Święto elektromobilności na torze Modlin już w najbliższy piątek

21 maja 2024, 9:29

24 i 25 maja na podwarszawskim Torze Modlin odbędzie się EV Experience – największy w Polsce test samochodów elektrycznych. Organizatorzy wydarzenia – PSNM oraz Fundacja EV Klub Polska – zgromadzą w jednym miejscu ponad 100 najnowszych pojazdów przeznaczonych do jazd testowych. Nie zabraknie również strefy mikromobilności, jak też dwóch torów off-road’owych. Zwieńczeniem wydarzenia będzie największy zlot samochodów elektrycznych w Polsce oraz wyścigi użytkowników „elektryków”.

Testy elektrycznych samochodów dla każdego

EV Experience zapewni możliwość bezpłatnego przetestowania samochodów elektrycznych na torze.

– EV Experience pozwala w praktyce doświadczyć elektromobilności. To bardzo istotne, aby przekonać jeszcze większą liczbę Polaków do samochodów elektrycznych. Biorąc pod uwagę bardzo wysokie zainteresowanie zeszłoroczną edycją wydarzenia, w której udział wzięło niemal 3 tysiące osób, w tym roku postanowiliśmy zapewnić odwiedzającym jeszcze więcej atrakcji. Na 7 profesjonalnych torach udostępnimy ponad 100 pojazdów, które wykonają łącznie ponad 2000 jazd próbnych – mówi Aleksander Rajch, Członek Zarządu PSNM.

Możliwości usportowionych samochodów elektrycznych będzie można sprawdzić na Torze 1. Liczy on 1,2 kilometra długości i posiada 22 zakręty. Z kolei cześć treningowa – licząca 2,4 kilometra długości – obejmuje 6 modułów szkoleniowych, 4 płyty poślizgowe oraz kurtyny wodne o wysokości 2,5 metra. Pozwoli ona sprawdzić kierowcom umiejętności w trudnych warunkach drogowych. Nie zabraknie też torów off-road’owych gdzie podjazdy, trawersy i zjazdy będą poligonem doświadczalnym dla zeroemisyjnych pojazdów terenowych.

Uczestnicy EV Experience będą mogli odwiedzić również sekcję poświęconą mikromobilności, gdzie przetestują elektryczne hulajnogi, skutery czy motocykle. Z kolei w strefie wystawienniczej zgromadzone zostaną zarówno pojazdy dostawcze, osobowe jak też pierwotnie spalinowe samochody, które zostały przerobione na elektryczne. Wśród nich wymienić można m.in. Porsche 911 (964) od firmy GreenCell.

–  To jedyny taki projekt w Polsce i rzadkość na skalę światową, a na EV Experience będzie go można zobaczyć po raz pierwszy. Chcąc praktycznie zgłębić technologię aut elektrycznych, samodzielnie zaprojektowaliśmy kompletny układ napędowy o mocy 450 kW (612 km) oraz przekształciliśmy wnętrze kultowego Porsche 911, zachowując jego klasyczny klimat przełomu lat 70. i 80. Odwiedzających z pewnością zaskoczy autorski system infotainment i wyjątkowy design samochodu – przekonuje Paweł Ochyński, założyciel Green Cell.

Podczas EV Experience odbędą się również premiery rynkowe najnowszych modeli samochodów elektrycznych, w tym BMW i5 Touring oraz Citroena e-C3. Natomiast podczas konferencji organizowanej przez firmę BYD przedstawiciele największej elektromobilnej marki na świecie podzielą się swoimi planami dotyczącymi działań w Polsce i Europie. Aby zweryfikować, jak na reakcje za kierownicą wpływają używki, w strefie bezpieczeństwa będzie można wykonać ćwiczenia przy wykorzystaniu alko- i narkogogli. Odwiedzający będą mogli ponadto przekonać się, jakie są skutki wybuchu poduszki powietrznej. Z kolei zainteresowani serwisowaniem pojazdów elektrycznych zyskają możliwość porozmawiania z ekspertami w strefie EV Repair Garage. Na EV Experience zostanie też zorganizowana strefa ładowania od Ekoenergetyki.

