Design i ergonomia w projektowaniu narzędzi – wywiad

, 5 lipca 2019, 12:00

Rynek wyposażenia warsztatowego pod względem technologicznym mocno się rozwinął. Każde narzędzie stało się bardziej precyzyjne, wyspecjalizowane, a także bardziej skomplikowane. Zmieniają się również preferencje klientów, którym trzeba dostarczyć produkt „szyty na miarę”.

O m.in. sposobach produkcji i projektowania narzędzi rozmawialiśmy z Piotrem Nowakiem, dyrektorem zarządzającym i członkiem zarządu SNA Europe – Poland Sp. z o.o., odpowiedzialnym za rynek polski, słowacki i czeski.

Krzysztof Pawlak: Jesteście na rynku ponad 160 lat, to szmat czasu. Mógłby Pan przybliżyć historię firmy? Jej powstanie, kluczowe momenty na osi czasu i wejście na polski rynek.

Piotr Nowak

Piotr Nowak: Firma SNA Europe jest producentem narzędzi ręcznych oraz narzędzi do obróbki metali pod markami Bahco, Lindstrom oraz Irimo. Początek naszej firmy datuje się na 1886 rok, kiedy wyprodukowano pierwszy brzeszczot Bahco z wykorzystaniem wysokiej jakości stali, wcześniej używanej do wytwarzania haczyków wędkarskich. Stąd zresztą znak ryby w naszym logo, symbolizujący wysokiej jakości stal. W 2019 roku obchodzimy 50-lecie wprowadzenia na rynek bimetalicznego brzeszczotu Sandflex, co wyznaczyło nowa erę technologii cięcia metalu. Pod marką Bahco jesteśmy obecni na rynku polskim od 2000 roku, jednakże nasze narzędzia były importowane do Polski wcześniej.

Jakie są obecne trendy w produkcji narzędzi? Wiele w branży mówi się o tym, że dawne narzędzia były cięższe, mniej ergonomiczne, ale za to niezwykle trwałe, czego nie można powiedzieć o narzędziach współczesnych.

To prawda, że pierwsze narzędzia były cięższe i mniej wygodne w obsłudze. Współczesne narzędzia muszą spełniać wiele norm, muszą usprawniać pracę profesjonalistom, stwarzać bezpieczne warunki pracy. Uważam, że w dzisiejszych czasach ważne jest projektowanie narzędzi dostosowanych do specyficznych potrzeb użytkowników końcowych. Na przykład narzędzia nieiskrzące Bahco zostały zaprojektowane pod kątem wykorzystania w środowiskach potencjalnie zagrożonych wybuchem, w których „tradycyjne” narzędzia stalowe mogą powodować powstawanie iskier. Kolejnym przykładem są narzędzia nierdzewne, które znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędne jest sterylne środowisko pracy, czyli w przemyśle spożywczym, medycznym, lotniczym, czy też narzędzia izolowane zaprojektowane tak, by zapewniały ochronę przy pracy lub w pobliżu przewodów pod napięciem.

Otrzymujecie sporo nagród w konkursach, dajmy na to German Design Awards w 2018 roku. Jak projektować np. płaskie śrubokręty, żeby można było je nazwać innowacyjnym produktem? Szukanie nowych rozwiązań w tak prostych narzędziach zapewne nie jest łatwe.

Tak, nasze produkty były nagradzane wielokrotnie w konkursach Reddot Design Award, German Design Award Special, czy Good Design. Dzieje się tak dlatego, że od chwili, gdy na początku XIX wieku w Szwecji wyprodukowane zostały nasze pierwsze narzędzia ręczne dbamy, aby nasze wyroby odznaczały się wysoką jakością, ergonomicznym wzornictwem oraz komfortem pracy.

Narzędzia ergonomiczne Bahco projektuje się tak, aby pasowały do ludzkiej ręki, wymagały użycia jak najmniejszej siły i umożliwiały okresowy relaks dla mięśni dłoni redukując jej zmęczenie. Uchwyt jest bowiem najważniejszy, bo zapewnia niezbędne sprzężenie czuciowe umożliwiające dokładną i precyzyjną kontrolę narzędzia, redukując ewentualne drgania przenoszone na rękę i ramię. Bahco dostosowuje swoje narzędzia Ergo właśnie do potencjału i ograniczeń ludzkiej anatomii dając zawodowcowi pewność, że wykona swoją pracę wydajniej i skuteczniej.

