Najpopularniejsi mechanicy na polskim YouTube

Witold Hańczka, 11 stycznia 2018, 13:49

Na YouTube każdy znajdzie treści dopasowane do swoich zainteresowań. Zapewne nikogo nie zdziwi fakt, że my postanowiliśmy przyjrzeć się szczególnie kanałom, prezentującym wiedzę z zakresu mechaniki samochodowej. W tej, wydawać by się mogło, niszowej dziedzinie, nie brakuje polskich twórców.

Mechanicy, którzy zdecydowali się utworzyć na YouTube swój (nomen omen) kanał, z pewnością nie żałują. Zapotrzebowanie na tego typu treści w sieci było duże, przez co stosunkowo nietrudne okazało się zdobycie grona widzów oraz rozpoznawalności. Trzeba jednak przyznać, że nagrywanie filmów w warunkach warsztatu samochodowego nie należy do łatwych zadań.

Drugą stroną medalu jest fakt, że doświadczeni mechanicy zazwyczaj nie lubią dzielić się swoją wiedzą. Zdają sobie sprawę, że prezentowanie dokładnych instrukcji napraw może skłonić amatorów, nie posiadających wiedzy w zakresie mechaniki do samodzielnego naprawiania pojazdów. Może to zaowocować niebezpiecznymi konsekwencjami. W dobie Internetu trudno jednak zachować jakąkolwiek wiedzę w tajemnicy.

Prezentujemy 5 popularnych polskich kanałów na YouTube, poświęconych naprawom pojazdów. Co o nich sądzicie? Podzielcie się opinią w komentarzach.

1. Miłośnicy czterech kółek

Kanał założony przez Michała Jesionowskiego (znanego widzom jako Michu) w szybkim tempie stał się jednym z największych motoryzacyjnych kanałów na platformie YouTube w Polsce. Obecnie posiada niemal 400 tys. subskrybentów, a filmy gromadzą regularnie od 100 do 500 tys. wyświetleń.

Autor kanału nie ukrywa, że prezentowane w filmach treści kierowane są do każdego, kto „chciałby podciągnąć rękawki i pogrzebać w swoim samochodzie”. Jednocześnie w swoich materiałach bardzo często ostrzega przed wykonywaniem napraw bez posiadania odpowiedniego doświadczenia.

Na kanale znajdziemy nie tylko instrukcje wykonania popularnych napraw, ale także informacje dotyczące zasad działania poszczególnych podzespołów pojazdu. Nie brakuje także osobistych opinii autora na temat rynku napraw oraz handlu używanymi samochodami.

2. Adam Klimek – Team Total

Zanim stał się najbardziej znanym mechanikiem samochodowym w Polsce, działał w branży przez 20 lat. Popularność zawdzięcza programowi TVN Turbo – „Samochód marzeń – kup i zrób”. Z czasem Adam Klimek zaczął pojawiać się także na YouTube, gdzie udziela porad dotyczących wykonywania napraw. Obecnie jego nagrania można oglądać na platformie Team TOTAL, której jest ambasadorem. W niedalekiej przeszłości brał także udział w kampanii Bezpieczny Warsztat, której celem jest edukowanie kierowców i zachęcanie ich do korzystania z usług warsztatów niezależnych.

3. Chris Kubeczko

Chris Kubeczko jest postacią tyleż ciekawą, co kontrowersyjną. Do spraw związanych z naprawą samochodów podchodzi z dystansem i humorem. Rozprawia się ze stereotypami, otwarcie kpi z niektórych rozwiązań technicznych czy produktów motoryzacyjnych. Niektórzy zarzucają mu niepoprawne słownictwo czy zachęcanie widowni do wykonywania nieprofesjonalnych napraw, inni traktują jego twórczość z przymrużeniem oka, starając się wyciągać z niej odpowiednie przesłanie. Jego prześmiewczy instruktaż dotyczący wymiany oleju w tłumiku, który umieściliśmy w dziale „Po godzinach”, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem czytelników oraz skrajnie różnymi komentarzami. Taki właśnie jest Chris – kontrowersyjny mechanik-youtuber, który zgromadził dotychczas ponad 36 tys. subskrybentów.

4. Wazzup

Na kanale Wazzup nie znajdziemy fachowych porad na temat napraw pojazdów. Przeciwnie! Kanał z założenia ma przedstawiać parodie napraw. Twórca kanału swoją działalność nazywa „Szkołą druciarstwa”. Prześmiewczy charakter filmów jest widoczny na pierwszy rzut oka. Humor opiera się na robieniu rzeczy tak złych, że aż zabawnych. Trudno powiedzieć, czy kanał Wazzup oddziałuje negatywnie na postrzeganie środowiska polskich warsztatów czy raczej kpi z domorosłych amatorów mechaniki. Z pewnością jednak nie powinny oglądać go osoby, które na samą myśl o nieprofesjonalnie wykonanej naprawie dostają dreszczy.

