Jedź bezpiecznie zimą

, 26 października 2017, 12:34

Jak pokazują badania, zatrzymanie pojazdu na śliskiej nawierzchni w zimie trwa dziesięć razy dłużej. ZF Aftermarket podkreśla, dlaczego coroczna kontrola przed zimą jest zdecydowanie zalecana i niezwykle ważna dla bezpiecznego zachowania pojazdu w ruchu drogowym. Właściwy czas na przeprowadzenie przeglądu zimowego trwa do końca października – jest to też odpowiedni czas na zmianę opon na zimowe.

Układy hamulcowy, kierowniczy i zawieszenia pojazdu są jednymi z najbardziej kluczowych komponentów bezpieczeństwa pojazdu. Aby doskonale przygotować się na nadchodzący sezon zimowy, należy zadbać o bezbłędne funkcjonowanie tych układów. Bardzo istotne jest, aby hamulce działały efektywnie i równo na jednej osi. Zablokowanie przedniego lub tylnego koła mogłoby doprowadzić do utraty stabilności samochodu. Oprócz wymiany opon, pracownicy warsztatu powinni sprawdzić poziom i stan płynu hamulcowego, zacisków hamulca i tarcz hamulcowych. Po oczyszczeniu zacisków hamulca przy użyciu wysokiej jakości płynu czyszczącego, należy sprawdzić je pod kątem oznak korozji lub blokownia się tłoczków, które mogłyby spowodować przegrzanie klocków hamulcowych, co prowadzi do zaniku siły hamowania.

Płyn hamulcowy jest integralną częścią procesu hamowania

Płyn hamulcowy jest integralną częścią procesu hamowania i dlatego należy go sprawdzać regularnie. Niski poziom płynu hamulcowego lub jego zanieczyszczenie może prowadzić do uszkodzenia układu hamulcowego. ZF Aftermarket zdecydowanie zaleca, aby płyn hamulcowy był badany każdego roku za pomocą testera płynu hamulcowego. Działanie takiego testera polega na pomiarze rzeczywistej temperatury wrzenia samego płynu hamulcowego w zaledwie kilka sekund – w przeciwieństwie do testerów przewodności elektrycznej, które mierzą zawartość wody. Co więcej, płyn hamulcowy powinien być wymieniany co najmniej raz na dwa lata.

Tarcze hamulcowe należy kontrolować pod względem oznak nadmiernej rdzy lub powstawania pęknięć. W przypadku niepokojących hałasów podczas hamowania, należy wymienić klocki hamulcowe. Co więcej, klocki hamulcowe powinny mieć grubość znacznie większą od wymaganej grubości minimalnej. Czasami pomijane są linki hamulca ręcznego. Pancerz zewnętrzny może zostać uszkodzony, umożliwiając przedostanie się wody do wewnątrz. Przy temperaturach poniżej zera woda zamarza i blokuje ruch linki hamulca ręcznego. W skrajnych przypadkach hamulec ręczny może nie zadziałać.

Uszkodzone amortyzatory jako zagrożenie dla bezpieczeństwa

W pełni sprawne amortyzatory są  istotnym elementem bezpieczeństwa pojazdu podczas jazdy śliskimi i zalodzonymi drogami w warunkach zimowych. Dlatego eksperci ZF Aftermarket zalecają również przeprowadzenie badań amortyzatorów pod kątem ich przydatności do ruchu drogowego. Jeśli nie działają właściwie, droga hamowania może się wydłużyć. Co więcej, pojazd będzie niestabilnie pokonywał zakręty, a elektroniczne układy bezpieczeństwa takie jak ESP lub ABS będą działać mniej efektywnie.

W przypadku konieczności wymiany amortyzatorów, należy wymienić oba amortyzatory na osi w tym samym czasie. To zadanie dla eksperta profesjonalnego warsztatu samochodowego. Taki fachowiec będzie również wiedział, że w przypadku wymiany amortyzatorów należy także sprawdzić wszelkie dodatkowe elementy, jak np. mocowanie amortyzatora, odboje czy osłony. Uszkodzone elementy mogą spowodować takie same problemy podczas prowadzenia pojazdu jak uszkodzone amortyzatory.

Ze względów bezpieczeństwa – części jakości OE

Używanie wysokiej jakości części zamiennych OE (ang. Original Equipment – oryginalne wyposażenie), opracowanych i wyprodukowanych przez ekspertów, to kolejna racjonalna decyzja związana z bezpieczeństwem. ZF Aftermarket przyczynia się do utrzymania bezpieczeństwa ruchu drogowego za pomocą szerokiej oferty wysokiej jakości produktów OE: hamulce od TRW, amortyzatory od Sachs oraz podwozie i układy kierowania od Lemförder doskonale zaopatrują warsztaty, aby zaspokoić wszelkie potrzeby w zakresie serwisu i napraw.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!