Więcej pieniędzy na kształcenie mechaników – zapowiedź ministerstwa

13 lutego 2024, 14:01

Minister Edukacji ogłosił prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Jej celem jest wskazanie, w jakim kierunku powinna rozwijać się oferta szkolnictwa branżowego. Szkoły oraz przedsiębiorcy kształcący w zawodach ocenionych jako szczególnie potrzebne uzyskają wyższe subwencje.

Zawody o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa

Ministerstwo przygotowało listę 34 zawodów, dla których, ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa, jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy. Oferta szkół branżowych ma być stymulowana w celu wprowadzania kierunków dotyczących właśnie tych profesji.

Na długiej liście znalazły się następujące zawody związane z branżą motoryzacyjną:

  • elektromechanik,
  • elektryk,
  • kierowca mechanik,
  • mechatronik
  • technik elektromobilności.

Dużą uwagę przykuwa szczególnie ostatnia z wymienionych wyżej pozycji. Ministerstwo przewiduje, że już w najbliższym czasie zakres prac w zawodzie technik elektromobilności będzie zwiększał się w sektorze motoryzacyjnym oraz będzie wymagał stałej transformacji kompetencyjnej w najbliższych latach.

Prognoza a wsparcie szkół, czyli… co dalej?

Przepisy prawa oświatowego ulegną nowelizacji, w związku z czym samorządy na 2025 rok otrzymają zwiększoną subwencję oświatową dla szkół kształcących w zawodach, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy.

Za sprawą opublikowanej na stronie ministerstwa listy, szkoły i organy prowadzące mogą zaplanować zawody, które będą uruchamiane w nowym roku szkolnym 2024/2025. Co istotne, decyzje podejmowane w tym zakresie, uwzględnią zróżnicowany sposób finansowania tych zawodów:

  • większe finansowanie dla szkół kształcących w zawodach z „listy krajowej” (zwiększona subwencja na ucznia o ok. 1250 zł)
  • większe dofinansowanie pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników w zawodach z „listy krajowej” (wzrost o 2000 zł)

Jak widać, na wyższe dofinansowania mogą liczyć nie tylko szkoły, ale i przedsiębiorcy, u których prowadzone są praktyki zawodowe.

Szkoły otrzymują od państwa gwarancję, że decyzja o uruchomieniu kształcenia w zawodzie z listy zawodów o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa przełoży się na wyższe finansowanie w ramach subwencji przez wszystkie lata nauki.

Więcej informacji można znaleźć na stronach GOV.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!