Hyundai ix35 – wymiana sprzęgła

13 grudnia 2022, 13:38

Popularny model Hyundaia został wprowadzony na rynek w roku 2004 i dzięki modzie na SUVy jest sprzedawany na całym świecie w dużych ilościach. Model opisywany w artykule to druga generacja ix35, oferowana na niektórych rynkach pod nazwą “Tucson” w latach 2009 – 2015. Ten egzemplarz wyposażony jest w przedni napęd i silnik wysokoprężny o pojemności 1,7 litra. Właściciel skarżył się na “skrzypiący” hałas dochodzący ze sprzęgła podczas wolnej jazdy. Wymagało to sprawdzenia źródła hałasu.

wymiana sprzęgła Hyundai ix35

Demontaż sprzęgła w Hyundaiu ix35

Samochód został wprowadzony do warsztatu, gdzie podniesiono maskę silnika. Podczas kontroli należy zdemontować kilka typowych elementów w celu uzyskania dostępu do górnej części skrzyni biegów. Pierwszym krokiem było wyciągnięcie kluczyka ze stacyjki i umieszczenie go w bezpiecznym miejscu. Ten model ix35 wyposażony jest w przycisk “start” oraz elektroniczną blokadę zapłonu. Dlatego podczas odłączania i podłączania akumulatora konieczny jest dostęp do kluczyka na wypadek ewentualnych problemów.

Zdemontowano plastikową osłonę silnika, następnie zespół filtra i dolot powietrza, a także górny wąż intercoolera. Następnym krokiem było wyciągnięcie akumulatora i wymontowanie jego półki. Sterownik silnika nie został odłączony od instalacji samochodu. Po odsłonięciu górnej części skrzyni biegów odłączono włącznik światła cofania i czujnik biegu neutralnego, a także odkręcono przewód uziemienia (Zdjęcie 1).

wymiana sprzęgła Hyundai ix35
Zdjęcie 1

Następnie zdemontowano dwie zawleczki typu R, mocujące linki zmiany biegów, które zostały odłączone od wspornika. W celu uzyskania dostępu do dwóch górnych śrub w obudowie przekładni, konieczne było odkręcenie trzech śrub wspornika oraz wymontowanie samego wspornika. W kolejnym kroku zdemontowano czujnik położenia wału korbowego, co wymagało odpięcia go od wiązki przewodów. Pozostawiony, niezdemontowany czujnik położenia wału korbowego mógłby zostać uszkodzony przez koło zamachowe podczas wyciągania skrzyni biegów (Zdjęcie 2).

wymiana sprzęgła Hyundai ix35
Zdjęcie 2

Samochód został uniesiony w celu demontażu kół oraz śrub mocujących półosie napędowe. Następnie usunięto zawleczki z nakrętek mocujących końcówki drążków kierowniczych oraz nakrętek mocujących sworznie dolnych wahaczy. Nakrętki końcówek drążków kierowniczych zostały odkręcone.

Końcówki drążków kierowniczych zostały oddzielone od zwrotnic, które dzięki temu mogły obracać się niezależnie od położenia przekładni kierowniczej. Dzięki temu możliwy był demontaż półosi napędowych, ponieważ przy odpiętym akumulatorze aktywuje się blokada zapłonu.

Następnie odkręcono śruby mocujące sworznie dolnych wahaczy, które odłączono od zwrotnic. Później wykręcono korek spustowy skrzyni biegów w celu spuszczenia oleju. Po spuszczeniu oleju obydwie półosie napędowe zostały wysunięte z piast. Przy pomocy odpowiedniej dźwigni wewnętrzne przeguby napędowe wysunięto z mechanizmu różnicowego. Podczas tej operacji należy zachować ostrożność, tak by nie uszkodzić uszczelniaczy. Pracując od spodu samochodu zdemontowano dolną osłonę silnika. Pozwoliło to uzyskać dostęp do innych elementów, które również wymagały demontażu.

wymiana sprzęgła Hyundai ix35 demontaż elementów
Zdjęcie 3

Odkręcono i zdemontowano siłownik sprzęgła, podobnie jak zamontowany na skrzyni biegów wspornik przewodu hydraulicznego. Następnie odkręcono dwie śruby mocujące rozrusznik, który został pozostawiony na swoim miejscu. W celu uzyskania dostępu do zakrytych śrub obudowy sprzęgła, zdemontowana została dolna poduszka mocowania skrzyni biegów wraz z uchwytem wspornikowym podstawy przekładni oraz osłoną przeciwpyłową (Zdjęcie 3).

