Przygotuj się do wakacji z firmą Bosch!

2 czerwca 2022, 8:00

Wraz z coraz ładniejszą pogodą nadchodzi czas wzmożonych podróży i wakacyjnych wyjazdów. Poza przygotowaniem siebie i swojej rodziny, warto także zwrócić uwagę na stan samochodu, od którego zależy Twoje i ich bezpieczeństwo. Obok obowiązkowego przeglądu podstawowego dobrze jest przed sezonem letnim przeprowadzić szerszą kontrolę auta. Szczególną uwagę należy zwrócić na układ hamulcowy, który jest najważniejszym mechanizmem bezpieczeństwa w pojeździe. O ile stan opon i wycieraczek (np. czy wycieraczki piszczą lub pozostawiają smugi, czy opony mają odpowiednią głębokość bieżnika albo są nierównomiernie zużyte) kierowca może sprawdzić samodzielnie, to do kontroli komponentów układu hamulcowego wymagana jest fachowa wiedza, specjalne urządzenia oraz testy.

PAMIĘTAJ O PRZEGLĄDZIE POSZCZEGÓLNYCH UKŁADÓW I KOMPONENTÓW:

Przegląd komponentów hamulcowych można zacząć od ich wizualnej kontroli (np. podczas zmiany opon z zimowych na letnie). Sprawdź czy nie dochodzi do wycieków, czy elementy układu nie są uszkodzone: popękane, sparciałe, przerwane bądź przetarte, a także czy nie są już zbyt mocno wyeksploatowane. Poniżej znajdziesz poszczególne części wymienne układu i ich cechy, które powinny zwrócić Twoją uwagę:

 • Klocki hamulcowe – czy grubość okładziny nie jest zbyt mała,
 • Tarcze hamulcowe – czy ich minimalna grubość (która jest podana na samej tarczy lub w dokumentacji technicznej ) nie jest przekroczona,
 • Zaciski hamulcowe i ich gumowe osłony czy nie widać żadnych wycieków lub zapoceń oraz czy elementy gumowe nie są popękane, sparciałe, nie mają ubytków,
 • Przewody elastyczne i sztywne – czy nie są sparciałe lub popękane i nie dochodzi do wycieku płynu hamulcowego, a także czy nie są nabrzmiałe
 • Przewody elektryczne np. od czujników zużycia – czy nie są zerwane, złącza nie są pośniedziałe lub nie zaczynają korodować, a także czy elementy plastikowe nie są popękane
 • Płyn hamulcowy (często zapomniany)– jaka jest jego kondycja, (sprawdzenie tego wymaga testera, do pomiaru temperatury wrzenia). Jeśli otrzymana wartość jest niższa niż wymagana, płyn należy wymienić, ponieważ w takiej sytuacji systemy bezpieczeństwa, w sytuacji awaryjnej mogą nie zadziałać prawidłowo. W przypadku sprawdzania komponentów hamulcowych przez warsztat, płyn hamulcowy jest tym bardziej istotny, ponieważ jeśli doszłoby do wypadku, a biegły stwierdziłby przekroczenie parametrów płynu hamulcowego, to warsztat, w którym był dokonany taki przegląd, mógłby być z tego tytułu pociągnięty do odpowiedzialności.

Poza układem hamulcowym, który powinien być skontrolowany w warsztacie, nie zapomnij też o innych kluczowych układach pojazdu i ich ocenie ich sprawności:

