Grupa SAG sięga po kolejnego Polaka. Wywiad z Wojciechem Milewskim.

, 13 marca 2019, 14:08

Wojciech Milewski to drugi, po Robercie Kierzku, Polak, który zajmie odpowiedzialne stanowisko w strukturach Swiss Automotive Group – jednego z największych dystrybutorów części w Europie. Nowy Chief Logistic Officer grupy SAG odpowiedział na kilka naszych pytań.

Witold Hańczka: Prawie 6 lat temu zrezygnował Pan z pracy w firmie Inter Cars, gdzie zasiadał Pan w zarządzie i stał na czele pionu logistyki. Czy przypuszczał Pan wtedy, że kiedyś jeszcze wróci do branży motoryzacyjnej?

Wojciech Milewski: Mówiąc szczerze nie, bo bezpośrednio z Inter Cars przeszedłem do ABB [firma z branży automatyki i energetyki, przyp. red.] i tam chciałem realizować swoje plany rozwoju zawodowego w branży energetycznej. Byłem też ciekaw, co się zmieniło w sposobie funkcjonowania globalnych korporacji, w czasie mojego zaangażowania w rozwój Inter Cars.

Czym dokładnie będzie Pan zajmował się w firmie SAG?

Myślę, że stanowisko CLO Group (Chief Logistic Officer) w SAG-AG będzie zbliżone swymi zadaniami do tego, co wcześniej robiłem w strukturach Inter Cars. CLO Group koordynuje działania i rozwój sieci dystrybucyjnych we wszystkich krajach, w których jest prowadzona działalność SAG Group, za pośrednictwem krajowych struktur logistycznych.

Czy w nowej pracy będzie Pan korzystał głównie z doświadczeń z czasów pracy w Inter Cars czy przydatne okażą się także późniejsze doświadczenia zawodowe?

Moja dotychczasowa kariera opiera się na trzech głównych doświadczeniach zawodowych, tj. ponad dwunastu latach pracy w Inter Cars oraz w podobnie długim okresie w strukturach British-American Tobacco i ABB. Jest to połączenie doświadczeń pracy w strukturach globalnych korporacji oraz członkostwa w zarządzie bardzo dynamicznej firmy właścicielskiej. Od samego początku swej pracy zajmuję się zarządzaniem procesami logistycznymi, ale od czasu do czasu zmieniałem branżę. Zaczynałem od  przemysłu tytoniowego, następnie pracowałem w sektorze motoryzacyjnym i ostatnio w obszarze automatyki i energetyki. Posiadanie wielobranżowego doświadczenia traktuję jako atut na starcie nowego etapu zawodowego, bo jest ono wzbogacone o najlepsze praktyki z różnych biznesów.

Raczej nie bez znaczenia w kontekście Pana zatrudnienia w strukturach grupy SAG jest fakt, że od marca ważne stanowisko pełni tam Robert Kierzek. Jak zapatruje się Pan na ponowną współpracę z Robertem?

Wspomnienia mojej współpracy z Robertem dotyczą pięknego etapu mojego rozwoju zawodowego, budowania sieci dystrybucyjnej, dynamicznego wzrostu obrotów, fuzji z JC AUTO, debiutu giełdowego czy też tworzenia ILS. Dzisiaj, możliwość powrotu do współpracy z Robertem to dla mnie dodatkowy bonus nowej oferty pracy.

Jakie są Pana pierwsze wrażenia dotyczące organizacji i metod prowadzenia działalności przez grupę SAG? Czy widać znaczne różnice względem firm działających na rynku polskim?

Myślę, że na odkrywanie różnic przyjdzie jeszcze czas, ale z pewnością dużą różnicą jest podejście do franczyzy i strategiczne budowanie sieci dystrybucyjnej w oparciu o filie własne.

Czy sądzi Pan, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się zatrudniania kolejnych Polaków przez SAG? Czy w firmie mówi się otwarcie o planach wejścia na polski rynek?

W Polsce pracuje bardzo wielu doskonałych specjalistów i managerów, którzy mogliby z powodzeniem spełnić oczekiwania Grupy SAG i przyczynić się do jej rozwoju, ale obecnie o te najlepsze miejsca pracy trzeba konkurować ze świetną kadrą z Rumunii, Węgier i innych rynków europejskich. Na dzień dzisiejszy nie są mi znane żadne plany rozszerzenia działalności Grupy SAG na Polskę.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Były pracownik IC, 13 marca 2019, 16:26 6 0

Z przyjemnością wspominam współpracę z Wojtkiem i Robertem.
Powodzenie w SAG. Pozdrowienia z UK.

Odpowiedz

Kkkk, 21 marca 2019, 11:25 2 0

A ja słyszałem że już poszukują pracowników w PL :D

Odpowiedz