Po podparciu silnika zdemontowano śruby mocujące górną poduszkę skrzyni biegów, a następnie dolny wąż intercoolera zsunięto z metalowej rury łączącej z turbosprężarką. Po zdemontowaniu wszystkich pozostałych śrub obudowy sprzęgła skrzynia biegów została odłączona od silnika i opuszczona na posadzkę.

Hyundai ix35 – diagnostyka usterki sprzęgła

Z koła zamachowego zdemontowano docisk i tarczę sprzęgła. Elementy te zostały poddane dokładnej kontroli pod kątem niecodziennych śladów zużycia, które mogłyby być potencjalną przyczyną “skrzypiącego” hałasu sprzęgła.

Łożysko wyciskowe było zużyte i generowało hałasy. Podobnie docisk sprzęgła również był zużyty (Zdjęcie 4).

Wymiana sprzęgła ix 35 demontaż elementów
Zdjęcie 4

Po przebiegu 97 000 mil (156 000 kilometrów) w ruchu mieszanym, sztywne koło zamachowe było w dobrym stanie i przed zamontowaniem nowego zestawu sprzęgła wymagało jedynie oczyszczenia. Do naprawy wybrano zestaw sprzęgła Blue Print ADG030203 oraz siłownik sprzęgła ADG03644. Docisk i tarcza sprzęgła zostały odpowiednio ustawione i założone na koło zamachowe. Wszystkie dziewięć śrub dokręcono na krzyż używając wymaganego momentu. Taki sposób pozwala zapewnić równomierne rozłożenie nacisku podczas dokręcania, eliminując ryzyko skręcenia i wibracji docisku sprzęgła, a także podnoszenia tarczy dociskowej.

Obudowa sprzęgła została wyczyszczona i sprawdzona. Następnie wymienione zostało łożysko wyciskowe. Na wieloklin wałka atakującego nałożono niewielką ilość smaru. W tym momencie skrzynia biegów była gotowa do połączenia z silnikiem.

Skrzynia biegów została ustawiona względem silnika i zabezpieczona w odpowiedniej pozycji kilkoma śrubami mocującymi obudowę sprzęgła. Następnie na przekładni zamontowano wszystkie zdemontowane wcześniej elementy. Podobnie zresztą, jak wszystkie inne elementy zdemontowane podczas operacji wyciągania skrzyni biegów. Wszystkie śruby i mocowania zostały odpowiednio dokręcone. Użyto nowych nakrętek mocujących półosie napędowe w piastach kół, a wszystkie zdemontowane wcześniej zawleczki zostały zastąpione nowymi. Przez otwór kontrolny skrzynia biegów została napełniona świeżym olejem do właściwego poziomu. Następnie wkręcono korek. Po ukończeniu tych czynności zbiorniczek został uzupełniony świeżym płynem hamulcowym, a nowy siłownik sprzęgła odpowietrzony.

Na samym końcu przyszedł czas na ponowny montaż półki akumulatora, powiązanych przewodów, akumulatora i jego pokrywy oraz innych osłon. Następnie ponownie ustawiono zegar, elektryczne szyby, czujnik położenia kierownicy. Po sprawdzeniu działania pedału sprzęgła przeprowadzona została jazda próbna w celu sprawdzenia, czy sprzęgło znowu działa poprawnie.

Cały asortyment elementów sprzęgła dostępny jest na stronie: partsfinder.bilsteingroup.com
Marka Blue Print należy do bilstein group, firmy skupiającej również inne marki. Więcej informacji na stronie: www.bilsteingroup.com

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!