Części regenerowane i używane – czy znajdują się w ofercie dystrybutorów?

1 lutego 2024, 16:05

Unia Europejska ustala ramy prawne dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym. Dla motoryzacyjnego rynku wtórnego może oznaczać to coraz większą presję na powtórne wykorzystanie części zamiennych. Czy polscy dystrybutorzy już teraz mają w swoich ofertach części regenerowane oraz używane?

Obieg zamknięty a oferty dystrybutorów części

Unia Europejska chętnie formułuje projekty rozporządzeń dotyczących ekoprojektowania czy końca życia pojazdu. W planowanych przepisach mocno podkreślana jest konieczność ponownego użycia i regeneracji produktów oraz recyklingu surowców. Jednocześnie firmy zajmujące się regeneracją części muszą borykać się dziś z wieloma utrudnieniami i problemami, o czym piszemy więcej TUTAJ.

Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że w najbliższym czasie nieuchronne dla dystrybutorów może okazać się rozszerzenie ofert o części poddane regeneracji lub nawet używane. A może firmy te już dziś mają takie produkty?

Nasze badanie wykazało, że obecnie ponad połowa dystrybutorów posiada w ofercie części regenerowane, a ponad 20% planuje je wprowadzić. Jedna czwarta badanych nie bierze na razie pod uwagę takiej opcji.

Zupełnie inaczej kształtują się odpowiedzi w zakresie części używanych. Prawie trzy czwarte firm nie rozważa możliwości ich sprzedaży. Znikoma część firm (poniżej 5%) już posiada je w ofercie, a co piąta ankietowana firma rozważa taką możliwość. Scenariusz dla części używanych na ten moment nie pokazuje zatem możliwości szerszego pojawienia się takiej kategorii w ofertach dystrybutorów.

Dane pochodzą z raportu „Przemysł, handel i usługi w motoryzacji – podsumowanie sytuacji po III kwartale 2023 r. i prognozy, przygotowanego przez MotoFocus.pl we współpracy z Santander Bank Polska, Stowarzyszeniem Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych i Polską Agencją Inwestycji i Handlu.

Całość raportu można pobrać TUTAJ.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!