Czy Polacy będą wybierać części z niższej półki? Mamy rynkową prognozę.

12 kwietnia 2023, 15:21

Czy w związku z sytuacją ekonomiczną w kraju, w tym wysoką inflacją, Polacy będą oszczędzać na częściach samochodowych, poszukując tańszych produktów? Kwestia ta jest oczywiście zależna od indywidualnych decyzji zakupowych właścicieli samochodów. Pewne prognozy dotyczące sprzedaży mogą jednak czynić, bazując na swoim doświadczeniu, przedstawiciele regionalnych hurtowni części zamiennych. Zapytaliśmy ich o przewidywania dotyczące sprzedaży marek premium.

Sprzedaż części marek premium w 2023 roku – prognoza

Rozpędzona inflacja skłania Polaków do rozważniejszego dysponowania środkami finansowymi. Za wzrostem kosztów życia nie nadążają podwyżki wynagrodzeń – zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. W takich okolicznościach, coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie oszczędności w codziennych wydatkach. Także tych, związanych z utrzymaniem samochodu.

O tym, czy oszczędzanie na częściach zamiennych to właściwy kierunek można rzecz jasna dyskutować. Rosnące ceny pojazdów skłaniają do odkładania decyzji o zmianie środka lokomocji na nowszy na bardziej odległą przyszłość. Posiadane samochody powinny zatem służyć bezawaryjnie jak najdłużej, a cel ten można osiągnąć inwestując w części zamienne marek premium. Mimo wszystko wyniki naszych badań wskazują, że właściciele samochodów mogą nie spoglądać na naprawy w tak długoterminowej perspektywie.

Prognoza hurtowni motoryzacyjnych

Przedstawiciele regionalnych hurtowni motoryzacyjnych, dysponujący aktualnymi statystykami sprzedażowymi, poczynili na naszą prośbę prognozy dotyczące zmian sprzedaży części zamiennych marek premium w bieżącym roku, względem minionego. Aż 43% ankietowanych przewiduje, że udział takich marek w ogóle sprzedaży spadnie. Tylko co piąty badany uważa, że możliwy jest wzrost udziału tego sektora części w rynku.

Wartym odnotowania jest fakt, że spadku sprzedaży części marek premium spodziewają się zarówno hurtownie w najmniejszych miastach (niemal 49%) jak i w największych (aż 55,6%). Nieco bardziej optymistyczne podejście zauważyć można w miastach o średniej wielkości, jednak także tutaj większa część ankietowanych prognozuje spadki niż wzrost lub utrzymanie sprzedaży marek premium na tym samym poziomie.

Części samochodowe nie są rynkiem wyjątkowym na tle całej gospodarki i także tu ceny systematycznie wzrastają. Hurtownicy sugerują zatem, że klienci warsztatów – aby zrekompensować sobie te wzrosty – będą w najbliższym czasie przychylniej spoglądać w stronę części marek ze średniej półki cenowej, godząc się na ich potencjalnie niższą jakość w porównaniu z produktami marek premium. Pamiętajmy jednak, że są to jedynie rynkowe prognozy. Nie mamy nic przeciwko temu, by okazały się one zbyt pesymistyczne w stosunku do rzeczywistości.

Metodologia zbierania danych, to wywiady internetowe na panelu reprezentantów filii i partnerów handlowych dystrybutorów części motoryzacyjnych działających w Polsce (CAWI).

W badaniu wzięło udział 386 osób reprezentujących punkty hurtowej  sprzedaży części motoryzacyjnych, co stanowi blisko 40% wszystkich takich punktów działających w Polsce.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

fazi, 13 kwietnia 2023, 8:28 1 -1

Ludzie muszą się obudzić pod pseudo dbałością o klimat planetę możni tego świata latając swoimi prywatnymi odrzutowcami nawet tylko po 50 km , jeżdżąc super samochodami , pływając super jachtami , jedząc najlepszą wołowinę na Świecie, chcą na odebrać resztki wolności , mobilności wciskając nam robactwo do jedzenia . Nie możemy na to się godzić i temu poddawać , a motoryzacja klasyczna musi przetrwać !!!. Emisja Co2 komu takie kity wciskacie , choćby tylko dwie bakterie wydzielają metan czy Co2 w ilości blisko 1000 razy większej niż wszystkie zwierzęta na świecie , a wulkany , a w końcu udział USA, Chin Indii itd itd itd można mnożyć . Dlatego właśnie producencie części powinny również zadbać o dostępność części i odpowiednią cenę jakość .

Odpowiedz

serwisik, 14 kwietnia 2023, 9:53 6 0

A może zrobić ankietę wśród mechaników o co proszą klienci. Hurtownie chcą jak najwięcej zarobić dlatego wciskają własne marki od maxgerów, kraftów 4maxów po inne badziewie. Na serwisie klienci podczas rozmowy i przedstawienia kalkulacji na częściach premium i tanich zamiennikach w 80% wybierają dobre części, oczywiście jeśli są rzetelnie poinformowani. Chyba że ktoś im przedstawia chińskie SKV jako Germany markę premium. Z przed paru dni klient wybrał zestaw klocków tarcz na tył do seata Textar gdyż stwierdził, że po prostu dłużej na nich przejedzie. I taka jest prawda, w dzisiejszych czasach, ludzie kalkulują, auta nie będę zmieniał, dlatego zakładam dobre części, gwarantującą dłuższą eksploatację, a co za tym idzie mniejsze koszty, ale hurtownie chcą zarobić więc wciskają badziewie.

Odpowiedz