosowanie rozwiązań opartych na promieniowaniu widzialnym i niewidzialnym.

Nowa dioda – eXchangeable LED lightSource (XLS) – do świateł stopu, cofania i tylnych przeciwmgłowych. XLS to znormalizowane, łatwe do wymiany źródło światła, które nadaje się do różnych zastosowań w oświetleniu sygnalizacyjnym i przeciwmgłowym. Technologia tylnych lamp zespolonych tzw. Rear Combination Light (RCL) daje nam wyobrażenie, jak będzie wyglądać zewnętrzne oświetlenie samochodowe w przyszłości i jak można wykorzystać tylne światła do komunikowania się z innymi kierowcami i pieszymi na drodze. Dzięki zastosowaniu technologii LiDAR, czyli laserowych impulsów podczerwieni do stworzenia mapy 3D otoczenia pojazdu, autonomiczna jazda Rinspeedem MetroSnap jest bezpieczniejsza.

W świecie innowacyjnych technologii rozwiązania fotoniczne zapewniają bezpieczeństwo, niezawodność i spokój. Technologia VCSEL (ang. Vertical Cavity Surface Emitting Laser) umożliwia monitorowanie wnętrza Rinspeeda MetroSnap, a także wykrywanie 3D wykorzystywane do rozpoznawania twarzy w pojazdach i urządzeniach mobilnych.

Technologia LED znakomicie pokazuje, w jaki sposób w scenariuszu autonomicznej jazdy można przesyłać dynamiczne informacje. Na przykład, reflektory główne samochodu MetroSnap są wyposażone w rozwiązanie LED Eviyos firmy OSRAM. Diody nie tylko oświetlają drogę, lecz także wyświetlają ostrzeżenia lub symbole na drodze widoczne dla innych kierowców. Co więcej mogą nawet informować pieszych o tym, że są widoczni dla kierowców i mogą bezpiecznie przejść przez jezdnię. Ponadto rozwiązania laserowe oraz LED (również na podczerwień) obsługują liczne aplikacje rozszerzonej rzeczywistości (ang. AR), w tym śledzenie ruchu gałek oczu, skanowanie pomieszczeń 3D, wykrywanie obiektów i funkcje wyświetlania komunikatów.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!