Dwudniowe wydarzenie na Torze Modlin

Drugiego dnia EV Experience (25.05 – sobota), odwiedzający będą mogli obejrzeć pokazy zorganizowane w ramach EV Show. Podczas półgodzinnej sesji na torze 1 doświadczeni kierowcy wyścigowi udowodnią, że samochody zasilane energią elektryczną mają większy potencjał do jazdy bokiem (driftem) niż samochody spalinowe. W sobotę odbędą się też zawody Assetto Corsa przy wykorzystaniu symulatorów jazdy.

Drugiego dnia wydarzenia EV Klub Polska zorganizuje dla członków klubu możliwość zbadania aktualnej pojemności baterii litowo-jonowych samochodów elektrycznych. Będzie ono wykonywane w dwóch stanach: statycznym i dynamicznym. Podczas pierwszej próby (statycznej) do pojazdu zostanie podłączane opracowane przez DEKRA urządzenie. Jest to wysoce zaawansowany i precyzyjnie skalibrowany system pomiarowo-analityczny, pozwalający określić w wiarygodny sposób faktyczną kondycję akumulatora pojazdów elektrycznych/hybrydowych przy zachowaniu tolerancji pomiaru na poziomie +/- 2,5%. Za jego pośrednictwem zbadane zostaną takie parametry, jak np. różnica napięć między poszczególnymi ogniwami, temperatura ogniw czy aktualna pojemność akumulatora. Następnie tuż obok Toru Modlin odbędą się próby przyspieszenia w ramach testów dynamicznych. Wyniki badań zostaną przekazane zainteresowanym kierowcom w formie dokumentu PDF.

Zwieńczeniem dwudniowego wydarzenia będzie czwarty VI Zlot EV Klub Polska, największej w kraju społeczności użytkowników EV, która liczy już ponad 8 000 członków oraz wyścigi w ramach EV Klub Polska Cup.  Chętni, którzy zgłoszą chęć wzięcia udziału w rywalizacji, będą mogli spróbować swych sił w tak zwanej „czasówce”. Zwycięzcą zostanie kierowca, który uzyska najlepszy czas przejazdu jednego okrążenia.

– EV Experience to świetna okazja dla przyszłych i obecnych użytkowników samochodów elektrycznych do spotkania się i zapoznania oraz przejechania wieloma różnymi modelami EV. Dodatkowo, jako Klub, organizujemy wyścig EV Klub Polska Cup, w którym nasi klubowicze będą mieli niepowtarzalną okazję sprawdzenia zarówno swoich pojazdów jak i własnych umiejętności na torze wyścigowym w kontrolowanych warunkach. Po sukcesie ubiegłorocznej edycji i zainteresowaniu wydarzeniem w tym roku, liczymy na rekordową frekwencję podczas zlotu – podkreśla Łukasz Lewandowski, Prezes EV Klub Polska.

By wziąć udział EV Experience wystarczy wejść na stronę www.evexp.pl i kupić bilet wstępu. Cena na dzień otwarty to 29 zł (dzieci do lat 16 mają zapewniony wstęp bezpłatny). Członkowie EV Klub Polska mogą odebrać darmowy bilet w klubowej aplikacji mobilnej. Bilet upoważnia do wejścia na teren EV Experience i udziału w pikniku motoryzacyjnym, jazdach testowych (zapisy w systemie kolejkowym na miejscu wydarzenia), dostępu do wszystkich stref, korzystania ze wszystkich atrakcji czy udziału w szkoleniach edukacyjnych.

EV Experience odbędzie się w dniach 24-25 maja 2024 roku (piątek-sobota) na Torze Modlin – zlokalizowanym w Nowym Dworze Mazowieckim (ok. 40 km od Warszawy). Dzień pierwszy przeznaczony jest dla biznesu (24.05). Drugi dzień wydarzenia (25.05) będzie otwarty dla wszystkich osób zainteresowanych elektromobilnością.

Najważniejsze informacje o trzeciej edycji EV Experience można na bieżąco śledzić na oficjalnych profilach EV Klubu Polska oraz PSNM lub na oficjalnej stronie wydarzenia (evexp.pl).

Portal MotoFocus.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!