Jaka część polskiej produkcji części samochodowych trafia na eksport?

27 marca 2024, 12:10

Polska jest 7. eksporterem części motoryzacyjnych na świecie. Wg indeksu WTEx w 2022 r. wartość wyeksportowanych części wyniosła 15,1 mld USD, co stanowiło 3,6% wartości światowego eksportu części. Jaki procent swoich wyrobów przeznaczają na eksport producenci części działający na terenie Rzeczpospolitej?

Jak wynika z badań, tylko niewielki ułamek producentów nie eksportował swoich produktów lub robił to w niewielkim zakresie (nie więcej niż 5%). Pozostali uczestnicy badania z powodzeniem sprzedawali swoje wyroby poza granicami kraju – blisko 2/3 podmiotów wyeksportowało ponad połowę swojej produkcji. Warto zwrócić uwagę, że ponad 1/5 badanych firm przeznacza na eksport znaczną część swojej produkcji.

Dane pochodzą z raportu „Przemysł, handel i usługi w motoryzacji – podsumowanie sytuacji po IV kwartale 2023 r. i prognozy, przygotowanego przez MotoFocus.pl we współpracy z Santander Bank Polska, Stowarzyszeniem Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych i Polską Agencją Inwestycji i Handlu.

Całość raportu można pobrać TUTAJ.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!