Uszkodzenia chłodnicy chłodziwa przez użycie niewłaściwych śrub

, 18 maja 2022, 11:43

Po zamontowaniu nowej chłodnicy chłodziwa zdarzają się przypadki nieszczelności
i utraty chłodziwa. Powodem jest często błąd montażowy.

Przyczyna wielu uszkodzeń chłodnicy

Jednym z najczęstszych powodów reklamacji po wymianie chłodnicy chłodziwa są nieszczelności. W wielu przypadkach przyczyną jest montaż niewłaściwych śrub. Jeśli dla poszczególnych punktów mocowania chłodnicy chłodziwa lub wentylatora chłodziwa
przewidziano śruby o określonej długości, przypadkowa pomyłka może mieć fatalne skutki.

To samo dotyczy sytuacji, gdy zgubione oryginalne śruby zostaną zastąpione zbyt długimi zamiennikami. W obu przypadkach zbyt długie śruby mogą przebić zbiornik na chłodziwo lub doprowadzić do pęknięć na obudowie wspornika chłodnicy, a tym samym do wycieku chłodziwa.

Prawidłowy montaż chłodnicy chłodziwa

Podczas demontażu i montażu należy zwrócić uwagę na długość śrub w danej pozycji montażowej. Można stosować wyłącznie śruby określone przez producenta, a w przypadku ich zgubienia zastąpić je śrubami tego samego typu i o tej samej długości. Do chłodnic chłodziwa MAHLE z oznaczeniem SIMPLE FIT dołączone są odpowiednie materiały montażowe, takie jak śruby, uszczelki, zaciski itp. Jeśli w otworach nieprzelotowych znajduje się brud lub ciecz, należy je usunąć przed montażem, np. przy użyciu sprężonego powietrza. W przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia obudowy chłodnicy chłodziwa nawet przy wkręcaniu śrub o odpowiedniej długości.

Ważne!

Po wymianie elementów w układzie chłodzenia należy starannie odpowietrzyć system. Zastosowanie podciśnieniowego urządzenia do odpowietrzania pozwala zapobiec nieprawidłowemu działaniu i powstawaniu pęcherzyków powietrza. Wolno stosować wyłącznie chłodziwo zatwierdzone przez producenta. Ponadto zawsze trzeba wymieniać uszczelki na otwartych połączeniach (np. szybkozłączach, kołnierzach itp.). Przed montażem należy je zwilżyć czystym chłodziwem, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych montażem na sucho.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Mario, 20 maja 2022, 9:41 4 -3

Jestem mechanikiem 25lat, nigdy nie kupowałem chłodziwa do samochodu... Chłodziwo kojarzy mi się z olejem chłodzącym w obrabiarkach... 😀

Odpowiedz

Kinder, 21 maja 2022, 23:41 4 -3

Redaktorzy tych artykułów nie mają nic wspólnego z mechaniką, co najwyżej z teorią

Odpowiedz

Anonim, 23 maja 2022, 7:24 2 -2

Taki mają translator, a potem już prosto kopiuj/wklej i po robocie. Tłumacz nie za bardzo wie o co chodzi w tym artykule.

Odpowiedz

Michałek, 25 maja 2022, 16:38 2 0

Panowie, to czym jest płyn chłodniczy jak nie chłodziwem?

Odpowiedz