KYB pomoże mechanikom uświadomić kierowców

, 22 listopada 2017, 12:54

Mechanicy samochodowi doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak niebezpieczna może być jazda samochodem ze zużytymi amortyzatorami. Niestety do tego faktu niekiedy ciężko jest przekonać klientów warsztatów, nieposiadających wiedzy technicznej. Firma KYB wpadła na pomysł, jak wspomóc mechaników w tym zadaniu.

Pokaż klientowi, dlaczego warto wymienić amortyzatory

Uświadamianie kierowców na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stanem technicznych ich aut jest niejako społeczną misją mechaników. Niestety z własnego doświadczenia wiemy, że wielu klientów warsztatów podchodzi sceptycznie do wszelkiego typu ostrzeżeń. Gotowi są raczej podejrzewać mechanika o „naciąganie na wydatki” niż o dbanie o ich bezpieczeństwo. Firma KYB, największy japoński producent hydrauliki siłowej, zdaje sobie sprawę z takiego stanu rzeczy, dlatego przygotowała specjalne rozwiązanie, z pomocą którego mechanikom łatwiej będzie uświadamiać kierowców.

Rozwiązanie to wykorzystuje wirtualną rzeczywistość.Za pośrednictwem specjalnych okularów VR można obejrzeć film na temat bezpieczeństwa, w którym obserwować można m.in. test starych i nowych amortyzatorów. Film wykorzystuje nową funkcję wirtualnej rzeczywistości, oferowaną przez YouTube, która pozwala widzowi na odwracanie głowy w dowolnym kierunku, dając wrażenie tak jakby znajdował się w samochodzie wraz z kierowcą. Film przedstawia dwa identyczne samochody wykonujące różne manewry. Pierwszy pojazd ma przebieg 80 000 km oraz posiada zużyte amortyzatory, natomiast drugi samochód jest wyposażony w nowe amortyzatory KYB. Najpierw wykonują razem test w formie slalomu, aby ocenić sterowność i kontrolę nad pojazdem przy prędkości 50 km/h. Następnie przeprowadzony jest test hamowania awaryjnego przy prędkości 70 km/h.

Widz bez trudu jest w stanie zaobserwować różnicę kontroli jazdy oraz kąta nachylenia samochodu do nawierzchni. W trakcie testu hamowania droga zatrzymywania pojazdu z nowymi amortyzatorami była krótsza o prawie całą długość pojazdu. Jest to więcej niż połowa szerokości typowego przejścia dla pieszych. W filmie pokazano wynik pomiaru, który w wyraźny sposób przedstawia różnicę pomiędzy samochodem ze starymi, a samochodem z nowymi amortyzatorami.

– Takie filmy od dawna są w sieci, ale ludzie niechętnie je oglądają. Nie sposób jednak zabrać każdego na tor testowy, by zademonstrować zagrożenie w bezpiecznych warunkach. Dlatego chcemy, żeby mechanicy mieli w warsztacie narzędzie do wykonania prezentacji. Będą dostawać od nas specjalne okulary VR na wszystkich naszych szkoleniach. – powiedziała Anna Woźniak, Marketing Specialist – KYB Europe.

Film jest dostępny poniżej. Oglądając go na komputerze, można zmieniać kierunki patrzenia za pomocą strzałek na klawiaturze.

Wsparciem dla mechaników w zakresie informowania kierowców o zagrożeniach związanych z jazdą z niesprawnymi amortyzatorami (oraz innymi elementami układu zawieszenia) będzie także nowa aplikacja mobilna, którą można pobrać ze sklepu Google oraz iOS.

Więcej o nowej aplikacji KYB

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

WWaa, 22 listopada 2017, 15:28 5 0

Bardzo ciekawy sposób na zobrazowanie działania zużytych amortyzatorów, a co za tym idzie niebezpieczeństwa jakie takie amortyzatory za sobą niosą. Bardzo duże brawa dla KYB :)

Odpowiedz

Adaś, 28 listopada 2017, 10:41 1 0

Już słyszę odpowiedź idioty, któremu to pokażę: nie będę się ścigał, autem jeździ żona, zamierzam go sprzedać (sprzeda za 5 lat), to stare auto i nie chcę w nie inwestować itd itp itd.

Odpowiedz

Dorek, 29 listopada 2017, 9:44 1 0

chyba każdy mechanik to słyszy. Mój najlepszy tekst." Proszę pana odmawiamy wymiany sprzęgła w Pana aucie, ponieważ podczas próby podniesienia go na podnośniku auto się ZŁAMAŁO W PÓŁ" ....Usłyszałem " Mają panowie kanał, możecie wymienić z kanału, TYM AUTEM JEŹDZI ŻONA Z DZIEĆMI TYLKO PARĘ KILOMETRÓW DO PRZEDSZKOLA I SZKOŁY!!!!!!!!" Nie wymieniliśmy sprzęgła.

Odpowiedz