Problemy z dostawami surowców do produkcji części – co mówią producenci?

4 sierpnia 2022, 13:19

Czy problem z niedoborem dostaw ważnych surowców do fabryk motoryzacyjnych nadal jest aktualny? Zapytaliśmy o to producentów części – zarówno tych, dostarczających swoje wyroby na pierwszy montaż (OE), jak i na rynek wtórny (aftermarket – IAM).

Problemy produkcyjne branży moto

82% producentów, biorących udział w badaniu (łącznie z sektorów OE i IAM) potwierdziło, że zaburzenia w dostawach surowców do produkcji nadal sprawiają im problemy. Co trzeci badany producent stwierdził, że jest to problem istotny dla działalności firmy. Dane te potwierdzają trudną sytuację w całym łańcuchu dostaw motoryzacji w Europie, związaną pośrednio ze skutkami pandemii oraz wojny na Ukrainie.

Według Ifo Insitute w Niemczech odsetek firm z sektora motoryzacyjnego wskazujących na braki w dostawach istotnych półproduktów i surowców od połowy ubiegłego roku utrzymuje się na poziomie około 90%, podczas gdy w latach 2018–2019 wynosił średnio 14%, a jeszcze wcześniej był na poziomie zaledwie kilku procent.

Im mniejsza dostępność, tym wyższe ceny. O tej prawidłowości przekonują się producenci części motoryzacyjnych. Zdecydowana większość ich dostawców, regularnie podnosi stawki. Ponad połowa badanych wskazała, że tylko w tym roku dostawcy podwyższyli im ceny co najmniej trzy razy. W gronie badanych nie odnotowaliśmy ani jednego przypadku braku podwyżek.

Dane pochodzą z raportu „Przemysł, handel i usługi w motoryzacji – podsumowanie sytuacji po I półroczu 2022 r. i prognozy”, przygotowanego przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych oraz Santander Bank Polska we współpracy z MotoFocus.pl.

Całość raportu można pobrać TUTAJ.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!