Walczyli o tytuł najlepszego młodego mechanika w Polsce

, 18 kwietnia 2019, 11:30

10 uczniów z całej Polski zmagało się w Białymstoku o tytuł najlepszego młodego mechanika w Polsce oraz możliwość reprezentowania naszego kraju na arenie międzynarodowej. Kim są zwycięzcy i jak przebiegała rywalizacja?

Areną zmagań kolejnej edycji konkursu Young Car Mechanic był Zespół Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego nr 2 w Białymstoku. Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy – to w tej szkole uczy się zeszłoroczny zwycięzca finału międzynarodowego. Ponadto szkoła to jedna z najbardziej utytułowanych technicznych placówek oświatowych, kształcąca najlepszych specjalistów mechaniki samochodowej w naszym kraju.

– Pomysł na to, aby przeprowadzić finał w Białymstoku pojawił się podczas wizyty w tej szkole. Obiekt jest znakomicie wyposażony i przygotowany do prowadzenia prac warsztatowych oraz egzaminów. Uczniowie również ciepło wypowiadali się o tym pomyśle, a dzięki realizacji finału w tak dogodnej lokalizacji będą mogli w jeszcze większym stopniu skupić się na właściwym wykonywaniu zdań – mówi Marek Sosnowski, jeden z Trenerów Działu Szkoleń Inter Cars.

– Możliwość współorganizowania tak fantastycznej inicjatywy, jaką jest krajowy finał Young Car Mechanic, to ogromne wyzwanie, ale też prestiż i nobilitacja. To znakomita okazja do pokazania przedstawicielom innych szkół naszego obiektu i możliwości, jakimi dysponujemy. Jak widać współpraca w ramach programu Młode Kadry przynosi efekty – mówi Krzysztof Czerech, zastępca dyrektora ds. Centrum Kształcenia Praktycznego Nr 2 w Białymstoku.

Młodzi adepci sztuki naprawy pojazdów w walce o tytuł i awans do międzynarodowego finału musieli zmierzyć się w z szeregiem zdań, które przygotowali dla nich trenerzy Inter Cars, a także przedstawiciele partnerów inicjatywy, firm Elring, ZF Aftermarket oraz Bosch. Były to zagadnienia, z którymi na co dzień muszą zmagać się pracownicy warsztatów i serwisów samochodowych.

– Przygotowane przez nas zadanie jest podobne do tego z poprzednich lat, jednak wymaga od uczestników nieco więcej dokładności i precyzji. Jest to wymiana uszczelki głowicy z zachowaniem wszystkich procedur przewidzianych przez nas przy wykonaniu naprawy i pomiarów, które są niezbędne. Presja czasu i stres to dodatkowe utrudnienia, z którymi muszą zmagać się zawodnicy – mówił Korneliusz Kąkol, reprezentujący firmę Elring.

– Nasze zadanie to wymiana klocków hamulcowych w układzie wyposażonym w elektryczny hamulec postojowy, tzw. EPB. Nie jest to bardzo skomplikowana czynność, jednak może przysporzyć trochę kłopotów, zwłaszcza mniej wprawionym uczestnikom. Wierzę jednak, że wszyscy sobie z nim poradzą – Michał Głażewski, z firmy ZF Aftermarket.

Na stanowisku Boscha młodzi mechanicy mierzyli się z poprawną diagnostyką układu paliwowego silnika Diesla. Jednym z elementu zadania było przeprowadzenia pełnej diagnostyki komputerowej z wykorzystaniem testera diagnostycznego KTS BOSCH. Jak pokazała praktyka, sam tester to nie wszystko, prawidłowa interpretacja paramentów rzeczywistych gwarantowała prawidłowe rozwiązanie zadania. Innymi zadaniami, z którymi musieli się zmierzyć młodzi mechanicy były pomiar ilościowy dawek wtrysku paliwa oraz wymiana kół i przystosowanie ich do pojazdu.

Po kilku godzinach zmagań polegających na diagnostyce i przeprowadzeniu napraw oraz rozwiązaniu testów, przyszła pora na oficjalne wręczenie nagród i ogłoszenie zwycięzców. Wszyscy czekali właśnie na ten moment – wyłonienie trzech pierwszych miejsc, uczniów, którzy w maju w Centrum Szkoleniowym Inter Cars będą reprezentować Polskę na międzynarodowym finale. Dla nich to szansa, na wygranie cennych nagród. Łączna pula nagród dla 3 pierwszych miejsc w Międzynarodowym Finale Young Car Mechanic 2019 wynosi 100 000 zł. Dodatkowo, wszyscy uczestnicy Finału Międzynarodowego zostaną zaproszeni na wycieczkę do fabryki firmy Elring w Stuttgarcie i muzeów poświęconych tematyce motoryzacji.

– Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i poświęcenie. Zaprezentowaliście naprawdę wysoki poziom i doskonale poradziliście sobie ze wszystkimi zadaniami. Dziękujemy również Waszym opiekunom, którzy dzielnie Was wspierali i towarzyszyli Wam dzisiaj tutaj. To w Waszych rękach leży przyszłość naszej branży – mówił Radosław Sujka, Menadżer Działu Szkoleń Inter Cars.

Najlepszym młodym mechanikiem 2019 roku został Bartłomiej Januszewski z Białegostoku. Bartek to także zwycięzca międzynarodowego finału z poprzedniego roku. Dzięki temu zwycięstwu będzie miał możliwość obronić swój tytuł.

– Dla mnie to zwycięstwo znaczy bardzo dużo. To ukoronowanie ciężkiego okresu, w trakcie którego musiałem pogodzić pracę w warsztacie samochodowym, naukę w szkole i przygotowania do egzaminów maturalnych. Zeszłoroczna wygrana miała ogromny wpływ na rozwój mojej kariery, dlatego liczę, że w tym roku będzie podobnie – mówił tuż po wręczeniu nagrody Bartek Januszewski.

II miejsce zajął Mateusz Janowski z Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy, a III był Paweł Smolaga z Zespołu Szkół Samochodowych im. rtm. Witolda Pileckiego z Radomia.

Wszyscy trzej finaliści spotkają się pod koniec maja w Cząstkowie Mazowieckim, gdzie powalczą o tytuł najlepszego młodego mechanika w Europie. Oprócz nich będą tam obecni ich rówieśnicy z Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii, Węgier i Ukrainy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!