Rosnące znaczenie rozrusznika w nowoczesnych układach napędowych

8 lutego 2023, 23:10

Valeo jest głównym producentem OE i wiodącym dostawcą rozruszników na rynek wtórny (Aftermarket), zarówno w zakresie kompletnych urządzeń, jak i części zamiennych do nich. Rozrusznik jako komponent, odgrywa istotną rolę w rozwoju nowoczesnych układów napędowych. Jego rola stała się jeszcze bardziej znacząca po wprowadzeniu dwumasowych kół zamachowych, ponieważ niezawodny rozrusznik jest głównym czynnikiem zapewniającym ich trwałość. Surowe normy dotyczące emisji CO2 i zużycia paliwa zmusiły wszystkich producentów samochodów do dalszego rozwoju swoich układów napędowych. System start-stop był kamieniem milowym w tym zakresie. Dynamika popularności tego systemu ogromnie wzrosła po wdrożeniu normy emisji spalin Euro 5 w 2011 roku.

Wzmocniony rozrusznik Valeo, przeznaczony do współpracy z systemem start-stop

Dlaczego mocny, niezawodny rozrusznik jest tak ważny dla całego układu napędowego, szczególnie wyposażonego w dwumasowe koło zamachowe? Odpowiedź jest ściśle związana ze zjawiskiem oporu, który jest różny dla różnych typów układów napędowych. Kiedy zwykłe koło zamachowe zostaje zastąpione dwumasowym, nowy podzespół przejmuje tłumienie drgań, powstałych w wyniku oscylacyjnych ruchów wału korbowego (podczas gdy w przypadku zwykłego koła zamachowego za tłumienie odpowiadają amortyzatory w tarczy sprzęgła). Modyfikacja architektury układu, w którym element tłumiący został przeniesiony z wału wejściowego na wał korbowy, wpłynęła na wystąpienie rezonansu. Prędkość rezonansowa została przesunięta z wartości obrotów na minutę, osiąganych podczas jazdy do wartości poniżej obrotów biegu jałowego. Zapewnia to komfort podczas jazdy, ale kluczowe staje się jak najszybsze uruchomienie silnika, aby nie utrzymywać prędkości rezonansowych, które bardzo szybko uszkodziłyby dwumasowe koło zamachowe. To jest właśnie powód, dla którego mocne i niezawodne rozruszniki stają się tak ważne dla producentów samochodów w momencie, gdy dokonują oni wyboru, których komponentów będą używać w swoich pojazdach.

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej wraz z rosnącą popularnością systemu start-stop. Start-stop nie jest produktem ani układem, lecz funkcją powiązaną z komfortem korzystania z pojazdu. Aby zastosować tę funkcję, możliwe jest wykorzystanie kilku technologii. Zatrzymanie silnika jest kontrolowane przez system zarządzania silnikiem, który integruje funkcję stop-start. System zarządzania silnikiem kontroluje ponowne uruchomienie, gdy tylko kierowca uruchomi zasilanie, zabierając stopę z pedału hamulca. Technologia start-stop szybko rozwija się na rynku OEM i w 2021 r. była obecna już w 40% pojazdów produkowanych na całym świecie. Jedną z metod umożliwiających zastosowanie funkcji start-stop jest wykorzystanie wzmocnionego rozrusznika, montowanego w miejsce konwencjonalnego. W tym przypadku nie ma to większego wpływu na architekturę układu napędowego, ale wzmocniony rozrusznik odgrywa istotną rolę w zapewnieniu niezawodnej pracy systemu podczas znacznie większej liczby cykli.

Wspomnieliśmy o tym, że architektura układu napędowego nie zmienia się wraz z zastosowaniem wzmocnionego rozrusznika. Jednak, aby poszczególne elementy układu były w stanie pracować przy zwiększonej liczbie cykli, konieczne jest zmodyfikowanie ich, na przykład: nowa konstrukcja akumulatora, alternator o zwiększonej wydajności czy dwumasowe koło zamachowe zdolne do przetrwania większej liczby cykli. Mimo wszystko kluczem do stworzenia niezawodnego systemu start-stop jest konstrukcja rozrusznika. W przeciwieństwie do konwencjonalnej konstrukcji, która pozwala rozrusznikowi pracować przez około 5000 cykli, wzmocniony rozrusznik musi obsłużyć 300 000 cykli rozruchu silnika. Co więc kryje się za tą wzmocnioną konstrukcją?

Przede wszystkim zwiększono liczbę szczotek do 8. Nowa konstrukcja obejmuje kołnierz pośredni z łożyskami igiełkowymi, wieńcem zębatym rozrusznika ze specjalnym amortyzatorem, zacisk na osi przekładni rozrusznika, wzmocniony elektromagnes z podwójnym przełącznikiem kontaktowym i co bardzo ważne, nową konstrukcją zębnika ze zwiększoną liczbą zębów.

Valeo zajmuje wiodącą pozycję produkcyjną w opracowywaniu nowoczesnych rozwiązań w zakresie układów napędowych. Ciągłe zmiany wymuszone nowymi normami emisji CO2 przyspieszają innowacje w konstrukcji nowoczesnych podzespołów wszystkich samochodów. Dzięki doświadczeniu w produkcji zarówno dwumasowych kół zamachowych, jak i rozruszników OE, Valeo może zapewnić najlepszą możliwą trwałość komponentów układu napędowego nie tylko producentom samochodów, ale także na rynku wtórnym.

Artykuł sponsorowany Valeo

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!