Jakie opony wybierają europejscy kierowcy?

, 12 grudnia 2017, 12:31

Według najnowszej ankiety przeprowadzonej przez Nokian Tyres znaczny odsetek europejskich kierowców przyznaje, że czasem jeździ na oponach, które nie są dostosowane do pogody i warunków panujących na drodze. Badanie wykazało także, że podczas wyboru opon konsumenci z Europy Środkowej kierują się raczej jakością niż ceną.

Niepokojącym faktem, który wypłynął dzięki ankiecie Nokian Tyres jest to, że kierowcy są skłonni jeździć na oponach, które nie są dostosowane do warunków jazdy. Na przykład korzystają z opon letnich w sezonie zimowym i na odwrót. Według wyników badania najwyższy odsetek, tj. aż 44% kierowców przyznających się do okazjonalnej jazdy na niewłaściwych oponach, odnotowano we Francji. Najbardziej świadomi w tym względzie są niemieccy kierowcy. Jedynie 23% z nich twierdzi, że czasem jeździ na oponach niedostosowanych do warunków. Włochy, Czechy, Polska i Rumunia – czyli pozostałe kraje uwzględnione w badaniu – znajdują się gdzieś pomiędzy tymi skrajnościami.

Opony sezonowe nadają się do jazdy wyłącznie w okresie, z myślą o którym zostały stworzone. Możliwe, że w odczuciu kierowców jest za mało czasu na zmianę opon. Mogą również nie wiedzieć, kiedy należy to zrobić albo dokonują wymiany zbyt późno. Możliwe jest także, że niektórzy z nich przed wymianą ogumienia na nowe chcą osiągnąć jak najwyższy przebieg na dotychczasowych oponach.

– Jestem zaskoczony, że tak wielu europejskich kierowców wciąż nie zwraca uwagi na parametry funkcjonalne opon i nie przestrzega wskazań dotyczących bezpieczeństwa. Jeżdżąc na niedopasowanych oponach, podejmują zbędne ryzyko. To oczywiste, że prawdziwa opona zimowa nigdy nie zastąpi opony letniej i na odwrót – opona letnia lub całoroczna nie zapewni tak komfortowej i bezpiecznej jazdy w zimowych warunkach po mokrej, oblodzonej lub ośnieżonej nawierzchni, jak opona dostosowana do tej pory roku – mówi Martin Dražík, manager ds. produktów Nokian Tyres.

Przy pytaniu o najczęściej wybierany typ opony – sezonowy czy całoroczny – odpowiedzi różniły się w zależności od kraju. Wyniki ankiety sugerują, że opony całoroczne największą popularnością cieszą się we Francji i Włoszech, podczas gdy w pozostałych krajach uwzględnionych w badaniu preferowane są opony sezonowe.

Udział opon całorocznych w całym rynku Europy Środkowej w ostatnich latach systematycznie rośnie, jednak opony sezonowe to wciąż najpopularniejszy wybór. Faktem jest, że na większości obszarów osobne opony letnie i zimowe będą najlepszym rozwiązaniem. Jednak w miejscach o umiarkowanym klimacie, gdzie kierowcy chcą cieszyć się bezpieczną jazdą na tych samych oponach przez wszystkie pory roku, opony całoroczne będą doskonałym pomysłem.

Przy zakupie opon cena nie jest najważniejszym kryterium
Decydując się na zakup opon, większość respondentów bierze pod uwagę przede wszystkim jakość, dopiero później cenę, a na końcu to, czy wybrana opona jest przyjazna środowisku. Pod tym względem wyniki badania przeprowadzonego w wybranych krajach Europy są bardzo podobne, jeśli nie identyczne. Ponad dwie trzecie ankietowanych z Francji, Niemiec, Włoch, Czech, Polski i Rumunii twierdzi, że podczas kupowania opon to jakość odgrywa główną rolę. Tylko jedna czwarta badanych podaje cenę jako najważniejsze kryterium wyboru.

Dobrą wiadomością jest to, że kierowcy najwyraźniej rozumieją, iż na dłuższą metę opona klasy premium będzie bardziej ekonomicznym i bezpieczniejszym wyborem niż model niskobudżetowy. Ponad połowa respondentów uważa opony wysokiej jakości za bezpieczniejsze. Choć bezpieczeństwo jest postrzegane jako wartość sama w sobie, przekonanie to nie zawsze przekłada się na faktyczne działanie.

– Rozumiem, że niektórzy klienci postanawiają kierować się ceną podczas zakupu opon zimowych, a siła nabywcza u każdego z nas jest inna. Jednak podczas wyboru opon zimowych to jakość jest kluczowym elementem. Opona wysokiej jakości jest jak pas bezpieczeństwa – przez większość czasu jej nie potrzebujesz, ale w trudnych chwilach może uratować nie tylko twoje, ale też czyjeś życie – tłumaczy Martin Dražík.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

facebook.com/28cali, 14 grudnia 2017, 9:23 1 -1

Większość Polski - opony wielosezonowe.

Odpowiedz

nOOb, 14 grudnia 2017, 10:31 1 0

nie masz racji

Odpowiedz