Kiedy wymienić amortyzatory w samochodzie? Najważniejsze objawy.

28 lutego 2024, 13:04

Amortyzatory to jeden z kluczowych elementów układu zawieszenia samochodu, który wpływa zarówno na komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo. W tym artykule omówimy, kiedy należy rozważyć wymianę amortyzatorów, jak rozpoznać ich uszkodzenia oraz jakie są koszty i czas wymiany.

fot. unsplash.com

Jak sprawdzić amortyzatory?

 • Test obciążenia:
  Należy kilkakrotnie nacisnąć na przedni lub tylni narożnik pojazdu. Jeśli auto unosi się i opada płynnie, amortyzatory są w dobrym stanie. Gwałtowne drgania lub odbicia (nadmierna sprężystość) sugerują konieczność wymiany.
 • Wizualna inspekcja:
  Zaleca się sprawdzenie, czy nie ma wycieków oleju lub uszkodzeń obudowy amortyzatora. Takie objawy wskazują na ich zużycie lub uszkodzenie.
 • Test jazdy:
  Należy zwrócić uwagę na niepokojące dźwięki, wibracje i niestabilność pojazdu podczas jazdy po nierównościach. Każda z tych sytuacji może sugerować problemy z amortyzatorami.

Najczęstsze objawy uszkodzonych amortyzatorów

 • Niestabilność prowadzenia pojazdu:
  Pojazd może stawać się mniej stabilny podczas pokonywania nierówności, łuków czy hamowania.
 • Wydłużony czas hamowania:
  Jeśli zauważysz, że pojazd potrzebuje więcej czasu na zatrzymanie się, może to sugerować, że amortyzatory straciły swoją skuteczność.

Koszty i czas wymiany amortyzatorów

 • Cena amortyzatorów:
  Koszt wymiany amortyzatorów może być różny w zależności od marki i modelu pojazdu oraz jakości użytych części. Koszty wahają się zazwyczaj od kilkuset do kilku tysięcy złotych za komplet. Orientacyjną cenę części można ustalić na podstawie cen w internecie.
 • Koszty robocizny:
  Wymiana amortyzatorów wymaga odpowiednich narzędzi i wiedzy, dlatego koszty robocizny mogą być znaczące. Koszt ten różni się w zależności od warsztatu i jego lokalizacji.
 • Czas wymiany:
  Czas wymiany amortyzatorów może być różny w zależności od doświadczenia mechanika oraz dostępności niezbędnych części. Zazwyczaj trwa on od kilku godzin do jednego dnia roboczego.

Regularna kontrola stanu amortyzatorów oraz szybka reakcja na wszelkie objawy ich uszkodzenia są kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa i komfortu jazdy. W przypadku podejrzenia problemów z amortyzatorami, warto skonsultować się z profesjonalnym mechanikiem, który oceni ich stan i zaleci ewentualną wymianę. Pamiętajmy, że dbanie o stan amortyzatorów to inwestycja w bezpieczeństwo i wygodę podczas podróży.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!