Już od 1 stycznia 2018 roku wchodzi w życie obowiązek stosowania JPK przez mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Zmiana w przepisach, to dobra okazja do wykorzystania programu eSOWA, który będzie takie dokumenty generował.
Struktury wchodzące w skład JPK, które obsługiwane będą przez program eSOWA to:
- JPK_MAG
- JPK_FA.
eSOWA nie będzie generowała struktury JPK_VAT w związku z tym, że nie jest programem finansowo-księgowym.
JPK_MAG – struktura ta dotyczy ruchu towarów, materiałów itd. w magazynie. Obejmuje swoim zakresem dokumenty magazynowe: PZ (przyjęcie zewnętrzne), WZ (wydanie zewnętrzne), RW (rozchód wewnętrzny) oraz MM (przesunięcie międzymagazynowe).
Ważne! Obowiązek składania JPK_MAG dotyczy wszystkich podmiotów, które prowadzą gospodarkę magazynową przy użyciu programów komputerowych. Obowiązek ten dotyczy również jednoosobowych działalności, spółek cywilnych itp., które nie są zobligowane przepisami do prowadzenia magazynu, a mimo tego to robią.
JPK_FA – struktura obejmująca jedynie faktury sprzedaży (w rozumieniu ustawy o VAT). W ramach tej struktury należy wykazać wszystkie te dokumenty, które formalnie spełniają wymogi uznania za fakturę (niekoniecznie słowo faktura musi znajdować się w nazwie). JPK_FA obejmuje takie informacje jak: stawki podatku, faktury (VAT, KOREKTA, ZAL – faktura zaliczkowa, POZ – pozostałe rodzaje faktur).
Ważne! W pierwotnej wersji JPK_FA miał obejmować zarówno faktury sprzedaży jak i faktury zakupu. Niemniej jednak w komunikacie Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2016 roku wskazano, że faktury zakupu nie będą przekazywane w formacie JPK.
W przeciwieństwie do JPK_VAT, którą to strukturę należy obligatoryjnie wysyłać co miesiąc za pośrednictwem komunikacji wyłącznie w pełni elektronicznej, pozostałe struktury obsługiwane przez program eSOWA należy przesyłać na życzenie urzędu skarbowego. Obie te struktury, zarówno JPK_MAG oraz JPK_FA mogą być przekazywane za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą informatycznych nośników danych (płyta DVD, pendrive itd.).
Zmiany o których mowa pojawią się w najnowszej wersji programu 3.17 w połowie grudnia. Szczegółowe instrukcje generowania JPK zostaną udostępnione na stronie www.e-sowa.com w zakładce Nowości.
Najważniejsze zalety eSOWY:
- obsługa Jednolitych Plików Kontrolnych
- pobieranie informacji o fakturach i asygnatach online
- pobieranie kart towarowych na podstawie danych z IC Katalogu Online (w tym zamienniki i kody kreskowe)
- obsługa skanerów kodów kreskowych oraz drukarek fiskalnych
- pełna historia napraw pojazdów
- automatyczny import danych o kontrahencie z CEIGD
- wczytywanie danych o kontrahencie i pojeździe na podstawie kodów AZTEC z dowodów rejestracyjnych
- automatyczna wysyłka SMS-ów do klientów z przypomnieniami i informacjami
- program może być zrefundowany przez umowę inwestycyjną z Inter Cars S.A.
- zdalna pomoc w przeniesieniu danych z poprzedniego programu
Komentarze