Pirelli tworzy opony współpracujące z siecią 5G

, 20 listopada 2019, 11:42

Pirelli to pierwsza firma oponiarska, która za pośrednictwem sieci 5G przesyła informacje dotyczące nawierzchni uzyskane przez czujniki w inteligentnych oponach. Firma przedstawiła w Turynie pierwszy na świecie serwis ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) ulepszony o łączność 5G. Demonstracja odbyła się podczas wydarzenia „The 5G Path of Vehicle-to-Everything Communication” zorganizowanego przez 5GAA – Automotive Association, którego członkiem jest Pirelli.

Pirelli, Ericsson, Audi, Tim, Italdesign i KTH wspólnie zorganizowali prezentację, która odbyła się na dachu budynku Lingotto, przedstawiając, w jaki sposób pojazd podłączony do sieci 5G oraz wyposażony w Pirelli Cyber Tire, jest w stanie poinformować inny pojazd o ryzyku aquaplaningu wykrytego przez opony. Stało się to możliwe dzięki niezwykłej prędkości transmisji sieci 5G.

Opona jest jedynym punktem styku pojazdu z drogą. Dzięki technologii doskonalonej przez Pirelli najnowsze opony komunikują się z pojazdem i kierowcą, natomiast dzięki potencjałowi 5G – z całą infrastrukturą drogową. Cyberopona Pirelli, wyposażona w wewnętrzny czujnik, w przyszłości dostarczy dane dotyczące modelu opony, przejechanych kilometrów, obciążenia dynamicznego i – po raz pierwszy – sytuacjami potencjalnego zagrożenia związanymi z nawierzchnią drogi, takimi jak stojąca woda czy oblodzenie, które wpływają na przyczepność. Te informacje umożliwią dostosowanie układu kierowniczego samochodu i systemów asystujących kierowcy, znacznie poprawiając poziom bezpieczeństwa, komfortu i osiągów. Ponadto, te same informacje zostaną przekazane innym użytkownikom drogi w zasięgu sieci. Dzięki potencjałowi 5G, Pirelli jest w stanie umieścić oponę w szerszym kontekście komunikacyjnym, który obejmuje wejście w ekosystem transportu drogowego, aktywnie przyczyniając się do rozwoju rozwiązań i usług dla przyszłej mobilności i systemów autonomicznej jazdy.

W tym roku Pirelli zaprezentowało również Italia Track Adrenaline, produkt dla miłośników tzw. track day, który obejmuje linię opon wyposażonych w czujniki – P Zero Trofeo. Rozwiązanie monitoruje ciśnienie i temperaturę opon w czasie rzeczywistym i łączy te informacje z danymi telemetrycznymi, aby przekazać kierowcom sugestie, jak poprawić swoje osiągi na torze.

Wyposażanie opon w sensory i czujniki jest integralną częścią strategii „Perfect Fit” firmy Pirelli, która koncentruje się na opracowywaniu produktów i usług „szytych na miarę” w celu zaspokojenia potrzeb producentów samochodów, flot i kierowców, z myślą o nadchodzących zmianach w mobilności.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!