Cena i opłacalność usługi wymiany opon. Wyniki międzynarodowej ankiety.

14 grudnia 2021, 15:42

Czym kierują się warsztaty, gdy myślą o zmianie ceny swoich usług? Kiedy biznes wymiany opon się opłaca? W których krajach warsztaty najchętniej podnoszą ceny usług? Dlaczego pomimo rosnących kosztów nie wszyscy decydują się na podniesienie cen? W których krajach najłatwiej jest sprzedać wysokiej jakości urządzenia warsztatowe?

Na te i inne pytania odpowiedzi daje nam sondaż przeprowadzony przez Grupę MotoFocus na rynkach Europy Centralnej i Wschodniej. Wzięło w nim udział niemal 1000 przedstawicieli warsztatów z następujących krajów: Polska, Litwa, Czechy, Słowacja, Rumunia, Bułgaria, Węgry i Chorwacja. Dla porównania sondaż przeprowadzony został również w Wielkiej Brytanii.

Czy warto wymieniać opony? Tak, ale…

Większość warsztatów świadczących usługę wymiany opon uważa, że jest to opłacalny biznes. Jednakże 58% badanych twierdzi, że jest to możliwe tylko, jeśli wymiana opon traktowana jest jako działalność dodatkowa – np. oprócz standardowych napraw mechanicznych.

Jeszcze jakiś czas temu podwyżki cen usług wymiany opon były trudną decyzją, głównie ze względu na dużą rynkową konkurencję. Obecnie, ze względu na rosnące koszty, warsztaty nie mają już takich problemów z podnoszeniem stawek cenowych.

Na koszty prowadzenia działalności warsztatów składają się m.in. wydatki na urządzenia warsztatowe, ich serwis i utrzymanie. Ponad 63% przedstawicieli warsztatów twierdzi, że warto inwestować w wysokiej klasy urządzenia do wymiany opon.

Prawie co piąty badany uważa, że inwestycje w sprzęt nie są opłacalne, gdyż klienci oczekują głównie niskiej ceny usługi. Jednocześnie 14% badanych podkreśla, że inwestycja ta zwraca się zbyt długo.

Więcej informacji na temat badań, prowadzonych przez Grupę MotoFocus można uzyskać kontaktując się drogą mailową pod adresem: alfred.franke@motofocus.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Ziomua, 31 grudnia 2021, 7:16 0 0

A ja wlasnie wczoraj miałem gościa, który się pytał czy za 40zl mu wymienię opony bo w warsztacie 10km dalej XYZ za tyle robią. Oczywiście go tam odeslalem. Wrócił do mnie żeby się pochwalić i stwierdził że nie ściemniali tylko faktycznie wzięli 40zl. I jak w tym kraju ma być dobrze, jak tak niektórzy ceny dumpinguja... U mnie wymiana zaczyna się od 80zl...

Odpowiedz