 • Układ rozrządu oraz wszelkie paski napędowe – czy nie są zbytnio zużyte, popękane, sparciałe czy zbytnio wyciągnięte. Czy rolki nie wykazują nadmiernego zużycia, nie piszczą nie mają luzów itp. Uszkodzenie któregoś z elementów układu rozrządu skutkuje unieruchomieniem pojazdu oraz bardzo kosztownymi naprawami, dlatego w tym przypadku zdecydowanie lepiej zapobiegaćiż naprawiać.
 • Opony – należy sprawdzić stan opon, głębokość bieżnika, ciśnienie w kołach oraz w kole zapasowym lub – w przypadku jego braku datę ważności zestawu naprawczego opon.
 • Wycieraczki – czy nie pozostawiają smug, czy dobrze zbierają płyn oraz czy nie piszczą. Przed samą wymianą na nowe dobrze jest także umyć dokładnie szybę oraz skontrolować kąt ustawienia ramion wycieraczek względem szyby.
 • Oświetlenie pojazdu – czy wszystkie żarówki oraz żarniki są sprawne. Niekiedy wymiana żarówki może wymagać demontażu całej lampy bądź innego komponentu – wtedy najlepiej dokonać jej w warsztacie. Pamiętajmy, aby żarówki wymieniać parami. Żywotność żarówek jest zbliżona, dlatego pamiętaj, aby wymieniać je parami. Pozwoli to nie tylko zachować równomierny stopień oświetlenia drogi, ale i oszczędzi Ci czasu na wymianie. Jadąc za granicę, pamiętaj, że niektóre kraje wprowadziły wymóg posiadania zapasowych zestawów żarówek, za których brak grozi mandat.
 • Dla własnego komfortu, ale także bezpieczeństwa sprawdźmy układ klimatyzacji. Prowadzenie pojazdu w przegrzanym pojeździe przyczynia się do szybszego znużenia i zmęczenia, a także osłabia koncentrację na drodze. W tym miejscu należy przypomnieć, że na działanie klimatyzacji duży wpływ ma także filtr kabinowy, o którego wymianie często się zapomina. W okresie wiosenno-letnim najlepiej sprawdzi się nowy filtr kabinowy Filter+pro, którego pełną gamę korzyści możesz zobaczyć na kanale YouTube Bosch Automotive Polska:

 • Dodatkowo pamiętaj o regularnym sprawdzaniu poziomu płynów: hamulcowego, chłodniczego, do spryskiwaczy, a także oleju w silniku czy skrzyni biegów, jeśli jest taka możliwość.

ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW

Oprócz dokonania przeglądu auta warto sprawdzić aktualność niezbędnych dokumentów: badania technicznego, ubezpieczenia OC czy AC lub innych dodatkowych dokumentów wymaganych w kraju, do którego jedziemy. Wyjeżdżając za granicę, upewnij się, czy masz obowiązkowe w danym kraju wyposażenie jak gaśnica (z aktualną datą ważności), trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa czy flara sygnalizacyjna. Zapoznaj się też z lokalnymi przepisami – czy wymagane są winiety na autostrady, jaka jest dopuszczalna prędkość jazdy, czy masz obowiązek jeździć z włączonymi światłami itp.

ZADBAJ O BEZPEIECZEŃSTWO SWOJE I INNYCH:

 • W części pasażerskiej nie powinny znajdować się przedmioty leżące luzem, ponieważ podczas hamowania nawet niewielki i lekki przedmiot może uderzyć nas z dużą siłą, powodując obrażenia pasażerów.
 • Pamiętaj, aby każdy pasażer podróżował w zapiętych pasach bezpieczeństwa, a dzieci miały dostosowane specjalne foteliki odpowiednio do wieku i wagi.
 • W przypadku podróży z pupilem zadbaj o jego komfort i bezpieczeństwo poprzez przewóz zgodny z obowiązującymi przepisami.
 • Nigdy nie wsiadaj za kierownice po alkoholu lub gdy się źle czujesz.
 • W przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia podczas trasy, zatrzymaj się bezpiecznie na poboczu i wezwij pomoc.
 • Podczas podróży zachowaj ostrożność i zdrowy rozsądek, by szczęśliwie dojechać do celu i wrócić do domu bez nieprzyjemnych doświadczeń na drodze.

Dowiedz się więcej o układach hamulcowych Bosch na www.hamulcebosch.pl lub na głównej stronie www.motobosch.pl.

Artykuł sponsorowany Bosch

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!