Kontrola szczelności układu klimatyzacji z wykorzystaniem Forming Gas

21 grudnia 2023, 5:51

Jeżeli w układzie klimatyzacji nie ma czynnika chłodniczego lub jest go za mało, przed napełnieniem układu należy go sprawdzić i usunąć ewentualne nieszczelności. Kontrola z Forming Gas (mieszaniną wodoru i azotu) ma, w porównaniu do innych metod, całą gamę zalet.

Nieszczelności obiegu czynnika chłodniczego są jedną z najczęstszych przyczyn awarii klimatyzacji. W przypadku stwierdzenia zbyt małej ilości czynnika chłodniczego przed napełnieniem układu trzeba przeprowadzić test szczelności. W tym celu nie wolno jednak napełnić układu czynnikiem chłodniczym i środkiem kontrastowym. To jeden z licznych powodów, dla których test z wykorzystaniem Forming Gas jest lepszym wyborem.

Zalety kontroli szczelności z wykorzystaniem Forming Gas:

  • Kontrola jest znacznie bardziej wydajna i niezawodna,
  • Układ klimatyzacji zostaje skontrolowany w realistycznych warunkach,
  • Wykrywanie nieszczelności jest łatwiejsze, ponieważ gaz jest lżejszy od powietrza i unosi się,
  • Forming Gas jako substancja jest tańszy niż czynniki chłodnicze i środki kontrastowe UV,
  • Gaz nie jest toksyczny ani żrący, nie wywołuje korozji, nie jest łatwopalny ani szkodliwy dla środowiska,
  • Wszelkie pozostałości wilgoci obecne w układzie zostają związane,
  • W przeciwieństwie do dodatków UV, gaz w tej metodzie nie wpływa na właściwości oleju kompresora.

Zestawy kontrolne do pracy metodą Forming Gas można podłączyć bezpośrednio do urządzeń do obsługi układu klimatyzacji, takich jak MAHLE ArcticPRO ®. Po usunięciu
pozostałego czynnika chłodniczego, układ jest wypełniany gazem – mieszaniną 95% azotu i 5% wodoru. Dzięki niewielkim rozmiarom cząsteczek wodór przenika nawet najmniejsze nieszczelności, które następnie można łatwo zlokalizować za pomocą elektronicznego detektora nieszczelności (o potocznej nazwie „sniffer”). Z uwagi na fakt, że wodór jest lżejszy od powietrza, czujnik sniffer’a musi być zawsze przepuszczony powyżej badanego punktu.

Ważne!
MAHLE zaleca stosowanie opisanej metody Forming Gas do testowania szczelności układu klimatyzacji, ponieważ takie rozwiązanie pozwala na skuteczne wykrywanie nawet najmniejszych nieszczelności układu – także w słabo widocznych obszarach czy w miejscach, gdzie olej do kompresora ze środkiem kontrastowym nie wycieka w sposób widoczny z zewnątrz.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!