Milion kilometrów na oleju PETRONAS

, 24 września 2020, 7:41

Wprawdzie samochody dostawcze często robią duże przebiegi, ale mimo to milion kilometrów w siedem lat robi wrażenie. Takim wynikiem może pochwalić się Fiat Ducato z firmy Trans Falcon z Dzierżoniowa. Od momentu zakupu w 2013 roku aż do dziś auto jeździ na oleju PETRONAS Selenia WR.

Ducato firmy Trans Falcon zjeździło niemal całą Europę, odwiedziło także np. Ibizę. Teraz można je spotkać w Niderlandach, Belgii, Luksemburgu, Niemczech i Austrii. Wozi bardzo różne towary, np. drabiny, materiały budowlane, części samochodowe i wiele innych.

Trudno uwierzyć, ale „milionowe” Ducato przejechało cały ten dystans niemal bezawaryjnie. Trzeba było wymieniać części eksploatacyjne, jak np. sprzęgło, które było wymieniane dwukrotnie, podobnie jak zestaw rozrządu – po raz pierwszy mniej więcej w połowie dystansu i kolejny raz teraz, po pokonaniu miliona kilometrów. Wymiany wymagał także wysprzęglik i takie części jak tarcze, klocki hamulcowe, elementy zawieszenia czy tłumika.

Co najważniejsze, przez milion kilometrów silnik ani razu nie odmówił posłuszeństwa, wymagał jedynie wymiany oleju, podobnie skrzynia biegów. Olej w silniku jest zmieniany co 45 tys. km i od samego początku auto jeździ na oleju PETRONAS Selenia WR 5W-30 C2. Mimo że Ducato ma spory przebieg, nie ma potrzeby dolewek między wymianami. To chyba najlepiej świadczy o kondycji silnika.

W firmie Trans Falcon są tak zadowoleni z oleju PETRONAS Selenia, że identyczny olej – 5W-30 C2 – stosują także w znacznie młodszych od Ducato samochodach osobowych i to mimo że ich producenci zalecają inne oleje. Po zmianie oleju na Selenię nieco spadło zużycie paliwa.

Atutem oleju PETRONAS Selenia jest także zdolność do utrzymywania silnika w czystości. Wcześniej część aut jeździła na innym oleju i zdarzało się, że w silnikach odkładał się nagar. Po zmianie na Selenię problem zniknął.

Mimo ogromnego przebiegu auta Trans Falcon nie ma planów sprzedaży „milionowego” Ducato – jeżdżący nim kierowcy są bardzo zadowoleni i niechętnie przesiadają się do innych samochodów z floty dzierżoniowskiej firmy. Kto wie, może za kilka lat Ducato będzie mieć na liczniku dwa miliony kilometrów?

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Artur, 27 września 2020, 21:45 0 0

Moim Ducato tez przejechałem 1000000 km na oleju Castro bez ingerencji w silnik
A wymianę robiłem co 20.000 km i zero dolewki
Międzyczasie sprzęgło wymienione było dwa razy ,raz świece żarowe i raz pompa wody rozrząd był nie ruszany ani razu jak również skrzynia biegów

Odpowiedz