Uważaj na zawory EGR w silnikach 2.2 TDCI/HDI (Ford Transit, Citroen Jumper, Peugeot Boxer)

18 sierpnia 2022, 12:20

Wiele warsztatów sygnalizowało problemy przy wymianie zaworu EGR w silniku 2.2 TDCI/HDI Forda Transita, Citroëna Jumpera i Peugeota Boxera z roczników 2006-2014. Problemy często można przypisać zastosowaniu niewłaściwego zaworu EGR, skorodowanym połączeniom wtykowym lub brakowi aktualizacji sterowania silnika.

W zależności od specyfikacji modelu należy wybrać jeden z dwóch zaworów EGR – odpowiednio Triscan 8813 16036 lub 8813 16150. Oba zawory EGR mogą być trudne do odróżnienia od siebie i mogą być montowane we wszystkich modelach. Istnieją jednak dwa elementy, którymi się różnią. Jedna dotyczy konstrukcji połączeń rur chłodzących co jest widoczne gołym okiem (ale często niezauważane).

Drugim elementem jest konfiguracja pinów złącza, co nie jest widoczne gołym okiem, ale ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania zaworu EGR.

Nawet jeśli zostanie wybrany prawidłowy zawór EGR, zdarza się, że kody błędów P0401/P0402/P1402 (wskazujące na problemy z układem EGR) nadal można odczytać. Co jest tego przyczyną?

Z naszego doświadczenia wynika, że złącza wielostykowe do sterowania silnikiem i zaworem EGR mają tendencję do utleniania się. Co wówczas zrobić? Sprawdź i wyczyść połączenia, jeśli to konieczne. Jeśli problemem jest uszkodzony zawór EGR, ważne jest, aby po wymianie zainicjować nową jednostkę. Jeśli kody błędów pozostają aktywne po inicjalizacji, dzieje się tak dlatego, że sterownik silnika nie został zaktualizowany do najnowszej wersji oprogramowania.

Dwa wymienione wyżej zawory EGR są objęte przez Triscan funkcją smartrep.info. Oznacza to, że na opakowaniu znajduje się wyraźne oznaczenie z trójkątem ostrzegawczym i kodem QR. Po zeskanowaniu kodu QR i wprowadzeniu numeru części na stronie smartrep.info powyższe informacje są udostępniane warsztatom w kilku językach.

Zeskanuj kod QR smartfonem, a szybko uzyskasz dostęp do strony smartep.info

Wpisz teraz numer produktu i dowiesz się, na co należy zwrócić szczególną uwagę

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!