Jak przeprowadzić kontrolę klocków hamulcowych?

10 maja 2022, 13:09

Układ hamulcowy należy kontrolować co 15 tys. km. Jeśli samochód wykonuje małe przebiegi, zaleca się jego kontrolę raz do roku. Jest to konieczne, ponieważ z zewnątrz trudno dokładnie sprawdzić zużycie klocków, tarcz i zacisków a ewentualne objawy kwalifikujące je do wymiany (akustyczne, eksploatacyjne) nie zawsze są wyraźne i jednoznaczne.

klocki hamulcowe

Klocki hamulcowe – kiedy sprawdzać?

Gdy w samochodzie znajduje się większa liczba pasażerów i bagażu jest to test dla układu hamulcowego. Wzrost masy pojazdu ma wpływ na wydajność tarcz i klocków hamulcowych. Muszą być one absolutnie sprawne, aby bezpiecznie zatrzymać auto. W związku z tym eksperci Steinhof zalecają skrupulatnego trzymania się kontroli stanu technicznego hamulców przewidzianego dla każdego samochodu.

Niektórzy kierowcy dokonują oceny stanu technicznego jedynie wzrokowo. Zaglądają oni przez felgi, aby oszacować poziom zużycia klocków hamulcowych. Jest rzeczą oczywistą, że nawet jeśli w samochodzie są zamontowane wyjątkowo „ażurowe” felgi, nie da się wzrokowo w stu procentach ocenić stanu klocków hamulcowych. Widoczne są tylko klocki po zewnętrznej stronie tarcz. Te po wewnętrznej zobaczymy dopiero po ich demontażu.

Podczas okresowej kontroli klocków hamulcowych należy obowiązkowo zdjąć koła i zdemontować klocki. Tylko w taki sposób można prawidłowo ocenić stan całego kompletu, a także upewnić się, że zacisk nie blokuje się i nie jest zapieczony.

Kiedy wymienić klocki hamulcowe – przykłady

Objawy, które kwalifikują klocki hamulcowe do wymiany:

  • Zużycie warstwy ciernej – ten objaw jest oczywisty i nie wymaga komentarza.
  • Ponadnormatywne zużycie tylko jednego klocka – zwykle wskazuje na awarię jednego z zacisków (zapieczenie, zabrudzenie). Należy usunąć usterkę i założyć nowy komplet klocków.
  • Popękana warstwa cierna na jednym lub kilku klockach – przyczyn takiego stanu może być wiele – główną są przeciążenia termiczne. Zdarza się jednak, że klocki pękają z powodów mechanicznych – między nie a tarcze dostaną się jakieś zanieczyszczenia.
  • Odbarwienia warstwy ciernej – wskazują na oddziaływanie wysokich temperatur. Istnieje ryzyko, że wkrótce warstwa cierna może się pokruszyć.
  • Odklejanie się warstwy ciernej od płytki – to bardzo rzadkie zjawisko, ponieważ współczesne klocki są projektowane tak, aby połączenie było wytrzymalsze niż sama warstwa, ale jeśli mimo wszystko tak się zdarzy – klocki oczywiście nadają się do wymiany.
  • Korozja płytek i uszkodzenie warstw przeciwwibracyjnych –  druga strona klocka także jest ważna. Jej zużycie kwalifikuje klocki do wymiany.
  • Nawet dobre klocki należy wymienić na nowe w razie wymiany tarcz – na ogół w okresie eksploatacji jednego kompletu tarcz zużywa się dwa komplety klocków. Ale przy montażu nowych tarcz niezbędny jest także montaż nowych klocków.

Przed montażem nowych klocków hamulcowych lub starych po przeglądzie należy dokładnie oczyścić zacisk i wszystkie elementy z nim współpracujące. Klocki mają trafić na swoje miejsce bez większego oporu, a ich powierzchnia przylegania do tarcz powinna być prawidłowa (nie mogą odstawać na rantach).

Po założeniu klocka nie wolno zapominać o prawidłowym montażu elementów sprężystych, jeśli takie są przewidziane. Przed opuszczeniem stanowiska warsztatowego należy kilkakrotnie nacisnąć pedał hamulca, aby klocki dosunęły się do tarczy.

Steinhof przypomina

  • Klocki hamulcowe dobrej klasy wytrzymują wysokie temperatury i obciążenia, a po przegrzaniu i tak umożliwiają wyhamowanie auta.
  • Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że przegrzaniu hamulców bardzo często towarzyszą uszkodzenia niektórych elementów zawieszenia znajdujących się odpowiednio blisko tarczy i klocków. Najbardziej obciążone są uszczelki zacisku hamulcowego, łożyska, z których potrafi wytopić się smar, a także osłony przegubów (przy skrajnych obciążeniach mogą popękać).
Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!