Nowe opony na sezon letni – przegląd rynku

, 24 kwietnia 2019, 9:37

Wielu kierowców właśnie rozważa zakup opon na sezon letni. Wybór jest trudny, gdyż oferta dostępna na rynku jest niezwykle bogata. Być może nasz przegląd nowości przyda się tym niezdecydowanym, a także doradzającym im wulkanizatorom i mechanikom. Zapytaliśmy wiodących producentów o ich najświeższe propozycje na nowy sezon.

Nowości przedstawiamy w kolejności przypadkowej. Osoby zainteresowane uzyskaniem większej ilości informacji zachęcamy do kontaktu z przedstawicielami producentów i/lub dystrybutorów.

Nokian Powerproof

Nowe opony letnie Nokian Powerproof znakomicie radzą sobie w każdych, letnich warunkach drogowych. Zapewniają stabilność i precyzyjne sterowanie przy nagłych zmianach pasa ruchu i ostrym hamowaniu. Nokian Powerproof należą do nowej generacji letnich opon Nokian Tyres zaprojektowanych z myślą o rynku środkowoeuropejskim. Nokian Powerproof dają łatwość prowadzenia i komfort jazdy, jak przystało na opony dedykowane do samochodów osobowych wyższej klasy (kategoria UHP). Kluczowe cechy tego modelu to precyzja i stabilność przy dużej prędkości, doskonała przyczepność na mokrej nawierzchni oraz radość z jazdy. Znakomitą sterowność opony potwierdził w trakcie testów mistrz świata Formuły 1 Mika Häkkinen.

Oferta obejmuje 51 produktów w rozmiarach od 17 do 20 cali, z indeksem prędkości W (270 km/h) i Y (300 km/h). Nowe produkty będą dostępne wiosną 2019 roku.

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5

Projektując oponę letnią Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5, inżynierowie marki wykorzystali technologie, które umożliwiają istotną poprawę parametrów hamowania na mokrej nawierzchni i prowadzenia na suchej, bez kompromisów pod względem poziomu hałasu oraz komfortu jazdy. Kluczem do wszechstronności nowego produktu Goodyear jest dopracowana mieszanka, która zapewnia dobre osiągi na mokrej nawierzchni bez kompromisów w zakresie trwałości oraz zachowania na suchej nawierzchni. Dodatkowo podczas hamowania zwiększa się powierzchnia styku opony z drogą, dzięki czemu przyczepność ogumienia wzrasta do poziomów zwykle kojarzonych z oponami wyścigowymi. Przekłada się to na krótszą drogę hamowania na mokrej nawierzchni aż o 4% w porównaniu z Eagle F1 Asymmetric 3. Ponadto inżynierowie Goodyear wprowadzili optymalizację osiągów, polegającą na zmniejszeniu podatności bieżnika na odkształcenia podczas przenoszenia sił bocznych. Polepszaniu uległa również reaktywność podczas kierowania. Nowe ogumienie opracowano w odpowiedzi na zapotrzebowanie szybko rozwijającego się rynku produktów Ultra High Performance (UHP). Produkt jest dostępny w ponad 60 rozmiarach.

Continental EcoContact™ 6

EcoContact™ 6 to nowa opona Continental do samochodów osobowych. W porównaniu
do swojej poprzedniczki – ContiEcoContact™ 5  – model oferuje o 20% większy przebieg i 15% niższy opór toczenia. Oceny A/A na etykiecie UE oznaczają, że opona osiąga najwyższą klasę pod względem efektywności paliwowej i hamowania na mokrej nawierzchni. W EcoContact™ 6 zastosowano mieszankę „GreenChili 2.0”, którą charakteryzują silniejsze wiązania między polimerami, co pozwala zapobiegać deformacji opony podczas jazdy i zmniejsza jej opór toczenia. Wzór bieżnika jest uzależniony od rozmiaru. Jego środkowa część składa się z trzech, czterech lub pięciu rowków obwodowych. Dzięki temu opony zapewniają optymalną przyczepność, precyzję prowadzenia i bezpieczeństwo. Rowki znajdujące się w centralnej części bieżnika pomagają odprowadzać wodę podczas jazdy w deszczu i zmniejszają ryzyko aquaplaningu. Rowki w strefie barkowej odprowadzają wodę spod powierzchni styku
na zewnątrz. Z myślą o precyzyjnym prowadzeniu, stabilnej jeździe po suchych nawierzchniach i większej przyczepności w EcoContact™ 6 wykorzystano rozwiązanie, które jest stosowane w oponach sportowych Continental – asymetryczną geometrię żebra bieżnika z zaokrąglonymi krawędziami.

