Innowacyjne rozwiązania techniczne firmy OSRAM w światłach roboczych i drogowych

, 6 września 2019, 14:14

Rodzina OSRAM LEDriving powiększyła się ostatnio o nową grupę produktów – światła robocze i drogowe. W tej nowej serii lamp OSRAM użył ciekawej technologii zapobiegającej oślepianiu osób znajdujących się w zasięgu światła – Free-Form. Zadbał także, aby jak zawsze w przypadku produktów firmy OSRAM, podane w specyfikacji parametry były rzetelnie zmierzone i podane, a pyło- i wodoszczelność potwierdzona stosownymi klasami ochrony.

Modele lamp roboczych i drogowych OSRAM LEDriving

Nowe lampy OSRAM LEDriving są podzielone na dwie grupy. Do pierwszej należą modele z homologacją ECE pozwalającą na używanie ich w czasie jazdy po drogach publicznych. Mogą pełnić pełnią funkcję dodatkowych świateł drogowych oraz lamp pozycyjnych. Do tej serii należy kilka modeli. Podstawowy OSRAM LEDriving Lightbar MX140-SP jest lampą o niedużych rozmiarach, która pasuje do wielu pojazdów. Kolejne modele – Lightbar FX250-SP, FX250-CB, FX500-SP i FX500-CB – mają większe rozmiary i są świetnym uzupełnieniem świateł drogowych.

Światła OSRAM LEDriving spełniają najbardziej wymagające normy przemysłowe

Opisane wyżej modele spełniają normy pyło- i wodoszczelności IP67. Ostatnia linia świateł drogowych LEDriving została przygotowana do stosowania w samochodach i pojazdach pracujących w najcięższych warunkach i regularnie czyszczonych wysokociśnieniowymi myjkami, dlatego są zgodne z wymagającą normą IP69K. Gama składa się z trzech modeli Lightbar – SX180-SP, SX300-SP i SX500-SP – o wyjątkowo wąskiej budowie.

Druga grupa w tej rodzinie to lampy robocze LEDriving, które służą do oświetlania przestrzeni wokół pojazdów drogowych, budowlanych i rolniczych w czasie pracy oraz do jazdy off-road. W ofercie OSRAM są trzy takie modele. Pierwszym z nich – Lightbar MX140-WD. Pozostałe dwie lampy są mniejsze i mają kwadratowe oprawy, co pozwala na montaż w różnych miejscach. Wyróżnia je atrakcyjny wygląd: pomiędzy czterema LEDami o wysokiej mocy umieszczono diodowe światła pozycyjne w kształcie litery X. Modele MX85-WD i MX85-SP mogą pełnić dwie funkcje: świateł roboczych oraz właśnie pozycyjnych.

Technologia Free-Form ogranicza niebezpieczeństwo olśnienia

Opracowana przez OSRAM technologia polega na ukryciu diod – nie są widoczne przy bezpośrednim spojrzeniu, ponieważ w nowych lampach z serii LEDriving umieszczono je w rzędzie na dole oprawy. Emitowane światło jest odbijane przez specjalnie zaprojektowany reflektor. Zastosowane oświetlenie pośrednie redukuje ryzyko wystąpienia zjawiska olśnienia, które może wywołać dyskomfort i zaburzenia widzenia. Wynika to z niedostatecznej adaptacji wzroku do zbyt jaskrawego lub kontrastowego źródła światła. Efekty zjawiska olśnienia mogą być niebezpieczne podczas jazdy lub pracy. Dzięki przemyślanej konstrukcji lampy robocze i drogowe OSRAM LEDriving do minimum ograniczają oślepianie innych kierowców i osób przebywających w pobliżu źródeł światła.

Pomiar jasności samochodowego oświetlenia stosowany przez OSRAM jest najbardziej wiarygodny

W przypadku wielu producentów podawana wartość strumienia świetlnego jest wyznaczana metodami analitycznymi, a nie mierzona podczas testów całej oprawy. Niektóre marki określają wartość sumując dane z kart katalogowych, dotyczące użytych pojedynczych diod. Powszechną praktyką jest także podawanie maksymalnej możliwej wartości strumienia świetlnego, którą lampa emituje tylko w momencie włączania (tzw. zimne lumeny).

W przypadku lamp OSRAM podawana wartość w lumenach zawsze jest rzeczywistą, zmierzoną wartością strumienia świetlnego w czasie ciągłej, stabilnej pracy diody (tzw. gorące lumeny – ang. „hot lumens”). Nie jest wyznaczana w momencie uruchamiania, kiedy chwilowo ma wyższą wartość, nie stanowi wyliczenia teoretycznego ani sumy wartości strumieni świetlnych poszczególnych diod.

OSRAM stosuje najbardziej wiarygodny sposób podawania wartości strumienia świetlnego swoich lamp. Kupując te produkty klient ma pewność, że światło uzyskane z opraw dokładnie odzwierciedli dane opisane na opakowaniu.

OSRAM oznacza najwyższą jakość

Cechą wspólną wszystkich opisywanych modeli OSRAM jest bardzo wysoka jakość wykonania, potwierdzona 5-letnią gwarancją. Lampy drogowe i robocze OSRAM LEDriving mają niezwykle wytrzymałe soczewki z poliwęglanu i zintegrowany sterownik, a ich konstrukcja gwarantuje efektywne odprowadzanie ciepła, dzięki czemu wytrzymują intensywną eksploatację – ich trwałość wynosi do 5000 h. Opisane technologie powodują, że zastosowane układy świetlne są wyjątkowo skuteczne, a duża liczba dostępnych wersji pozwala znaleźć odpowiedni model nawet najbardziej wymagającym klientom.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!