Testy zderzeniowe Euro NCAP – na czym polegają?

2 stycznia 2023, 12:09

Nie ulega wątpliwości, że w branży motoryzacyjnej wiele lat zajęło dojście do momentu, w którym bezpieczeństwo pasażerów samochodów przewyższa wszystkie inne priorytety. Dzięki wysiłkom w tym kierunku dzisiejsze pojazdy są nieporównywalnie bezpieczniejsze od swoich starszych odpowiedników, a sytuację tę zawdzięczamy pracy Euro NCAP.

W poniższym artykule przedstawiamy testy zderzeniowe oraz normy bezpieczeństwa, które muszą spełniać dzisiejsze samochody.

Okoliczności wprowadzenia testów zderzeniowych

Nie wymaga wielu wyjaśnień, dlaczego testy zderzeniowe były konieczne. Nie trzeba sięgać bardzo daleko w przeszłość, aby zobaczyć niewyobrażalne kraksy w internecie przy rozpaczliwie niskich prędkościach. VW Transporter T3 w poniższym filmie po zderzeniu przy prędkości 50 km/h zamienia się we wrak:

Wraz ze wzrostem prędkości ruchu, wzrosła też liczba wypadków. Dla wszystkich było jasne, że za wszelką cenę należy zmniejszyć śmiertelność, więc trzeba było zmusić producentów samochodów do produkcji bezpieczniejszych karoserii.

A skoro mowa o Transporterze, to dwie generacje później, T5 prezentował już zupełnie inny obraz:

Jak wygląda punktacja NCAP?

Euro NCAP stworzyło pięciogwiazdkowy system oceny bezpieczeństwa, aby ułatwić użytkownikom, ich rodzinom i firmom porównanie pojazdów i pomóc im znaleźć najbezpieczniejszy model dla ich potrzeb.

Ocena bezpieczeństwa jest ustalana na podstawie serii testów opracowanych i przeprowadzonych przez Euro NCAP. Najprościej mówiąc, testy te przedstawiają ważne, rzeczywiste scenariusze wypadków, które mogą spowodować obrażenia lub śmierć pasażerów samochodu lub innych uczestników ruchu.

Liczba gwiazdek odzwierciedla to, jak dobrze samochód wypada w testach Euro NCAP, ale wpływ na nią ma również wyposażenie zabezpieczające zapewnione przez producenta pojazdu na poszczególnych rynkach. Wysoka liczba gwiazdek świadczy zatem nie tylko o dobrym wyniku testu, ale także o tym, że wyposażenie bezpieczeństwa testowanego modelu jest łatwo dostępne dla wszystkich europejskich konsumentów.

Ocena gwiazdkowa przekracza wymagania prawne, ale nie wszystkim pojazdom przyznawane są gwiazdki Euro NCAP. Samochód, który spełnia tylko minimalne wymagania prawne nie otrzymuje żadnych gwiazdek. Oznacza to również, że słabo oceniony samochód nie musi być niebezpieczny, ale nie jest tak bezpieczny jak jego lepsi konkurenci.

Najbardziej aktualna ocena gwiazdkowa jest zawsze najistotniejsza. Jednak bardzo ważne jest to, że niedawne wprowadzenie technologii unikania kolizji i wspomagania kierowcy znacznie zmieniło znaczenie gwiazdek.

źródło: www. euroncap.com

Z powodu tej ewolucji systemu certyfikacji, samochody tracą ważność, gdy ich datownik (czyli rok certyfikacji samochodu, który widnieje na certyfikacie) jest starszy niż sześć lat. Wygasła ocena nie musi oznaczać, że samochód zmienił się w jakikolwiek sposób; oznacza to po prostu, że system oceny ewoluował tak bardzo od czasu oceny samochodu, że stał się w dużej mierze nieistotny w porównaniu z samochodami, które zostały przetestowane niedawno.