Yokohama BluEarth-4S AW21

Yokohama BluEarth-4S AW21 to całoroczna propozycja japońskiej marki premium dla samochodów osobowych, SUVów i CUVów. Dzięki optymalnej konstrukcji i udoskonalonym materiałom oferuje bardzo dobrą wydajność paliwową i ponadprzeciętną przyczepność na mokrej nawierzchni. Zastosowane rozwiązania technologiczne, takie jak nowa mieszanka gumy, wykorzystująca polimery o zamkniętych połączeniach krzemionki oraz solidna budowa bieżnika gwarantują szeroką powierzchnię styku opony z podłożem, co daje pewność prowadzenia niezależnie od pory roku. Charakterystyczny szeroki i płaski bieżnik z mocnymi blokami na barku zapewnia wyjątkowo długi przebieg, doskonałe osiągi na suchej nawierzchni i komfort jazdy z dużą prędkością. Za bezpieczeństwo w trudniejszych, deszczowych i zimowych warunkach odpowiada specjalna kombinacja lameli. Układ rowków w kształcie litery V i szereg wąskich nacięć umożliwiają skuteczne odprowadzenie śniegu i wody spod kół. BluEarth-4S AW21 posiada znak 3PMSF. Parametry opony potwierdza prestiżowy certyfikat TÜV SÜD.

Prestivo PV-715

Prestivo PV-715 to letnia opona klasy średniej zaprojektowana zgodnie z najnowszymi trendami, charakteryzuje się dobrymi osiągami i bezpieczeństwem, a także atrakcyjną, nowoczesną rzeźbą bieżnika. Za jej stabilność i komfort jazdy odpowiada wykorzystanie bezspoinowej drutówki. Wypełniacz stopki o wysokim module sprężystości maksymalizuje reakcje układu kierowniczego. Prosta konstrukcja rowków bieżnika optymalizuje osiągi, zapewniając doskonałe prowadzenie i odporność na aquaplaning.

Pirelli Scorpion™ All Terrain Plus

Opona Scorpion™ All Terrain Plus to unikalne połączenie zaawansowanej mieszanki gumowej i zapewniającego najlepsze osiągi wzoru bieżnika. Dzięki temu jest ona w stanie sprostać wyzwaniom przede wszystkim w terenie, ale także i na drodze. Agresywny wzór bieżnika i boku opony to nie tylko manifestacja terenowego stylu, ale także element pozwalający na uzyskanie imponujących osiągów na nieutwardzonych drogach, przy zachowaniu komfortu podróży i długich przebiegów na trasach. Scorpion™ All Terrain Plus stanowi poszerzenie gamy opon Pirelli przeznaczonych do aut terenowych o propozycję dla entuzjastów offroadu.

Yokohama ADVAN Neova AD08RS

Yokohama ADVAN Neova AD08RS to sportowa opona klasy premium, następczyni modelu Neova AD08R. Stworzona do samochodów tuningowanych i wyścigowych. Litery „RS” w jej nazwie nawiązują do sportowego charakteru. ADVAN Neova AD08RS jest doskonała nie tylko na tor, ale też do jazdy miejskiej. Dopasowana do szybkiej jazdy w zakrętach, niezwykle przyczepna na suchej i mokrej nawierzchni, a zarazem o niskim zużyciu bieżnika. Wykorzystano w niej nową mieszankę – bardziej ekologiczną i sportową, która zapewnia wyższą ocenę dla parametru oszczędności paliwowej, jeszcze lepszą przyczepność i równomierne zużycie bieżnika. Konstrukcja profilu gwarantuje kontrolę nad pojazdem, a szybko reagujące bliźniacze żebra przyczyniają się do zwiększenia stabilności i równomierności zużycia. Bieżnik, stworzony w technologii rowków Groove-in-Groove, wyposażony jest w monoblokowy bark z kanałami HydroARC. Dostępna w Polsce od maja 2019 roku.

Goodyear Eagle F1 SuperSport

Goodyear wprowadza trzy nowe modele opon klasy Ultra Ultra High Performance (UUHP) – Eagle F1 SuperSport, SuperSport R i SuperSport RS. Flagowe, wyczynowe opony Goodyear z serii SuperSport wykorzystują innowacyjne technologie i mieszanki, które umożliwiają istotne skrócenie drogi hamowania i czasów okrążeń. Co ważne, nie wpływa to na subtelniejsze elementy jazdy, takie jak reaktywność podczas wchodzenia w zakręty, hamowanie i wychodzenie z zakrętu.

Eagle F1 SuperSport wykorzystuje doświadczenie Goodyear w sporcie, aby zapewnić najwyższy poziom przyczepności i najlepsze parametry prowadzenia. Eagle F1 SuperSport R wyróżnia jeszcze wyższą przyczepnością i precyzją kierowania na torze i poza nim. Z kolei Eagle F1 SuperSport RS to najbardziej wyścigowa opona w portfolio Goodyear, zapewniająca najwyższe osiągi na torze, a jednocześnie dopuszczona do ruchu drogowego.