5. Garażowe hobby

Humor to coś, co zdecydowanie najlepiej sprzedaje się na polskim YouTube. Kanał „Garażowe hobby” łączy żarty z nieprofesjonalnych mechaników-garażowców z udzielaniem porad na temat napraw „na poważnie”. Kanał ma prawie 40 tys. subskrybentów. Jego autor jest Polakiem, ale ze względu na pracę na Wyspach Brytyjskich, pierwotnie założył kanał dostępny w języku angielskim. „Garażowe hobby” jest jego polskim odpowiednikiem, a zarazem rozwinięciem. Jak się okazało, polska wersja zdobywa większą popularność.

Śledzisz inne kanały związane z motoryzacją widzianą od strony warsztatu? Podziel się informacją w komentarzu!

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Władyslaw (11 stycznia 2018, 19:05) ~ Dzięki takiemu szkoleniu powstają pseudo-serwisy z których więcej szkody niż pożytku a normalny mechanik musi odbyć kurs sabotażu aby rozpoznać problem.

0 -5 Odpowiedź

Marcin (13 stycznia 2018, 7:24) ~ Myślisz, że ktoś po obejrzeniu filmu na YT zakłada warsztat? Ludzie raczej oglądają takie filmy, żeby na przyszłość Ci "normalni" mechanicy nie wydoili ich z kasy i nie zepsuli samochodu do reszty. Poza tym trzeba sobie zdać sprawę, że ciężko o dobrego mechanika, większość to "wymieniacze", którzy bez pomysłu wymieniają części. Dzięki takim kanałom jak Garażowe Hobby, czy M4K można się dowiedzieć jak coś działa i nie dać się naiągnąć.

7 0 Odpowiedź

Mijalli (13 stycznia 2018, 9:26) ~ Pod względem praktycznej przydatności informacji emitowanych przez te kanały na szczycie zestawienia powinien być 'Chris Kubeczko' i 'garazowe hobby'. Michu z 4 kółek to bardziej teoretyk wikipedii i wujka Googla. A Pana Klimka na YouTubie ogląda tak naprawdę garstka więc nie wiem co jego kanał tutaj robi. Wazzup z kolei to kanał humorystyczny ze śladowymi ilościami wiedzy, przydatność żadna ale pośmiać się można. ;)

18 0 Odpowiedź

warsztatowiec (13 stycznia 2018, 16:14) ~ Denerwuje mnie stwierdzenie wymieniacze. Jako mechanik przestałem się bawić i rzeźbienie i rozbieranie żeby wymienić jakiś podzespół. Schodzi na do dużo czasu, kasuje się mniej a jak coś siądzie to jest poprawka za darmo np można w zamku drzwi przelutować krańcówkę ale jak siądzie to lipa. A tak nowy zamek - padnie to reklamuję. Czyścić EGR w 1.6 tdi ? Za dużo pierdzielenia się. Wkładam nowy i ma chodzić i wtedy daje gwarancje bo narobić się podwójnie to nie sztuka. Auta mają budowę modułową i tak należy je traktować bo w tej chwili nie stać warsztatów na reklamacje.

6 0 Odpowiedź

Wazzup (17 stycznia 2018, 0:36) ~ I ja tu byłem LUX Robota Pozdrawiam Wazzup :)

29 0 Odpowiedź

Ddreportero (17 stycznia 2018, 8:49) ~ Git malina jest !

3 0 Odpowiedź

Bonzo (17 stycznia 2018, 6:24) ~ Wazzup powinien być na pierwszym miejscu a nie jakaś łysa pała. Polscy mechanicy powinni brać przykład z profesjonalizmu jaki reprezentuje Wazzup.

9 0 Odpowiedź

SID xd (17 stycznia 2018, 8:33) ~ Wazzup najlepszy :) a nie jakieś podrabiańce. :)

5 0 Odpowiedź

Angry (17 stycznia 2018, 10:12) ~ Chris Kubeczko wulgarne słownictwo? :D :D :D Padłem.

0 0 Odpowiedź

STONE (17 stycznia 2018, 20:24) ~ A GDZIE MAREWEL?!

0 0 Odpowiedź

Amator (17 stycznia 2018, 20:43) ~ Mechaników tam jest tylko dwóch i tylko oni się zaliczają do listy!

0 0 Odpowiedź