Rozciągnięty łańcuch rozrządu – przyczyny i konsekwencje

3 listopada 2023, 16:00

Łańcuch rozrządu jest kluczowym elementem silnika samochodowego. Gdy łańcuch ulega rozciągnięciu, może prowadzić to do poważnych problemów z funkcjonowaniem silnika. Warto zrozumieć główne przyczyny tego zjawiska oraz potencjalne konsekwencje dla samochodu.

łańcuch rozrządu

Problem, którego nie należy lekceważyć

Podstawowym  zadaniem łańcucha jest napędzenie układu rozrządu. Rozciągnięty łańcuch rozrządu to aspekt, który wymaga szybkiej reakcji, a ignorowanie go może prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika i znaczących kosztów naprawy. Dlatego musimy zadbać o prawidłową pracę tego elementu i regularnie przeprowadzać przegląd pojazdu.

Popularne objawy zużycia łańcucha

Występuje kilka podstawowych przejawów zużycia łańcucha rozrządu. Wśród najczęstszych symptomów znajdują się charakterystyczne i hałaśliwe dźwięki dochodzące spod pokrywy rozrządu. Przypominają one stukanie lub grzechotanie, w szczególności kiedy silnik jest jeszcze zimny. Inne objawy obejmują nieregularną pracę silnika, wzrost zużycia paliwa, problemy z uruchamianiem jednostki napędowej oraz często wyskakującą kontrolkę check engine na desce rozdzielczej pojazdu. W najgorszym wypadku może nastąpić nawet zatrzymanie pracy silnika. Warto zauważyć, że utrata mocy i głośna praca motoru to nie tylko oznaki rozciągniętego łańcucha, lecz także ostrzeżenie o zbliżającej się poważnej awarii.

Przyczyny i konsekwencje uszkodzenia łańcucha rozrządu

Uszkodzenie łańcucha rozrządu może przytrafić się każdemu z nas, w najmniej spodziewanym momencie. Skutki zaniedbania go mogą doprowadzić nawet do zniszczenia jednostki napędowej w samochodzie. Stosowanie oleju silnikowego niezgodnego z zaleceniami producenta, może skrócić żywotność rozrządu w trakcie użytkowania pojazdu. Oleje o złej specyfikacji negatywnie wpływają na działanie łańcucha i jego podzespołów. Istotnym aspektem jest również systematyczne sprawdzanie poziomu oleju, ponieważ zbyt mała zawartość może doprowadzić do problemów ze smarowaniem łańcucha. Dodatkowo wpływ na nieprawidłową pracę układu rozrządu może mieć awaria układu smarowania.

Także sami kierowcy mogą przyczynić się do znacznie większego zużycia łańcucha, poprzez nieprawidłową jazdę. Krótkie odcinki drogi przemierzane na wysokich obrotach spowodują szybsze zużywanie się układu rozrządu. Do usterki może przyczynić się także nieprawidłowo przeprowadzona wymiana łańcucha z pominięciem elementów współpracujących.

pasek rozrządu

Najczęstsze błędy podczas wymiany łańcucha

Oto kilka najpopularniejszych błędów występujących w trakcie wymiany łańcucha rozrządu:

  • Źle dobrane części
  • Nieprawidłowy montaż
  • Części zamienne gorszej jakości
  • Brak wymiany elementów współpracujących
  • Nie stosowanie się do zaleceń producenta
  • Brak zachowania odpowiedniej kolejności przy montażu

Naprawa zużytego łańcucha rozrządu powinna zostać przeprowadza starannie i według odpowiedniej kolejności, ustalonej przez producenta.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!