Nokian Wetproof

Nokian Wetproof to bezpieczne i niezawodne opony letnie do samochodów osobowych, opracowane z myślą o drogach Środkowej Europy. Ich najważniejsze cechy to znakomite parametry hamowania na mokrej nawierzchni i niskie ryzyko aquaplaningu. Gwarantują one komfort jazdy w deszczowe dni. Nowa generacja letnich opon Nokian Tyres korzysta z wyjątkowej technologii strefy bezpieczeństwa, opracowanej pod kątem zmiennych warunków atmosferycznych latem. Nokian Wetproof gwarantują stabilność w deszczu oraz większy komfort jazdy po drogach ze słabej jakości nawierzchnią. Tajemnicą zrównoważonych właściwości na suchej i mokrej nawierzchni jest nowa koncepcja podwójnej strefy bezpieczeństwa. Technologia ta daje spokój i bezpieczeństwo w każdych warunkach, jednocześnie zmniejszając opory toczenia i zużycie paliwa.

Nowe opony Nokian Wetproof dostępne są z indeksem prędkości T (190km/h), H (210 km/h), V (240 km/h) oraz W (270 km/h), a liczba oferowany rozmiarów to 46, od 14 do 20 cali. Nowy model Nokian Wetproof będzie dostępny wiosną 2019 roku.

Pirelli Cinturato All Season Plus

Cinturato™ All Season Plus jest ewolucją opony Cinturato All Season. To produkt, zapewniający znakomite osiągi kierowcom zamieszkującym obszary miejskie, którzy poszukują innowacyjnych i alternatywnych rozwiązań. Nowa mieszanka bieżnika została zoptymalizowana pod kątem wszystkich osiągów w warunkach zimowych i letnich, ze szczególnym naciskiem na nawierzchnie ośnieżone i mokre, gwarantując jeszcze bezpieczniejszą jazdę. Cinturato All Season Plus wykorzystuje w mieszance funkcjonalne polimery, które wchodzą w reakcję z cząsteczkami krzemionki, co zwiększa stabilność w szerszym zakresie temperatur. W praktyce oznacza to większą elastyczność w niskich temperaturach i większą sztywność w wysokich, a więc lepsze osiągi zarówno zimą, jak i latem. W wybranych rozmiarach dostępna jest również wersja z technologią Seal Inside, która umożliwia jazdę bez utraty ciśnienia powietrza, nawet po przebiciu opony przez obiekt zewnętrzny. Technologia ta zapobiega tym samym 85% sytuacji nagłej utraty ciśnienia.

Prestivo PV-X2

Prestivo PV-X2 to letnia opona wysokich osiągów przeznaczona do SUV-ów klasy średniej. Agresywna rzeźba jej bieżnika odpowiada za dobrą przyczepność w każdych warunkach drogowych: 4 proste kanały zapewniają odporność na aquaplaning, a dwustopniowe zewnętrzne rowki obwodowe wypychają wodę spod opon, zmniejszając prawdopodobieństwo poślizgu. Prestivo jest jedną z najpopularniejszych marek ogumienia w Wielkiej Brytanii wśród użytkowników aut klasy średniej i premium.

Achilles Four Seasons

Achilles Four Seasons to całoroczna opona klasy ekonomicznej zaprojektowana z myślą o zapewnieniu doskonałej przyczepności w każdych warunkach pogodowych. Four Seasons jest najnowszym produktem sportowej marki Achilles. Zespół R&D Achillesa opracował nowy wzór wielosezonowego bieżnika, który jest w stanie zapewnić doskonałą przyczepność bez względu na porę roku. Liczne rowki zwiększają przyczepność na mokrej nawierzchni, a dodatkowe nacięcia dzielące klocki gwarantują przyczepność na śniegu. Zastosowany bieżnik kierunkowy skutecznie odprowadza wodę i błoto, a wyjątkowo sztywne klocki środkowe gwarantują panowanie nad pojazdem w każdych warunkach. Mieszanka gumy zapewnia doskonałą równowagę między przyczepnością, ścieraniem i oporami toczenia. Ta spełniająca unijne wymogi opona, stworzona z najlepszych materiałów przy zastosowaniu najnowszej klasy urządzeń, gwarantuje długą żywotność. Opona Four Seasons została dopuszczona do użytku w warunkach zimowych – posiada oznaczenie 3PMSF.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Skunk Works, 24 kwietnia 2019, 17:20 2 0

Fajny artykuł o nowościach o nowościach na rynku opon. Prośba o więcej podobnych przeglądów rynku.

Odpowiedz

erka, 25 kwietnia 2019, 18:44 0 0

dobrze byłoby zrobić w przyszłości podsumowanie - marka/model/cena/plusy i minusy/właściwości po ew testach na mokrym/suchym etc...
potencjalni sprzedawcy wiedzieliby, który produkt zarekomendować.
tego mi najbardziej w artykule brakowało

Odpowiedz

Fast1, 27 kwietnia 2019, 20:57 0 0

Dla mnie nr 1 zdecydowania Yokohama i seria Advan. Mam obecnie Sport V105, jak na razie przejechany dystans ok 30 tys.km. Bardzo dobre prowadzenie na mokrym, super przyczepność. Nie ma problemów z hamowaniem. Do tego może to mój mały fetysz, ale mają fajny bieżnik i dobrze wyglądają.

Odpowiedz