W ciągu około sześciu lat od zakończenia certyfikacji, Euro NCAP będzie przeprowadzać przeglądy, aby zapewnić, że pozostaje ona aktualna dla samochodów poruszających się obecnie po drogach. Co roku producenci są proszeni o potwierdzenie, że samochód ma takie samo wyposażenie bezpieczeństwa jak w momencie oceny i że nie wprowadzono żadnych innych zmian, które mogłyby wpłynąć na ważność oceny.

Ponadto, gdy samochód jest poddawany face-liftingowi, co zwykle ma miejsce w połowie cyklu życia, producenci muszą przedstawić dane dotyczące wprowadzonych zmian i ich wpływu na poziom bezpieczeństwa. Często przedstawia się dane, aby wykazać, że zmiany mają jedynie niewielki wpływ na odpowiedni aspekt działania w zakresie bezpieczeństwa.

Od 2016 roku niektóre samochody mają dwie różne oceny gwiazdkowe. Jedna ocena dotyczy samochodu wyposażonego wyłącznie w zabezpieczenia będące standardowym wyposażeniem wszystkich wersji gamy modelowej w UE28. Ocena ta odzwierciedla minimalny poziom bezpieczeństwa, jakiego można ogólnie oczekiwać od samochodów sprzedawanych w całej Unii Europejskiej. Wszystkie samochody oceniane przez Euro NCAP mają tę podstawową ocenę bezpieczeństwa.

Druga klasyfikacja opiera się na samochodzie z dodatkowym „pakietem bezpieczeństwa”, który może być oferowany kupującym jako dodatek. Dodatkowe wyposażenie zawarte w pakiecie bezpieczeństwa zwiększa ocenę bezpieczeństwa samochodu, więc druga gwiazdka oznacza poziom bezpieczeństwa, jaki samochód może osiągnąć, jeśli to dodatkowe wyposażenie zostanie włączone. Nie wszystkie samochody będą miały tę drugą gwiazdkę, ale jeśli będzie ona przyznana, pomoże konsumentom łatwo zrozumieć korzyści płynące z niej. Euro NCAP przyznaje ocenę opcjonalną tylko wtedy, gdy pakiet jest oferowany we wszystkich wersjach i na wszystkich rynkach europejskich.

Hyundai Ioniq 6 po zderzeniu czołowym (źródło: www.euroncap.com)

Poniżej znajduje się ogólny przewodnik po tym, co oznaczają gwiazdki, jeśli chodzi o działanie zabezpieczeń w dzisiejszym systemie:

5 gwiazdek Euro NCAP

Ogólnie rzecz biorąc, doskonałe wyniki w zakresie ochrony przed zderzeniami oraz bogate wyposażenie w kompleksową i solidną technologię unikania zderzeń

4 gwiazdki Euro NCAP

Ogólnie dobre wyniki w zakresie ochrony przed zderzeniami i we wszystkich innych aspektach; może być obecna dodatkowa technologia unikania zderzeń

3 gwiazdki Euro NCAP

Co najmniej średnia ochrona pasażerów, ale nie zawsze wyposażenie w najnowsze funkcje umożliwiające uniknięcia kolizji.

2 gwiazdki Euro NCAP

Ochrona przed kolizją, ale brak technologii unikania kolizji.

1 gwiazdka Euro NCAP

Marginalne zabezpieczenie przed kolizją i niewiele funkcji pozwalających na uniknięcie kolizji.

0 gwiazdek Euro NCAP

Pojazd spełnia normy homologacyjne, więc może być legalnie sprzedawany, ale nie posiada krytycznych nowoczesnych technologii bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo pojazdów – nowoczesne badania w praktyce

Rozwiejmy więc kilka błędnych przekonań: ocena zero gwiazdek to niekoniecznie porażka – a pięć gwiazdek to niekoniecznie doskonały wynik testu zderzeniowego. Mimo to nie ma wątpliwości, że pięć gwiazdek to zdecydowanie lepsza ocena.

Poniższy model Tesli Model S, który posiada ocenę pięciogwiazdkowa, doskonale obrazuje, co musi dziś osiągnąć samochód:

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!