ELECTRIC FIT™ – specjalne oznaczenie opon do samochodów elektrycznych wprowadzone przez producenta

16 sierpnia 2023, 14:18

Aby pomóc w doborze ogumienia do coraz liczniej spotykanych na rynku samochodów elektrycznych, jeden z producentów opon wprowadza specjalne oznaczenie. Będzie ono świadczyć o kompatybilności danego modelu opony z EV (electric vehicles).

Nokian Tyres wprowadza nowy symbol ELECTRIC FIT™ dla swojego portfela aktualnych i przyszłych produktów klasy premium. Symbol wskazuje, że opony Nokian Tyres® nadają się równie dobrze dla samochodów z silnikiem spalinowym jak i elektrycznym.

– Przez lata opracowywaliśmy i testowaliśmy nasze produkty tak, aby były kompatybilną ofertą klasy premium, spełniającą potrzeby kierowców samochodów elektrycznych, ponieważ rynek samochodów elektrycznych rozwija się coraz szybciej, a nowy symbol ELECTRIC FIT™ stanowi dowód tych trwających od dekady wysiłków – mówi Jukka Kasi, Wiceprezes ds. Produktów i Innowacji (Senior Vice President of Products & Innovations) spółki Nokian Tyres.

Nowy symbol ELECTRIC FIT™ będzie stosowany globalnie w celu komunikowania, że oferta opon typu premium jest kompatybilna z pojazdami elektrycznymi i dystrybuowana za pośrednictwem wszystkich istotnych kanałów, aby pomagać osobom zawodowo zajmującym się oponami oraz konsumentom w rozpoznaniu produktów Nokian Tyres jako nadających się dla samochodów elektrycznych.

Opony dla EV muszą przenosić większe obciążenia, ze względu na dodatkową wagę akumulatora. Muszą także natychmiast reagować na wysoki moment obrotowy samochodu i być niezawodnie sterowalne w każdych warunkach i sytuacjach.

– Punktem wyjścia jest to, że wszystkie nasze produkty sprawiają, że jazda jest bezpieczniejsza, niezależnie od rodzaju samochodu. Testowanie pozostało kluczem służącym do zapewnienia, że praca opony integruje się płynnie z samochodami elektrycznymi. Zmiany w rodzaju napędu samochodów niezbyt zmieniły nasze najważniejsze cele. Oprócz rozwoju bezpieczeństwa, zawsze pracowaliśmy nad innymi cechami opon, jak niski opór toczenia, wytrzymałość i komfort. Przy samochodach elektrycznych cechy te stały się jeszcze ważniejsze, ponieważ kierowcy stają się ich coraz bardziej świadomi – mówi Kasi.

Wybrane specjalne opony EV Nokian Tyres wyposażone są w technologię pochłaniania dźwięku Nokian Tyres SilentDrive®, co sprawia, że hałas w kabinie jest mniejszy, dopasowując się do cichej pracy silnika samochodów elektrycznych. Jest to najwyższy poziom, dla najbardziej wymagających kierowców samochodów elektrycznych.

– Prace badawczo-rozwojowe dla EV w firmie Nokian Tyres rozpoczęły się już ponad dziesięć lat temu. Od najwcześniejszych dni elektryfikacji spółka Nokian Tyres testowała swoje opony i prototypy opon we współpracy z wieloma rodzajami samochodów elektrycznych oraz z wchodzącymi na rynek producentami pojazdów elektrycznych, poddając je testom w najbardziej wymagających warunkach i sytuacjach drogowych, aby przyspieszyć rozwój osiągów opon niezależnie od zmieniających się układów napędowych – kontynuuje Kasi.

W rezultacie prac badawczo-rozwojowych firma Nokian Tyres wprowadziła pierwszą na świecie zaprojektowaną specjalnie dla samochodów elektrycznych oponę zimową już w 2014 roku. W tamtym czasie była to również pierwsza na świecie opona zimowa z oceną wydajności energetycznej A za opór toczenia. W 2012 roku – tym samym, w którym Tesla wprowadziła Model S – Nokian Tyres osiągnęła światowy rekord za najszybszą jazdę na lodzie (252.09 km/h (156.64 mph) samochodem elektrycznym. W 2020 roku spółka wprowadziła pierwszą na świecie oponę z kolcami zaprojektowaną dla samochodu elektrycznego.

Portfolio samochodów testowych Nokian Tyres w zakresie badań i rozwoju jest stale aktualizowane, aby nadążać za szybko rozwijającą się technologią samochodową.

Opony przyszłości będą jeszcze bardziej ekologicznie zrównoważone

Samochody elektryczne często postrzegane są jako jedno z rozwiązań zmniejszających emisję CO2 podczas jazdy i łagodzących skutki globalnego ocieplenia.

– Nacisk coraz bardziej dotyczy nie tylko niskich oporów toczenia i efektywności energetycznej, ale także zrównoważonych materiałów i produkcji. Budujemy w Rumunii pierwszą na świecie fabrykę opon o zerowych emisjach CO2 i wierzymy, że ustanowi nowy standard dla całego przemysłu oponiarskiego – mówi Teppo Huovila, Wiceprezes ds. Jakości i Zrównoważenia (Vice President, Quality & Sustainability) spółki Nokian Tyres.

Nokian Tyres już zaprezentowała Nokian Tyres Green Step, z najlepszym wynikiem na świecie: 93% jej materiałów to materiały recyklowane lub odnawialne. Celem jest, aby do roku 2030 dotyczyło to 50% wszystkich materiałów używanych w produktach firmy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!