Światła dzienne w każdym aucie

, 24 stycznia 2018, 14:58

Nowe samochody muszą być wyposażone w światła do jazdy dziennej. Na szczęście ten przydatny element wyposażenia łatwo zamontować także w starszych autach. W ofercie OSRAM jest kilka homologowanych zestawów świateł do jazdy dziennej, które można łatwo dopasować do różnych pojazdów.

Montaż świateł do jazdy dziennej ma wiele zalet. Od ogromnej trwałości (nawet ok. 10 tys. godzin) i oszczędności żarówek poczynając, przez zmniejszenie zużycia paliwa (choć to naprawdę minimalna oszczędność), aż po uniknięcie mandatu za jazdę bez świateł. Światła DRL (od angielskiego określenia Daytime Running Lights) można zamontować w niemal każdym samochodzie, trzeba tylko pamiętać o tym, by miejsce ich montażu było zgodne z przepisami. A określają one minimalną i maksymalną wysokość, na jakiej można je zainstalować. To odpowiednio 25 i 150 cm. Ważny jest także odstęp między światłami – powinien wynosić co najmniej 60 cm oraz to, by światła nie były dalej niż 40 cm od krawędzi samochodu. Trzeba przy tym pamiętać, by nie przesadzić i nie zamontować świateł DRL zbyt blisko krawędzi, na zakrzywionej części zderzaka. Co ważne, światła DRL w momencie uruchomienia świateł mijania powinny się wyłączać lub przyciemniać (w tym drugim przypadku pełnią wtedy funkcję świateł pozycyjnych). Do wyboru są światła podłużne i okrągłe, te drugie można zamontować zamiast świateł przeciwmgłowych o średnicy 90 mm. Do tej pierwszej grupy należą produkty OSRAM – LEDriving PX-5 i LG, do drugiej – LEDriving FOG i FOG PL. Te ostatnie łączą dwie funkcje – świateł do jazdy dziennej i przeciwmgłowych.

LEDriving PX-5 to efektywne światła do jazdy dziennej o temperaturze barwowej 5200 K. Pięć diod nadaje im nowoczesny i stylowy wygląd, a nietypowa konstrukcja umożliwia pochylenie w poziomie o 10 stopni. Ponadto – jeśli tego wymaga specyfika samochodu – można zamienić lewą i prawą lampę, co nie ma wpływu na poprawność instalacji. Trwałość świateł szacowana jest na 5000 godzin, a producent udziela na nie 3-letniej gwarancji.

LEDriving LG łączą zaawansowaną technologię, atrakcyjne wzornictwo i jednolity rozsył światła bez widocznych punktów świetlnych. Dzięki wysokiemu stopniowi ochrony IP69K, nawet najbardziej intensywne mycie karoserii nie stanowi dla nich zagrożenia. Temperatura barwowa świateł to 6000 K. Potwierdzeniem jakości i trwałości jest fakt objęcia ich 5-letnią gwarancją.

LEDriving FOG to światła przeciwmgłowe LED 2 w 1 – mają także funkcję świateł do jazdy dziennej, mogą również doświetlać zakręty. Można je stosować w samochodach z instalacją o napięciu 12 i 24 V, wytwarzają jasne i wydajne światło LED o temperaturze barwowej 6000 K. Z kolei światła przeciwmgłowe LEDriving FOG PL dzięki różnym kolorom obudowy pozwalają nadać samochodom indywidualny styl i wygląd. LEDriving FOG PL oferują wysoki poziom sprawności energetycznej i długą trwałość – do 5000 godzin, czyli do pięciu razy dłuższą niż w przypadku standardowych halogenowych świateł przeciwmgłowych H11.

Komentarze

Brak komentarzy!