Pozostając przy tym temacie. Jakie wytyczne bierzecie pod uwagę podczas fazy projektowania narzędzi, a także jakie cechy muszą posiadać dobre narzędzia poza odpowiednio wytrzymałym materiałem?

Część narzędzi Bahco posiada znaczek Ergo, ponieważ są tworzone w oparciu o 11-punktowy program naukowy, łączący badania i doświadczenia użytkowników, specjalistów z zakresu ergonomii, pracowników działań badań i rozwoju. Jest to unikalna w branży narzędziowej metoda projektowania narzędzi. Posiadamy ponad 400 zarejestrowanych patentów. Pierwszy na świecie ergonomiczny wkrętak powstał w 1982 roku i tym samym zapoczątkował program Ergo.

Specjalna linia narzędzi Bahco Ergo została opracowana tak, aby redukować nadmierny wysiłek mięśni, co pozwala uniknąć potencjalnych urazów przy pracy. Jest to szczególnie ważne przy powtarzających się czynnościach. Znaczące jest także to, że użytkownik może dostosować rękojeść w zależności od prawo- i leworęczności oraz wybrać odpowiedni jej rozmiar. Dodatkowo, aby ułatwić pracę i jednocześnie zwiększyć efektywność, niektóre narzędzia zostały wyposażone w napęd pneumatyczny. Estetyka narzędzi to kolejny ważny punkt przy ich projektowaniu.

W ofercie jakich dystrybutorów/sklepów można znaleźć Wasze produkty. Czy w planach jest poszerzenie działalności na naszym rynku?

Na całym świecie sprzedaż narzędzi prowadzimy przez sieć naszych autoryzowanych dystrybutorów, którą można znaleźć na naszej stronie www. Nasi partnerzy prowadzą różne biznesy, prowadzą sprzedaż narzędzi do różnych gałęzi przemysłu, rzemiosła, motoryzacji lub ogrodnictwa. Poza tym stawiamy na narzędzia dynamometryczne i narzędzia do motoryzacji. Nie możemy nie wspomnieć o ważnym asortymencie pił taśmowych Bahco.

Możliwość konfigurowania produktu, a tym samym dostosowania go do własnych preferencji jest coraz częstszą praktyką. U Was można zaprojektować np. wózek narzędziowy. Jak wygląda proces realizacji takiego zamówienia, a także czy cieszy się popularnością w branży motoryzacyjnej?

Zgadza się, indywidualna konfiguracja wózków narzędziowych to coraz częstsza praktyka. Taka możliwość daje szansę przygotowania projektu „szytego na miarę”, zgodnie z preferencjami klienta. Firma Bahco posiada specjalne oprogramowanie – BETMS Configurator – dzięki któremu możemy wspólnie z klientem zaprojektować indywidualny asortyment narzędzi. W systemie można skonfigurować zarówno wielkość i kształt wkładek narzędziowych, jak i indywidualnie dobrać narzędzia. Z opcji indywidualnego tworzenia projektu korzystają nie tylko firmy branży motoryzacyjnej, ale także innych gałęzi przemysłu. W tym roku zrealizowaliśmy już ponad 40 indywidualnych projektów, co świadczy o rosnącej potrzebie takiego rozwiązania. W programie można konfigurować wózki i skrzynki narzędziowe, torby oraz pianki, w których przechowywane są narzędzia.

Czy bierzecie udział w targach branżowych? Gdzie potencjalni klienci mogą zapoznać się z Waszą ofertą?

Jeśli chodzi o targi i wydarzenia branżowe, to obecność na nich jest częścią naszej strategii marketingowej i jesteśmy na nich obecni wspólnie z naszymi partnerami handlowymi. Już teraz zapraszamy na wrześniowe targi Warsaw Motor Show 2019, na których będziemy obecni wspólnie z naszą ambasadorką Gosią Rdest. Będzie to doskonały moment do zapoznania się z naszą ofertą narzędzi do motoryzacji.

Kierowca wyścigowy Gosia Rdest i Piotr Nowak, dyrektor zarządzający i członek zarządu SNA Europe – Poland Sp. z o.o.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!