Kolejny warsztat ukarany za złe gospodarowanie odpadami. Tym razem nie w Warszawie.

, 8 lutego 2019, 14:51

Kontrole warsztatów samochodowych przez Oddziały Ochrony Środowiska Straży Miejskiej zdarzają się coraz częściej. Dotychczas informowaliśmy o przypadkach ukarania właścicieli warszawskich warsztatów. Takie działania to jednak nie tylko domena stolicy.

O szczególnym przypadku kontroli w warsztacie poinformowała wrocławska Straż Miejska. Patrol z tamtejszego Oddziału Ochrony Środowiska udał się tam z powodu licznych skarg od okolicznych mieszkańców. Podstawowym podejrzeniem sąsiadów było spalanie przez warsztat odpadów niebezpiecznych, o czym świadczyć miał wydobywający się z komina dym o niepokojącej woni.

Kontrolerzy zabezpieczyli próbki popiołu z warsztatowego pieca w celu przeprowadzenia analizy. Nie trzeba było jednak czekać na jej wyniki, by móc wystawić mandat za niewłaściwe gospodarowanie odpadami. W koszu na odpady komunalne inspektorzy znaleźli m.in. frakcje przepracowanych płynów eksploatacyjnych pojazdów i zużyte części takie jak filtry paliwa i oleju. To wystarczyło, by w związku ze złamaniem jednego z paragrafów art. 10 ust. 2A Ustawy o Utrzymaniu Czystości i Porządku w Gminach nałożyć mandat w wysokości 500 zł.

Kolejny 500 zł mandat nałożono za niewłaściwe magazynowanie odpadów niebezpiecznych po przepracowanych olejach. Były one składowane w miejscu nie zabezpieczonym przed opadami atmosferycznymi, co mogłoby poskutkować przedostaniem się szkodliwych substancji do gruntu. Kontrolerzy orzekli popełnienie wykroczenia z art. 174 Ustawy o Odpadach w związku z naruszeniem wymagań określonych w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z olejami odpadowymi.

Właściciela warsztatu czeka teraz gruntowne sprzątanie i zmiana podejścia do wypełniania przepisów związanych z gospodarowaniem odpadami. Może także spodziewać się ponownej kontroli, weryfikującej czy wskazane problemy zostały wyeliminowane.

źródło: Straż Miejska we Wrocławiu

Czytaj więcej o kontrolach warsztatów pod kątem prawidłowości gospodarowania odpadami w innych artykułach:

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Diagnostyk, 9 lutego 2019, 10:43 19 -5

Zapraszamy do profiserwisów. Większość z nich tak wygląda

Odpowiedz

ICek, 13 lutego 2019, 15:30 2 -6

Wyglądają całkiem nieźle ale najważniejsze, że dobrze naprawiają.

Odpowiedz

polecam, 19 lutego 2019, 12:37 0 0

stoperan

Odpowiedz